limfom hodgkin - in remisie

05-03-2007
alinaa
Nu este medic/terapeut
alinaa
In anul 2005 am fost diagnosticata cu limfom hodgkin, am urmat tratament si acum boala se afla in remisie.As dori sa stiu care sunt cauzele din care apare acesta boala, mai ales ca in momentul in care am fost diagnosticata, aveam doar 18 ani???
23 comentarii
0
05-03-2007, ora 00:00
anditof
Identitate neconfirmată
anditof
Din pacate nu se cunoaste cauza exacta. Se presupune existenta mai multor factori printre care si infectia cu virusuri cum ar fi virusul Epstein Barr. Din fericire limfomul Hodgkin are cea mai mare rata de remisiunevindecare spre deosebire de limfomul non-hodgkin.
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
In biblie CREATORUL spune despre pacate ; cu voie sau fara de voie.
Intradevar virulenta acestui Epstei Barr si implicarea sa in diferite boli grave nu mai este o noutate. Tropsmul nuclear este " visul" oricarui virus si asa cum romanii au vrut sa intre in UE si virusii isi doresc sa intre in materialul nuclear sa se " balaceasca " in ADN.Si aici ii mai ajutam si noi oamenii direct sau indirect.
Se uita un singur lucru " ploaia cade si peste cei buni si peste cei rai ", asa si infectiile virale ce peste 3 ani vor fi pandemii.
Raspuns : anulati stresul si crestet-va imunitatea. Un produs care personal imi place este Ganoderma lucidum - -*


(*modificat de administrator)
0
22-04-2007, ora 00:00
Iulian_n23
Nu este medic/terapeut
Iulian_n23
Sunt sanse de vindecare completa la non-hodgkin dupa efectuarea transplantului de maduva?.
0
22-06-2009, ora 16:50
joxy_sistem
Nu este medic/terapeut
joxy_sistem
Ma numesc Georgiana, am 22 de ani, sunt din Constanta si din august 2007 am fost diagnosticata cu limfom Hodgkin cu scleroza nodulara. Din septembrie 2007, am efectuat cure multiple de chimioterapie ( 8 cure EVA + 6 cure ABVD + cure EVAP ). Nu au fost complicatii pe durata tratamentului. Toleranta clinica a fost foarte buna, insa in prezent, dupa ultimul CT efectuat, mai sunt prezenti noduli mediastinali. Am inceput sa fac radioterapie ( iradierea facandu-se doar in zona mediastinala ) ce mi s-a spus ca va dura 4 saptamani, zilnic. As vrea sa stiu cu certitudine ce anume NU am voie sa fac sau sa consum. Daca agraveaza cu ceva consumul de tutun sau mediul in care este prezent mirosul de tutun ( desi am reusit sa reduc foarte mult consumul de tutun ). Am auzit diferite opinii, cum ar fi ca nu am voie deloc sa ies pe soare, sau ca tutunul ma afecteaza nu ma afecteaza etc. si deja nu mai stiu ce sa fac si pe cine sa ascult. Si as vrea sa mai stiu daca de la radioterapie imi va mai cadea parul sau daca voi avea ceva efecte secundare din cele care apar la iradierea mediastinului. Initial, medicul curant mi-a spus ca va voi fi bine din cauza ca sunt tanara si am organismul rezistent, de aici este si dovada faptului ca analizele au iesit intotdeauna bune, m-am simtit foarte bine pe parcursul tratamentului, nu am avut nici un fel de simptome, probleme si ca dupa radioterapie ma voi vindeca ( remisie ). Si as vrea sa stiu cat de adevarat este ce mi s-a spus si sa aflu si alte pareri. Va multumesc!
0
22-06-2009, ora 20:46
alinaa
Nu este medic/terapeut
alinaa
draga Georgiana eu am aceeasi varsta ca si tine si am fost diagnosticata in octombrie 2005.Am urmat tratament 6 cure abvd+ radioterapie si totul a fost ok.D e atunci pana am prezent boala este in remisie.
Eu cred ca ai toate sansele sa te recuperezi total.Cat despre intrebarea referitoare la radioterapie, iti vacadea parul doar daca razele sunt directionate spre baza capului, eu de ex. am facut raze la baza gatalui, supraclavicular si da mi a cazut parul, doar la ceafa.Intotdeauna sa te duci la raze f b.spalata pe portiunea unde ti se fac, fara creme sau parfumuri, deodorante, pt ca te poti arde mai repede.O sa ai stari de voma si mie mi a recomandat medicul ca in aceasta perioada sa beau pepsi, pentru ca simteam o usturime pe esofag.tu unde te tratezi, la ce spital, ce medic?
0
23-06-2009, ora 21:19
joxy_sistem
Nu este medic/terapeut
joxy_sistem
Pentru Alina. Am facut curele de chimioterapie la spitalul mare la sectia de hematologie la medicul Adam Tatiana. Este un medic foarte foarte bun. Iar radioterapia o fac in spitalul mare jos la subsol. Am inteles ca nu imi va cadea parul. Razele mi le face doar mediastinal si mi-a spus doamna doctor ca nu imi va cadea parul, dar eu am intrebat ca sa stiu. Deocamdata am facut doar 2 cure de radioterapie si nu am avut nici un fel de simptom. Mi-a spus doamna doctor ca o sa inceapa pe parcurs sa ma doara gatul pentru ca o sa mi se arda putin esofagul... Eu sper sa fie bine. Ma bucur ca esti in remisie si sper sa fii asa cat mai mult cu putiinta. Iti multumesc pentru sfaturi si iti doresc multa sanatate si numai bine.
0
24-06-2009, ora 09:15
anditof
Identitate neconfirmată
anditof
Incercati pentru orice tip de limfom terapii alternative cu suplimente naturale consacrate -
0
23-12-2009, ora 20:04
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Apa alcalina ionizata si apa neutra dupa mese. Si eu am fost st II B. Functioneaza !
0
17-06-2010, ora 17:04
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Nu medicamentele vindeca ci corpul se vindeca daca are de unde. Se poate incerca dupa doi ani de la chimio sau un an jumate dar in acesti ani trebuie ajutat mult ficatul si corpul sa se elibereze de chimicalele de la chimio cu ajutorul ceaiurilor medicinale si a unei diete fara grasimi saturate si cat mai putine glucide si vit B12 in alimentatie pentru ca pancreasul sa se refaca si el si pentru ca multiplicarea celulara sa se faca mai lent in primii doi ani dupa tratament. Intrucat procesul de multiplicare celulara este deteriorat datorita prezentei chimicalelor remanente acesta trebuie sa fie cat mai lent in primii doi ani. Glandele sexuale produc celule pentru reproducere dar prezenta chimicalelor remanente in corp deterioreaza genele din ovule spermatozoizi. De aceea imediat dupa tratamentul paleativ se va incepe imediat timp de cel putin doi ani de un program serios de detintoxicare a organismului. O planta o casa nu se reface corect daca solul sau temelia sunt deteriorate sau inhibate cu chimicale. In primi doi ani se va pune accent mai degraba pe dezintoxicare decat pe faptul de a recapata cat mai repede kilogramele pierdute pe parcursul tratamentului paleativ fapt ce ar putea conduce la blocarea congestionarea sistemului circulator care in primele faze de recuperare trebuie sa indeplineasca rolul de suport de dezintoxicare si apoi de hranire a tesuturilor cu vitaminele mineralele necesare vindecarii. Cu cat dezintoxicarea este mai bine si mai repede facuta cu atat capacitatea de a putea face copii este recapatata mai repede si si mai important vindecarea completa. Se va apela la alimente cat mai neprelucrate termic de origine vegetala. -*


(*modificat de administrator)
0
17-06-2010, ora 17:18
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Cauzele la astfel de boli sunt 80 % de la gandire si 20 % alimentatie si factori externi vatamatori. Conflictele interne puternice la nivel mental determina organismul sa intre intr-un proces de autodistrugere ( sentimente de vinovatie sentimente de deznadejde disperare constante si intense teama stresul in general ). Dar nu orice fel de stres. Aici nu vorbim de acel stres pe care il au majoritatea oamenilor ci de sentimente negative cauzate de anumite intamplari greseli particulare din trecut. Un anumit tip de infectie si localizarea acesteia in corp determina locul de unde incepe procesul de proliferare gresita. Asadar cel mai important pentru vindecare pe langa dezintoxicare este identificarea acelor procese de gandire emotii negative si eliminarea lor prin transformarea modului de gandire si apoi a sentimentelor emotiilor. Doctorii nu au de unde sa stie aceste cauze psihologice pe care fiecare si le poate detecta si nimeni altcineva. Astfel se ajunge la eliminarea cauzelor si nu doar a simtomelor. Daca cauzele nu sunt inlaturate simptomele ( proliferarile incorecte ) pot reaparea. La fat primul organ ce se dezvolta este creierul si apoi si celelalte parti tesuturi ale corpului coordanate in parte de creierul fatului.
