limfangiom chistic

28-09-2009
veronica23
Nu este medic/terapeut
veronica23
am un baietel de 1 an si jumatate. La varsta de 4 si 6 luni a fost operat (o galma la gat de la nastere), fiind diagnosticat cu limfangiom chistic benigna. Dupa un an de zile a reaparul galma, are dureri la palmare, este putin rosu. am fost cu el la control, mi s-a spus ca este bine, ca o sa dea inapoi, sa-l dau cu rivanol si antiimflamator. as dori si eu mai multe informatii despre acest caz, ce as putea sa fac, unde l-as putea duce in tara sau strainatate numai sa-l fac bine, o recomandare, orice mi-ar fi de mare ajutor. va multumesc.
15 comentarii
0
05-04-2018, ora 14:17
sat80
Nu este medic/terapeut
sat80
Si eu am un baietas diagnostizat cu limfangiom. La el a aparut boala cand avea 2 ani si jumate. Acum are 5 ani. A fost operat si tratat la Budapesta si nu a scapat inca de cosmar. Ani de zile au trecut dupa mesajul postat de catre dumneavoastra sper ca si v-ati uitat necazurile.
0
03-07-2018, ora 06:55
Mimirec
Nu este medic/terapeut
Mimirec
Buna ziua! M-ar interesa si pe mine cateva detalii referitoare la aceasta interventie: ce fel de anestezie a fost utilizata? De ce spuneti ca inca sunt urmari? A reaparut limfangiomul? Si copilul meu are un limfangiom destul de mare la gat, avand acum 1 luna. Si ni s-a spus sa asteptam pana la cel putin 6-9 luni pentru interventie chirurgicala, pentru ca este mic bebelusul, insa imi este foarte teama de evolutia limfangiomului. Si nu stiu daca sa mai consult si parerea altor medici... Dvs. de ce ati ajuns in Budapesta?
0
16-08-2018, ora 14:37
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
Bună. Și fetita mea are limfangiom. Cu cine ai operat copilașul și cum a mers.
0
23-08-2018, ora 21:02
sat80
Nu este medic/terapeut
sat80
Bună! Acum sunt foarte bucuroasă!Boala s-a micșorat în fel cât a devenit invizibil. Prin ecograf se vede 1, 5 mm la tâmplă, în obraz din patru chisturi se vede numai doi și au numai 1mm.Prima intervenție era când copiliul avea aproape 3 ani. Prin ineriorul gurii a fost operat (ca să nu aibă urme după operație pe obraz) și au scos 70 % din limfangiomă, tâmpla nu era atinsă. În vara anului trecut de 3 ori eram la spital și au făcut scleroterapie https://www.youtube.com/watch?v=MpVnnuGnM-M în urma căruia a primit doxiciclină și bleomicină în aceste malformații. Intervențiile erau făcute prin anestezie.De fiecare dată am plătit pentru intrevenție. Dimineața am intrat în spital și seara am ieșit. Cheltuielile de spitalizare au fost rambursat de casa de asigurare. Acest spital este la Budapesta Clinica Semmelweis http://tuzoltoklinika.semmelweis.hu/fekvobeteg-osztalyok/sebeszet/. Domnul doctor se numeste Jenovari Zoltan. Aici și medicii și asistentele sunt obișnuiți cu pacienții care vin din alte țări. După părerea lor nu trebuie așteptat nici cu tratarea nici cu operația acestei boli pentru că limfangioma se crește cu copilul. Am găsit grupuri în Germania și în Franța:https://www.lymphangiom.de/, Lymphangioma France, maladie lymphangiome pe facebook.Dacă aveți alte întrebări vă răspund cu drag.
0
23-08-2018, ora 22:22
Mimirec
Nu este medic/terapeut
Mimirec
Mă bucur enorm pentru veștile bune! Noi așteptăm următorul consult peste 2 saptamani ca sa vedem daca intervenim acum sau mai așteptăm putin... De ce nu ați făcut intervenția în România? Multă sănătate copilului!
0
24-08-2018, ora 13:50
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
Mimirec cu ce doctor urmărești copilașul?
0
24-08-2018, ora 14:20
Mimirec
Nu este medic/terapeut
Mimirec
Dna. Dr. Bălănescu Laura și am mai fost și la Dl. Dr. Spătaru Radu
0
24-08-2018, ora 15:29
Mimirec
Nu este medic/terapeut
Mimirec
AFILIP, voi la ce dr.?
0
24-08-2018, ora 15:51
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
Ce chestie la fel și ai rămas sa faci operație cu d na dr Balanescu?
0
24-08-2018, ora 16:05
Mimirec
Nu este medic/terapeut
Mimirec
Da, tindem mai mult spre dânsa... Mi-ar placea sa putem discuta mai multe în privat, însă nu știu cum să iau legătura cu dvs.
0
24-08-2018, ora 16:09
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
Nr tel 0766559076
0
28-09-2018, ora 13:25
AFILIP
Nu este medic/terapeut
AFILIP
Bună. Sat80 poți sa îmi dai numărul de telefon ca să discutam?
0
29-09-2018, ora 19:48
sat80
Nu este medic/terapeut
sat80
Bună! Număr telefon: 0728026131
0
17-05-2022, ora 10:45
Padurice
Nu este medic/terapeut
Padurice
Buna! Și fetița mea de 3ani jumate are limfangiom..nu știu unde să o apuc...mămici în situație unde ați fost cu copiii? Unde i ați operat?
0
18-10-2023, ora 11:30
Stefania1982
Nu este medic/terapeut
Stefania1982
Căutați pe Dr Spătaru la Marie Curie.Nu riscați cu alți medici.Dacă limfangiomul e mai mare, nu ca volum zic, ci dacă sunt mai multe chisturi, micro si macro, cred ca este cel mai potrivit chirurg din țara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul