limba umflata(posibil glosita)

04-09-2012
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Buna ziua, ..daca se poate o parere avizata va rog. Dupa o ' cura cu antibiotice' klacid, luate vreo 10 zile fara prescriptie(deoarece eram in vacanta si am avut puroi in gat) mi-a aparut pe limba o pelicula albicioasa cu senzatia de umflatura a limbii, halena, gust metalic.Revenit din vacanta am consultat un medic care mi-a pus diagnosticul de glosita candidozica cu tratament de 10 zile cu flucovim, gargara cu bicarbonat, regim, etc, zicandu-mi ca am luat prea mult antibiotic si asta ar fi cauza suferintei mele. Dupa tratament am revenit la consult, medicul spunand ca totul e ok, s-a uitat si in spatele limbii si mi-a zis ca limba e curata dar sa mai continui cu gragara si regimul. Problema mea e ca senzatia de limba umflata nu mi-a disparut fiind foarte deranjanta la somn(respiratie in somn), dimineata ma trezesc buimacit, ametit ca si cand am dormit cu nasu in perna. Nu stiu care sa fie cauza, m-am gandit ca luand atatea medicamente(10 zile klacid si 10 flucovim) am facut o toxicitate hepatica, sau alergie, mentionez ca dimineata imi simt si maiinile si picioarele umflate, treaba care tine deja de vreo 3 saptamani. Va multumesc...
3 comentarii
0
04-09-2012, ora 23:20
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Mergeti sa va vada medicul de familie. Poate fi si alergie, dar si alta cauza a umflaturilor, de aceea trebuie sa va vada un medic.
Daca nu mai aveti candidoza bucala, nu mai este necesar sa luati antifungice sau sa faceti gargara cu bicarbonat.

Multa sanatate!
0
29-12-2012, ora 21:17
valeria1
Nu este medic/terapeut
valeria1
in legatura cu acest comentariu am si eu o intrebare. si eu am aceleasi simptome de 2 luni de zile. dar problema este ca eu inca am acel gust amar in gura. ma interesa daca pentru acel gust metalic a-ti luat ceva ca sa va treaca?
ceva vitamine ar fi indicate?
eu doar pe marginea limbii simt acest gust amar.
va multumesc
0
29-12-2012, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi toate postarile de forum legate de reflux gastric. faringite. s.a probleme gastrice sau stomatlligice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.