limfocitele

30-01-2007
cera
Nu este medic/terapeut
cera
Am un baiat de 13 ani.A facut analize de singe si totul ar fi OK mai putin limfocitele care sint 3.4mii/mmc si hematocrit=45.2%.Puteti sa-mi spuneti daca e ceva grav, pt. ca sint ingrijorata?
Va rog sa-mi dati un raspuns urgent.
Multumesc.
2 comentarii
0
30-01-2007, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Mentionez mai intai ca orice buletin de analize trebuie interpretat in contextul clinic corespunzator si de aceea va sfatuiesc sa va adresati si medicului dvs de familie. Oricum dvs nu ati precizat care a fost numarul total de leucocite (celule albe) si respectiv si celelate tipuri de celule ce alcatuiesc formula leucocitara. E important pentru a vedea daca exista o crestere relativa a limfocitelor in raport restul celulelor albe (in special PMN-urile). Aceasta crestere relativa a limfocitelor poate fi intalnita in boli virale, unele boli cronice, boli ale sangelui etc.
Oricum limita superioara a normalului pt leucocite este cam 8-9000 iar limfocitele reprezinte cam pana la max 30-40% din nr leucocitelor..asta dupa un simplu calcul inseamna cam 3-3500 limfocite. Totusi medicina nu e o simpla matematica si de aceea va sfatuiesc dinou sa va adresati medicului dvs pentru un consult mai amanuntit.
Hematrocritul, la fel, cam la limita superioara a normalului pt un copil de varsta asta.
0
31-01-2007, ora 00:00
cera
Nu este medic/terapeut
cera
Imi cer scuze ca nu am dat mai multe detalii, dar cum nu sint de specialitate, am considerat ca e suficient ceea ce am scris.Celelalte rezultate se incadreaza in limitele normalului.Vin acum cu complectari.
leucocite=8.3mii;hematii=5.26mil;hgb=15.6g/dl;hct=45.2%;plt=234mii;
pct=0.2%;limfocite=3.4mii;monocite=0.5mii;granulocite=4.4mii;vsh=4mm/h.Va rog sa-mi raspundeti urgent.Oricum dupamasa merg la medic cu rezultatele, dar sint nerabdatoare sa stiu daca e cazul sa ma alarmez.
Multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: