limfomul hodgkin - se poate scapa sau nu?

18-02-2008
anonima_a
Nu este medic/terapeut
anonima_a
deci eu tot nu am inteles...se poate scapa de aceasta boala sau nu?
3 comentarii
0
21-02-2008, ora 00:00
anonima_a
Nu este medic/terapeut
anonima_a
vreau sa aflu raspunsul aici...am o prietena bolnava...si as vrea sa stiu mai multe de bola hodgkin de tipul 2.sa stiu dak se poate scapa...cum se manifesta...care ar trebui sa fie reactiile organismului dupa tratamentul de citostatice...vreau sa stiu cat mai multe...va rog mult ajutati-ma
0
27-02-2008, ora 00:00
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
as vrea sa iau legatura cu tine, antonela_A..., daca vrei sa vb intra pe id meu cornis_zozole..., si sormea mea are acelasi lucru..gr2..si va urma un trtament..medici spun ca sunt sanse..as vrea sa vb cu cineva care are sau care a facut, v rog
0
13-05-2008, ora 00:00
francesca2
Nu este medic/terapeut
francesca2
Ceao!Am 50 de ani, si sunt diagnosticata din februarie 2008 cu boala Hodgkin, forma clasica, stadiul 2.Am facut foarte multe examene:T.A.C., P.E.T., SHINTIGRAFIA, R.M.N., BIOPSIA DE LA MADUVA ROSIE A OSULUI, ECOGRAFIE LA ABDOMEN, RAZA LA TORACE.Din examene a rezultata ca am un nod la mediastin, iar celulele cancerigene Hodgkin-reed stenberg sunt extinse in ilul epatic si sub brat.Am facut primul ciclu de chemioterapie ABVD in 24 aprilie(sunt prevazute 4 cicli de chemio ABVD), apoi trebuia sa fac un altul in 8 mai, dar pentru ca valorile leucocitelor erau prea mici, mi-au dat 6 injectii de MYELOSTIM de la care am avut dureri foarte mari(am luat ca si calmante-TACHIDOL-PRAF).
Va spun ca acest cancer malign are cele mai mari sanse de vindecare :80% -99%, pentru ca este foarte sensibil la chemio.Eu urmez acest tratament in Italia dar acest tip de chemioterapie se foloseste peste tot-ABVD.
Astept raspunsurile vostre!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: