limfom Hodgkin

09-02-2007
mircea84
Nu este medic/terapeut
mircea84
un pacient in varsta de 22 de ani, are un ganglion latero cervical stang consistenta dura si cam 3-4 cm, are si un titru ASLO ridicat cam 880 ui/ml, dar face Moldamin pt asta, intrebarea este daca ar fi o complicatie de la Titrul ASLO crescut sau este boala Hodgkin?
Este singurul ganglion, altul nu mai exista !
3 comentarii
0
26-02-2007, ora 00:00
Dr. adelina mertic
Identitate neconfirmată
Dr. adelina mertic
O adenopatie laterocervicala poate avea numeroase cauze - de la "banale" infectii de vecinatate pina la afectiuni neoplazice. Titrul mare al ASLO presupune existenta unei infectii streptococice (pentru care este indicat tratamentul cu moldamin), insa NU se poate afirma /infirma cu certitudine o conexiune intre cele doua probleme. Daca adenopatia este de natura infectioasa, ar trebui sa cedeze in 2-3 saptamini (cel mult). Daca nu isi reduce volumul sau se mareste, necesita investigatii suplimentare! N.B. Boala Hodgkin este doar una din multiplele cauze care pot determina marirea ganglionilor!
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
Da Adelina este asa cum spui tu, ar mai fi si un TBC ganglionar sau.
dute tata la medicul oncolog la hematologie Sp Fundeni si nu mai sta pe internet sa cauti tratamentul. Dupa ce ai asigurarea ca nu este un diagnostic grav, poti lua ce tratament vor muschii tai. Esti tanar si banuiesc ca mai ai treaba pe pamant.
-*


(*modificat de administrator)
0
16-05-2007, ora 00:00
BennyG
Nu este medic/terapeut
BennyG
Buna, Ma numesc Beny Am 20 de ani si sunt din Oradea. De 12 ani de zile am fost diagnosticat cu Limfon Hodgkin.De cand am fost diagnosticat pana in prezent am avut peste 7 recidive pe parcursul anilor, Din pacate in urma cu 3 saptamani am facut iar o biopsie dupa care la examenul de laborator mi'au confirmat ca am iar o recidiva.
Intrebarea mea este, Mai am vreo sansa sa scap de aceasta boala doar cu ceva tratamente alternative? Care nu necesita Chimioterapie?
LA Chimioterapie nu vreau sa ma mai gandesc deoarece am facut cam tot ce se putea tratamente standard pentru boala mea. Am facut chiar si Transplantul Autolog de celule Stem, tot fara vreun rost, Dupa transplant se pare ca aceasta este a doua recidiva.
Cobalto terapia degeaba as face'o, ca mai mult decat sa gadile boala... nu ar face, ptr ca am facut si raze de mai multe ori.
Va rog ajuta'ti'ma cu vreun sfat daca stiti ceva tratamente care sa aibe rezultate pozitive!
-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: