Limba umflata

25-08-2017
Alexandru1962
Nu este medic/terapeut
Alexandru1962
Buna ziua
Astăzi dimineața am observat când m-am trezit ca limba este umflata parțial, adică jumătatea inferioara, creindu-mi dificultăți la înghițire. Menționez ca sunt sub tratament pântru hipertensiune arteriala de circa 3 ani, compus din Ramipril, Tertensif, Concor, Atoris și Aspenter, iar până acum nu am avut probleme. Nu am fost înțepat de insecte și nu am schimbat nimic din alimentele pe care le consum regulat.
Vă rog dati-mi un sfat cum să scap de această problemă apărută din senin și care este foarte deranjantă.
Vă mulțumesc.
2 comentarii
0
26-08-2017, ora 21:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti urgent la spital. Ramipril-ul (ca si alte medicamente din grupa inhibitorilor ACE) pot produce edemul limbii si a gatului (angioedem). care poate fi si o problema severa, oricum trebuie clarificata: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638407/
0
17-09-2017, ora 10:36
Avta
Nu este medic/terapeut
Avta
Buna ziua!Am si eu o problema asemănătoare.am prins ceva răceală care a urmat dr dureri din ce in ce mai mari la gingii si sub limba.acum am impresia ca buzele in interiorul gurei si limba sunt umflate.va rog mult să-mi spuneți ce pot sa am si ce remediu as putea lua.merci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.