0
17-06-2010, ora 17:28
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Iata un exemplu simplu care arata ca creierul si modul de procesare a semnalelor in creier are influenta asupra pielii si a corpului ca intreg: daca ne gadilam in ureche toata pielea ni se face ca pielea gainii in 2-3 secunde. Cand ne suparam incepe sa ne doara acolo unde suntem mai sensibili unde este o infectie sa o incarcare de toxicitate. Daca ne suparam si suntem bolnavi de inima ne doare inima. Si toate acestea se intersecteaza cu creierul nostru. Daca vedem ceva infricosator simtim cum ni se mareste pulsul.
0
17-06-2010, ora 17:40
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Dezintoxicarea poate fi insotita de dureri de organe in special de zona ficatului splinei care pot dura cateva spatamani sau chiar mai mult de o luna dupa care dispar.
0
17-06-2010, ora 17:59
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Si ca un sfat parintesc: multe daca nu chiar toate sau toata industria fie ea farmaceutica sau naturista se bazeaza in principal pe publicitate mai degraba decat pe efectele cu adevarat benefice. Asadar nu mai cheltuiti banii pe asa zisele leacuri miraculoase sofisticate. Nu uitati corpul se vindeca si NU medicamentele sau remediile naturiste vindeca. Pentru acest lucru este suficient sa cumparam NU medicamente sau remedii naturiste scumpe CI hrana alimente sanatoase sau pe cat posibil cat mai sanatoase si sa bem suficient de multe lichide si odihna suficienta. Iar ceaiurile medicinale chiar cele din plante din Romania atent culese nu sunt scumpe si nu pot fi sau greu pot fi contrafacute pe cand acele capsule farmaceutice sau naturiste se pot falsifica pot contine concentratii inadecvate din minerale vitamine. Vitaminele mineralele nu pot fi niciodata sintetizate de om asa cum natura creata de Dumnezeu o poate face. Cand luam o capsula nu stim ce luam DAR cand punem o planta sa facem ceai sau cand cumparam un fruct o leguma stim sau suntem mult mai siguri de ceea ce cumparam si pe ce ne cheltuim banii.
0
17-06-2010, ora 18:24
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Cea mai periculoasa stare este cea de confuzie tulburare mintala in care se poate afla cineva fara sa gaseasca drumul modul de rationare care sa-l scoata din astfel de stari persistente in timp.. Astfel daca mintea este haotica tulburata confuza si procesele biochimice din corp sunt haotice. Astfel nu vorbim doar de stres ci si de gradul de luciditate a mintii. Cand cineva bea este beat mintea este obligata sa intre in stand-by dar cand cineva nu este beat si cu toate acestea este confuz tulburat corpul face constient sau determina constient niste procese biochimice eronate. Creierul mare este mintea noastra ceea ce facem voluntar pe cand creierul mic este ca un centru automatizat care lucreaza in parte independent de modul cum gandim. Iata si o legatura intre creierul mare si creierul mic: cand ne temem de ceva sau vedem ceva infricosator aceste semnale constiente se transmit la creierul mic care determina ca pulsul sa creasca. Vorbim de puls ( inima sistem circulator ) insa mai exista si activitatea celorlalte sisteme: endocrin, osos, articular, etc.
0
17-06-2010, ora 18:40
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
A nu se intelege gresit: vorbim aici de o tulburare confuzie mintala constienta perceputa de eul nostru si care nu se afla in sfera bolilor mintale psihice sau neaparat in sfera unor astfel de boli pe cand un om beat nu este constient ca este beat ( devine inconstient incapabil sa rationeze ) iar un om bolnav psihic nu este constient ca este bonav psihic ( este incapabil sa rationeze sa constientizeze ). O masina ( mintea unui om beat drogat bolnav psihic ) necontrolata ajunge in sant se impotmoleste intr-un fel si genereaza mai putina tulburare la nivelul proceselor biochimice pe cand o masina ( o minte confuza tulburata ) cu erori in rationare si care nu se impotmoleste ci merge in continuu cu aceeasi viteza face mai multe pagube generalizate la nivelul proceselor biochimice din tesuturile corpului.
0
17-06-2010, ora 19:07
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
Exemplificare: o stare de acest gen confuza indelungata poate apare pe fond de stres cand cineva mult timp nu gaseste la nivel mintal calea de a iesi dintr-o situatie dificila sau mai multe deodata. O astfel de stare poate sta atat la baza declansarii unor astfel de boli cat si la recidive. Astfel se explica de ce si autosugestia este doar un mod dintre mai multe de a determina mintea de a ajuta mintea sa iasa din starea de incapacitate de a iesi dintr-o situatie disperata. Industria farmaceutica si poate chiar mai mult cea naturista creeaza prin publicitate asa zisul efect placebo care este la nivel mintal. Un astfel de efect sau unul mult mai bun si autentic original se poate atinge prin concentrarea asupra propriilor simturi pozitive si amplificarea acestora si fara multi bani. Procesul de vindecare intretinere este un proces indelungat de ani de zile si nu de cateva luni si de aceea cineva care se asteapta la o vindecare ameliorare rapida prin tratamente neconventionale foarte scumpe care in cateva luni epuizeaza toate rezervele financiare proprii si cele morale face parte dintr-o strategie pe termen scurt si de multe ori ineficienta. Strategia cea mai buna de vindecare trebuie sa se intinda treptat pe ani de zile si nu brusc pe cateva luni urmat de regresie si revenire la aceleasi conditii stari ale organismului prin recaderea in obiceiurile gresite de a intretine corpul si modul de viata. Asadar este necesara pentru vindecare o strategie care sa poata fi respectata timp cat mai indelungat si cu eforturi psihologice si financiare cat mai reduse si mai bine directionate spre vindecare spre confortul emotional si echilibrul intregului organism.
0
17-06-2010, ora 19:31
rise_solei
Nu este medic/terapeut
rise_solei
De ce multi trag concluzia ca oamenii buni mor mai repede ? Simplu: oamenii cu principii absolute ale binelui si fara o materializare a acestora in aceasta lume poate conduce la dezamagire profunda si uneori chiar la confuzie neintelegand pana cand si de ce se intampla atat de multe lucruri rele si astfel poate ajunge in starea de confuzie mintala. Astfel pot ajunge la sentimente de vinovatie regrete nevazandu-si rasplata de la Dumnezeu pentru conduita lor buna si vazand pe cei nelegiuiti practicand lucruri fara ca nimeni sa-i pedepseasca. Ajung sa creada ca degeaba au fost oameni buni intr-o lume nelegiuita si ca mai bine ar fi fost si ei nelegiuiti. La fel pot ajunge oamenii perfectionisti. Astfel cei lipsiti de credinta si speranta in promisiunile lui Dumnezeu despre un paradis restabilit pe intregul pamant pot ajunge sa regrete sa se simta neimpliniti sau sa sufere un esec total ( vezi imaginea cu scara catre cer unde unii cad de pe scara chiar cand mai trebuie sa urce cateva trepte ).
0
30-08-2010, ora 14:58
gabyuly
Nu este medic/terapeut
gabyuly
ma numesc gaby si cred ca cel mai mare necaz din lumea asta la mine a venit...fiica mea in varsta de 19 ani a fost diagnosticata in iulie 2010 cu limfom hodgkin celularitate mixta, a fost operata la iasi de o tumora undeva pe trahee si dupa ce ia venit rezultatul de la bucuresti iau pus acest diagnostic:limfom hodgkin celularitate mixta.Vreau sa va spun ca fiica mea a facut f mult sport(handbal)de la 11 ani, nu a avut niciodata vreo boala sau sa aiba vreun simtom, nimic.pana cand iam facut fisa medicala pt intrarea la facultata, la raza pt plaman ia iesit o pata si cand am mers la tomograf ia u descoperit o tumora undeva in torace.Sunt tare ingrijorata pt copilul meu, am inceput citostaticele la cluj cu dacarbazina, suntem la a 3 sedinta, analizele iau iesit bune pana acum, dar cand sa faca a 3 sedinta au zis ca valorile sunt la jumatate si nea amanat cu 6zile, celelalte 2 sedinte lea suportat bine, inca nu ia cazut parul, nu sta la pat, se plimba mult.Va rog din suflet spuneti-mi si mie oare are sanse de vindecare copilul meu?simt ca ma prabusesc, ca nu mai am aer sa respir, DE CE TOCMAI COPILA MEA?astept un raspuns de la voi, multumesc
0
31-08-2010, ora 15:22
alinaa
Nu este medic/terapeut
alinaa
pt gabyuly:
Buna ziua doamna, eu am avut limfon hodgkin acum 5 ani, la varsta de 18 ani, mi a aparut, in acest moment este normal sa simtiti ca totul se prabuseste, dar usor usor veti vedea ca lucrurile vor intra pe fagasul lor normal, dar pt asta trebuie foarte, foarte multa rabdare, acesta a fost unul din lucrurile pe care mi le-au spus medicii.
Eu sunt convinsa ca fiica dvs se va vindeca, mai ales ca este tanara si are organismul puternic.
Sincer va spun ca ceea ce urmeaza va fi foarte greu atat pt dvs cat si pt ea, dar aveti incredere ca se va vindeca, am intalnit foarte multa lume care a suferit de acesta boala, si mai devreme s-au mai tarziu i am intalnit la control, se simteau foarte bine si duceau o viata cat se poate de normala.
Va doresc multa sanatate si toate cele bune.
0
22-10-2010, ora 23:40
ionitarazvan93
Nu este medic/terapeut
ionitarazvan93
pt gabyuly:
Buna seara doamna, pt ai iesi analizele bune trebuie sa tina un regim strict. In ce consta acest regim: fara carne rosie, fara prajeli, mult peste, nuci pt ca, contin omega, exista fulgi de grau dupa care se pot face multe retete, fara zahar pt ca zaharul hraneste celulela canceroasa, fara sucuri acidulate... Va spun asta din propria experienta deoarece in primavara am fost diagnosticat tot cu limfon hodgkin. Eu am terminat chimioterapia acum o luna(12 cure). Parul nu va cade in totalitate. Daca aveti nevoie de mai multe informatii ma puteti contacta -*


(*modificat de administrator)
0
22-10-2010, ora 23:41
ionitarazvan93
Nu este medic/terapeut
ionitarazvan93
Eu pe 25 luna asta adica luni trebuie sa fac PET-ul.
0
24-05-2011, ora 14:25
merilav
Nu este medic/terapeut
merilav
Si sotul meu sufera de aceasta cumplita boala.In 2009 s-a descoperit dupa lungi investigatii de ce slabise enorm tusea excesiv si transpira ingrozitor noaptea. In urma unei a 2a tomografii s-a descoperit ca chistul, , inofensiv " de pe splina era defapt limfom. I-a fost scoasa splina. Dupa operatie s-a pus diagnosticul de limfom malign Non-hodgkin cu celula mare B, facut tratament cu citostatice si apoi un an de zile intretinere cu mabthera. Conform protocolului ar mai trebui sa faca acest tratament de intretinere inca un an. mabthera am obtinut-o prin Casa de sanatate Bucuresti, cu foarte mare greutate. Pana acum aceasta mabthera o luam din farmaciile din bucuresti cu reteta compensata, de la medicul care il trateaza, si bineinteles pe baza dosarului aprobat, dosar care trecea periodic prin comisie. De la 1 aprilie Casa nu mai da mabthera prin farmacii ci prin spitale. Spitalele spun ca nu au fonduri, ba chiar nici licitatiile cu furnizorii nu le-au incheiat. Asa se intampla si la spitalul unde se trateaza sotul meu. Sunt convinsa ca sunt multi in situatia noastra si anume de a intrerupe un tratament care pana acum a fost sansa la viata. Dosarul este aprobat degeaba. Ce este de facut, unde sa ne adresam, ce se va intampla cu noi?
0
28-04-2014, ora 10:39
mona007
Nu este medic/terapeut
mona007
pt. merilav, ai putea sa incerci la spitalul fundeni la doamna doctor calustian laura. este o doamna de nota 10.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: