Limfom Hodgkin, diagnotic in 2010

21-12-2011
Cristin3l
Nu este medic/terapeut
Cristin3l
Buna, am fost diagnosticat la sfarsitul anului 2010 Limfom Hodgkin cu scleroza nodulara de tip B, singurul simptom a fost doar transpiratul, dar eu tot pretindeam ca e de la mostenire si daca nu mi se umfla in partea stg a gatului nici acuma nu aflam (dar nu numai acolo am avut).
Am facut doar chimioterapia pt ca radioterapia nu mai era necesar. Nu mai avea ce sa iradieze.
Am facut 2 cure de OEPA si 4 de COPP, dupa care am intrat in remisie (acum 6-7 saptamani). Si in perioada tratamentului transpiram dar nu numai atunci ci si acuma doar cand ma obosesc si obosesc ft. repede. (vreau sa precizez ca inainte de a afla ca am aceasta boala m-am simtit ft. bine eram un copil ft. activ, iar acuma dupa citostatice m-a simt obosit si fara vlaga.)

Intrebarile mele sunt:
E normal sa tot transpir chiar si dupa atata timp ?
Si dupa cat timp pot sa recidivez ?

Iar pe final as dori niste sfaturi de la voi !
5 comentarii
0
22-12-2011, ora 00:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru a-ti face o estimare (totusi vaga) statistica a "sanselor de recidiva", sau mai medical spus, a sperantei de LIPSA a recidivei la 5 ani de la diagnostic, ar trebui sa raspunzi la urmatoarele 7 intrebari:

in momentul diagnosticului acestei boli/inainte de tratament:
1 - ce varsta aveai
2 - in ce stadiu (de la I la IV) a fost boala
3 - care era valoarea hemoglobinei
4 - care era numarul/procentul LIMFOCITELOR
5 - care era numarul LEUCOCITELOR
6 - care era valoarea ALBUMINEI serice
7 - ce sex ai (am dedus ca masculin)

pe baza acestor elemente a fost elaborata o schema de predictie, care totusi nu este una batuta in cuie sau garantata 100%. trebuie sa stii ca limfomul hodgkin, dintre care cel cu scleroza nodulara este cel mai frecvent, este o boala cu o rata inalta de vindecare, cu rate de peste 80%, global, deci cu "sanse" foarte bune, cu tratament adecvat si urmarire periodica.
despre transpirat... e greu de spus, asta tine de la caz la caz si cel mai bine poate sa-ti raspunda numai hematologul care te-a tratat, vis-a-vis de care e statusul curent al bolii sau ce simptome reziduale sau efecte ale tratamentului (printre care si oboseala) pot ramane.
0
22-12-2011, ora 11:30
Cristin3l
Nu este medic/terapeut
Cristin3l
Cand am fost diagnosticat aveam:
- 16 ani
- stadiul III
- 14.3
- limfocite nu stiu sa va zic
- 15.19 WBC
- nu stiu sa va zic
- masculin
1
23-12-2011, ora 00:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pe baza unor modele statistice care au fost elaborate si patentate pana in prezent, "sansele" tale se estimeaza in "probabilitatea de a nu avea recidiva la 5 ani de la diagnostic". acestea, tinand cont de parametrii despre care te-am intrebat, se situeaza, ca o medie statistica, desigur (nu exista garantii si sigurante de 100% in medicina) undeva pe la 70-80 %. ca atare, global vorbind, ai niste sanse foarte bune sa fii vindecat si sa nu mai ai probleme in viitor cu acesta boala.
iti urez succes si numai de bine pe viitor !
0
24-12-2011, ora 12:30
Cristin3l
Nu este medic/terapeut
Cristin3l
Doamne Ajuta ! sa nu mai recidivez niciodata si sa fiu copilul care am fost candva.
Daca o sa apara ceva probleme am sa scriu tot in thread-ul asta ca sa nu deschid altul.

SANATATE MULTA VA DORESC !
0
24-12-2011, ora 14:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: