Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 ..... 232425 Înainte ›
0
08-01-2014, ora 16:07
eugen.
Nu este medic/terapeut
eugen.
As vrea sa va spun la toti cei care aveti sau ati avut probleme legate de aceasta boala un "La multi ani " cu multa, multa sanatate!Fie ca cei bolnavi sa se vindece si cei care s-au insanatosit sa nu recidiveze nicicand!Eu nu am mai intrat cam demult pe acest forum si ma simt cam vinovat!Trebuie sa va spun ca in luna mai anul acesta fac 5 ani de cand am terminat tratamentul pentru B.H. si ma simt foarte bine!Trebuie sa gandim pozitiv, sa rabdam tratamentul, sa gasim medicul potrivit si sa fim optimisti!Numai bine va doresc!
0
10-01-2014, ora 19:58
marybelan
Nu este medic/terapeut
marybelan
buna seara, eu am mai multe intrebari, daca imi poate raspunde cineva cat de cat, sunt din constanta si tatal meu dupa un an de zile de umblat prin spitale dupa analize si 3 biopsii am reusit sa aflam daca nu mergeam la bucuresti nici in ziua de azi nu cred ca ne spuneau ceva concret, deci de la buc am primit raspunsul limfom malign nonhodgkin cu celula mica b, limfocitic, acuma tata face a doau sedinta din cele 6 se simte destul e bine, acasa are dureri de picioare, slabit, se trateaza boala asta?care sunt simptomele?asa trebuie sa se simta dupa sedinte?poate lua ceva naturist ca sa ii fie putin mai bine?tatal meu are 62 de ani si acuam un an ia iesit un ganglion la gat in partea dreapta si fara tratament a dat inapoi dupa o sapt, i sa facut biopsie si, rezultat neconcludent, anul asta cand ia iasit iarasi a mai facut 2biopsii si la cea de a doua ne-a trimis un domn doctor la buc ca sa aflam si alt raspuns pentru ca de aici ni sa spus mereu neconcludent, iar acuma cand ne-am dus cu rezultatul ne-au spus ca de ce nu am venit mai repede, asa ceva vezi sau patesti numai in filme, credeam dar se intampla si in viata de zii cu zii.Daca cineva imi poate raspunde, ii multumesc din inima.
0
16-01-2014, ora 17:43
marybelan
Nu este medic/terapeut
marybelan
Buna ziua, ma numesc Mariana si sunt din constanta va scriu in numele tatalui meu care a fost diagnostificat cu 1. limfon non hodgkin limfocotic cu celula mica B.2.sindrom de imunodeficienta secundara.3.chimioterapie PCt tip CVP, [1].In spital a treminat a doau cura cu;Endoxan, sindovic, dexametazona, ranitidina, iar acasa i sa dat Liv 52 si Milurit.Rog frumos pe cei care au trecut prin asa ceva, se tine un regim cat de bun este tratamentul asta?nimeni nu ne zice nimic, doctora ne-a spus ca cine va tine sa nu mancati?am cautat si eu dar nu scrie niciunde de regim, sa manance cat mai multe fructe si legume, bea in fiecare zii suc facut din sfecla, morcov si mere, ceaiuri multe, dar in rest nu prea stim nimic, va rog frumos ce regim se tine?daca se tine?este interzisa carnea, sarea laptele?astept raspuns.tatal meu are varsta de 62 ani
0
17-01-2014, ora 10:39
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
Buna Mariana. Eu am avut Limfom Hodgkin, am facut chimioterapie si radioterapie, iar acum pe 30 ianuarie ma duc la primul control. In privinta regimului, doamna doctor la care m-am tratat eu mi-a recomandat sa reduc carnea (carne grasa sa nu mai mananc deloc, insa carne de pui e ok, dar nu in exces) si sa evit prajelile, astea am inteles ca nu sunt bune. Cum ai zis si tu legumele si fructele sunt foarte bune, in special sfecla rosie.Eu am mancat si mult peste(dar nu prajit), am auzit ca este bun.
In timpul chimioterapiei si eu am avut dureri, dar la mine erau la articulatii: genunchi, coate si incheieturile mainii, dar doamna doctor a zis ca e normal si nu am luat nimic pentru a scapa de ele. Numai bine si tatalui multa putere sa treaca peste tratament.
0
17-01-2014, ora 14:28
marybelan
Nu este medic/terapeut
marybelan
Pentru Florin, multumesc frumos pentru raspuns.stiti cumva daca laptele este bun?branzeturile in general?Sanatate multa
0
17-01-2014, ora 18:27
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
Nu mi s-a zis sa evit branzeturile, chiar nu am discutat despre asta. Deci eu cred ca nu fac nici un rau.
0
17-01-2014, ora 21:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
pt FLORIN SI MARY eu va sfatuiesc ca fiecare individual cand mergeti la medic intrebatil direct ce are voie sa manance si ce nu are voie, eu asa fac cand merg la al meu si tin legatura si cu alti pacienti cu care comunic zilnic si ne impartasim raspunsurile primite, ce nea fost bun si ce nu.
0
18-01-2014, ora 16:38
marybelan
Nu este medic/terapeut
marybelan
Pentru Marton, noi am intrebat daca se tine regim ceva si ni sa spus, pai v-a oprit cineva, daca se bea cafea, la fel, mai fetelor pai le luam si cafeau, si noi am intrebat pe alti pacienti si sunt care tin regim, dar noua personal nu ne-a spus nimic doar sa se evite alcoolul atat, deci prea multe nu stim, doar ce am gasit pe internet atat, de exemplu medicamentele trebuiesc tinute la 8 grade si ele stau pe o masa in salon unde bate soarele si sunt 24 grade, dar trebuie sa taci ca daca spui ceva nu esti bagat in seama, de asta eu am intrebat si pe altii noi din anul 2012 am umblat la medic dar de abia la sfarsitul anului 2013 au avut curajul sa zicem asa ca sa ne trimita la buc sa aflam ceva concret.medicul care ia facut biopsiile la ultima ia si spus ca asa ceva nu se face in primul rand este om si apoi medic, ca el nu face experiente pe oameni si dupa ce a intrunit comisia de medici ei au hotarat ca sa mai faca o ultima biopsie si de acolo am ajuns la buc, pentru ca aici ne ieseau mereu aceleasi rezultate si cand ne-am dus la ei cu rezultatele ne-au spus ca de ce nu am venit mai repede si daca mai si pui intrebari te lasa acolo vb singur.
0
11-04-2014, ora 14:14
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
buna ziua la toata lumea de aici!!de doua saptamani ma simt rau am o mancarime pe corp numai in unele zile, transpiratie abundenta noaptea dar nu in fiecare noapte!ma durut si splina putin.dar nu mi s-a umflat nici un ganglion pana akm!am facut aproape toate analizele si mi-au iesit bune, luni astept si raspunsul de la helocograma!sa vrea si eu sfaturile voastre si parerile..simptomele pe care le-ati mai avut!daca ar fii cazul vreun limfon!
evident ca daca analizele imi ies proaste ma voi duce direct la un hematolog ca pana akm am fosat numai la medicul de familie!va multumesc!o zii buna.
0
11-04-2014, ora 16:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Alexandru acele mancarimi pot fi si pe baza nervoasa, eu am patit ca tine in urma cu un an jumate cand am fost nevoit sa intru intr-o casa nu o puteai numi casa, si mia fost frica sa ating ceva cu mana, si cu toate astea dupa vre-o doua ore aveam mancarimi pe brate care au trecut a doua zi de la sine.
0
11-04-2014, ora 18:07
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
Multumesc!
0
11-04-2014, ora 18:08
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
Ai avut o asemenea boala nenorocita???
0
11-04-2014, ora 20:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca este important sa vezi cat mai repede hematologul !
0
11-04-2014, ora 21:29
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
Da-mi mai multe detalii te rog frumos!!informativ macar.nu cunosc f multe amanunte despre aceasta boala!!!multumesc
0
12-04-2014, ora 00:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu inteleg ce detalii anume vrei. totusi: recunosti cumva sa fii avut aceste simptome la/imediat inainte de diagnostic ? aceste simptome insotesc uneori evolutia acestei boli, deci, pe scurt, trebuie investigat ca atare, de catre hematolog. mergi, deci, cat mai repede, chiar daca e posibil sa nu fie nimic!
0
12-04-2014, ora 12:28
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
poate sunt prea insistent si deranjant cu aceasta intrebare stupida:multi dintre acesti oameni care au scris pe acest forum in 2007, 2008, 2009.etc.MAI TRAIESC IN ZIUA DE AZI?????binenteles si care au suferit de aceasta boala.
0
16-04-2014, ora 21:47
mihaela p
Nu este medic/terapeut
mihaela p
ai primit rezultatele la analize?daca rezultatul la hemoleucograma este putin modificat te rog consulta un hematolog.am suferit de aceasta boala si stiu cum este.este un an de cand a intrat in remisie.daca mai ai intrebari te ajut fara nici o problema.prima simptomatologie a fost pruritul(mancarimea de piele).
0
16-04-2014, ora 22:06
mihaela p
Nu este medic/terapeut
mihaela p
sincer, mi-ar face mare placere sa se mai discute pe forum chiar si dupa remisia bolii.sa se mai spuna pareri, tratamente naturiste si orice este legat de viata pe care trebuie sa o ducem pe mai departe.
0
18-04-2014, ora 20:20
R.M
Nu este medic/terapeut
R.M
Buna tuturor! ma numesc Mariana am citic comentariile voastre si vas ruga sa ma ajute cineva cu un raspuns si pe mine.am 2 luni remisie cu aceasta boala...scleroza nodulara st2.B.am suportat tratamentul foarte greu...dar acum 2 luni am dureri mari la oase...va rog sami rspundeti daca cineva dintre voi a avut dureri.am o ameteala si greata...desi medicii spun ca totui bine si e remisie.spunetimi va rog dupa cit timp dupa tratament vati revenit la normal. va multumesc.
0
18-04-2014, ora 23:53
mihaela p
Nu este medic/terapeut
mihaela p
PENTRU R.M.
DRAGA MARIANA, NU TE SPERIA.ACESTE DURERI GROAZNICE POT SA SPUN LE-AM AVUT SI EU, CHIAR LE MAI AM DUPA APROAPE UN AN DE CAND AM TERMINAT CHIMIOTERAPIA.LA INCEPUT PERIOADEI DE REMISIE NU ERAM IN STARE SA MA RIDIC IN PICIOARE DIN POZITIA PUP, PE PARCURS MAI AMELIORANDU-SE PUTIN DAR NU MULTUMITOR.LA FEL STAREA DE GREATA SI AMETEALA.SA NE REVENIM LA NORMAL..DEPINDE FOARTE MULT DE ORGANISM SI DE CAT ESTI DE TANAR POT SA SPUN, APOI SI DE CE A MAI DECLANSAT CHIMIOTERAPIA IN ORGANISM.MIE PERSONAL MI-A DECLANSAT BOLI AUTOIMUNE DE CARE NU MAI SCAP NICIODATA.NE VOM INVATA SA TRAIM CU ACESTE PROBLEME, NU AVEM CE FACE.SA MULTUMIM DOMNULUI PENTRU CA NE-A MAI DAT O NOUA SANSA LA VIATA, MULTI DINTRE NOI NU AU AVUT-O.DOAMNE AJUTA LA TOATA LUMEA, IN SPECIAL LA CEI CE AU PROBLEME.VA DORESC UN PASTE FERICIT ALATURI DE PERSOANELE DRAGI.
NU EZITATI IN PRIVINTA INTREBARILOR, VA DAU UN SFAT CU DRAGA INIMA DIN CEEA CE STIU.
0
19-04-2014, ora 16:47
R.M
Nu este medic/terapeut
R.M
multumesc mult Mihaela.foarte mult mam bucurat de raspunsul tau, si de toate citite mai sus, ma bucur ca multe persoane au remisie de multi ani, foarte multe fete am mai intilnit in timpul tratamentului, dar nu se simteau deloc rau.multumesc mult...mam incurajat foarte mult de cele spuse de tine iti doresc paste fericit si o remisie completa pe toate viata. tie si la toata lumea...,.sanatate la toti sa va aiba domnul in paza...
0
21-04-2014, ora 13:26
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
Buna ziua tuturor!hristos a inviat!mihaela la ce te referi cand spui analizele putin modificate la heleucograma, mie mi-au venitrezultatele si sunt f purin marite leucocitele.dar nu ating limita in nici un caz..vsh-ul este mic adica normal!maine ma duc la un medic internist sa vad ce mai zice sa ma mai consulte odata.
0
21-04-2014, ora 13:56
mihaela p
Nu este medic/terapeut
mihaela p
ADEVARAT A INVIAT! ALEX, DACA E NORMALA ATUNCI NU TE STRESA.MA REFEREAM SA NU FIE HB SI HT MIC PLUS EO, LY SI MO MODIFICATE.ACESTE SUNT MODIFICATE IN B.HODGKIN.IAR VSH DE OBICEI E MARE.DACA VREI SA FII LINISTIT FA-TI SI LDH-SPECIFIC ACESTEI BOLI, DAR NU CRED CA E CAZUL.NU E SCUMP.IN JUR DE 30 LEI.DACA TRANSPIRI FA-TI SI O RADIOGRAFIE PULMONARA.MAI FA-TI SI PCR(ANALIZA DE SANGE).S-AR PUTEA SA AI DOAR UN PRURIT CRONIC CARE CEDEAZA FOARTE GREU, REBEL LA TRATAMENT.TE MAI MANANCA PIELEA?CE TRATAMENT AI LUAT?MAI VB.DOAMNE AJUTA.
0
21-04-2014, ora 14:41
alexandru85
Nu este medic/terapeut
alexandru85
Multumesc frumos mihaela!nu am luat nici un tratament momentan, absolut nimik.saptamana trecuta am fost cu heleucograma la vreo 3 medici la spitalul judetean din braila ca eu aici locuiesc si mi-au zis sa stau linistit.pielea ma mananca incontinuare si daca ma scarpin imi apar niste pete rosii ca niste zgarieturi sa zic asa.dar am o stare generala proasta si asta ma ingrijoreaza.maine ma duc la un medic internist sa vad ce zice.nu am momentan nici un ganglion umflat asta din ce am vazut eu.nu m-a palpat nici un medic.am si slabit vreo trei patru kg, de la 76 de kg akm am vreo 73 kg.imi este teama sa nu fie limfom nonhodgking ca ala din cate stiu este f pervers ca si simptome, din cate am citit.
0
21-04-2014, ora 20:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DUPA chimioterapie la unii pacienti trec toate efectele secundare la altii dureaza ceva timp iar la altii niciodata, chmio este atat de toxica pt organism incat da peste cap intreaga functionare e ca si cum ai avea mercedes si ii bagi benzina proasta si te miri de ce nu prinde 300km, am citit de curand despre ficat care este esential in functionarea corecta a organismului si toxinele de la chimio il ataca primul, de exemplu eu iau pastile pt tensiune, pt ficat, pt nod in gat, pt arsuri, creme pt bataturi, exeme, pt a nu face hemoragie interna si astea pt o singura pastila de chimio.
DACA vreti va dau pe mail un ghid al pacientului pe timpul chimio.
0
25-04-2014, ora 09:48
R.M
Nu este medic/terapeut
R.M
Salut!Hristos a inviat va rog sami spuneti daca a facut cineva tratament de profilactica, sunt in remisie dar medicul mia spus sa facem si citeva chimii o data la trei luni cite una.am zis ca nu mai fac fiindca nu le mai pot suporta, am dureri mari la oase...am aproape 3 luni de cind am terminat tratamentul, dar acum 2 saptamini mia aparut un ganglion de 1, 55-0, 65 oare pot sa fie legat de aceasta boala...saptamina viitore plec la control, spuneti va rog se cuvine sa incep profilactica? va rog sa ma ajutati...multumesc.
0
25-04-2014, ora 13:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
RM si la mine tumorile sunt in remisie dar cu toate astea ieri am fost la medic pt control si reteta si dosar pt comisie, si din discutii mia zis asa citez: CHIAR DACA VEI SCAPA DE TUMORI tot va trebui sa continuam cu acest tratament de chimio chiar daca vom scadea dozajul pt a nu lasa boala sa recidiveze pt ca ai vazut si tu cat de repede creeaza metastaze sau recidive ( imediat dupa extirpare).Recunosc ca fiecare are organismul lui dar nici eu nam facut nimic pana in octombrie legat de chimio si uite unde am ajuns, nu invinovatesc pe nimeni ci DOAR BOALA.
0
25-04-2014, ora 16:15
R.M
Nu este medic/terapeut
R.M
multumesc de sfat Marton, nu mai stiu ce sa fac..nici chimia nu mai pot suporta.mai vad ce mai spune medicul de data asta.ma scuzi de intrebare dar la tine ce sa intimplat? ce ai invedere la ce ai ajuns...
0
25-04-2014, ora 16:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
RM tiam dat mesaj pe privat.
0
26-04-2014, ora 11:52
eugen.
Nu este medic/terapeut
eugen.
Buna ziua si sanatate la toata lumea!As vrea sa-i spun lui Alexandru sa se duca la hematologie, oncologie si sa ceara parerea la mai multi medici!Chiar daca analizele sunt bune diagnosticul corect se poate pune numai in urma unei biopsii!Am avut si eu aceleiasi simptome si mi-au trebuit 8 luni de analize si patima pentru a gasi medicul care mi-a descoperit boala, boala Hodgkin!S-ar putea sa ai si altceva mai simplu dar din ceea ce spui s-ar putea sa fie boala aceasta! Si referitor la o anumita intrebare pe care ai pus-o pe acest forum iti pot spune ca eu sunt unul din persoanele vindecate de aceasta boala crunta!In luna mai fac 5 ani de cand am terminat citostaticele si ma simt foarte bine!Mai discutam !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 ..... 232425 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: