Limfomul non-hodgkin - sunt sanse de vindecare?

24-03-2007
Ioa_na
Nu este medic/terapeut
Ioa_na
Sunt sanse de vindecare totala pt aceasta boala, daca se face trasplant de maduva?...va putea vea o viata normala un om diagnosticat cu acest tip de boala?.Multumesc.
4 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Limfomul malign non-Hodgkin este o boala perfect curabila, mai ales de cand pe langa tratamentul chimio si radioterapic clasic a aparut o noua clasa de medicamente reprezentate de Mabthera, care se asociaza protocolului CVP. Asadar, procentul de remisie completa si de vindecari a crescut f mult in prezent-evident cu conditia ca pacientul sa aiba acces(economic) la acest medicament. si ca pacientul sa aiba o forma cu celule B CD 20 +(forma care raspunde la MAbthera). Si celelalte forme au insa un prognostic relativ bun sub tratament chimioterapic si uneori-iradiere.
0
24-05-2007, ora 00:00
bxnmel
Nu este medic/terapeut
bxnmel
in cartile de specialitate se vorbeste de sanse minime de vindecare si cazuri de recidiva dupa cateva luni
0
06-06-2007, ora 00:00
ancka_01980
Nu este medic/terapeut
ancka_01980
Tatal meu a decedat acum 3 ani din cauza acestei boli necrutatoare.As dori daca imi puteti spune daca aceasta boala este ereditara, caci ma sperie gandul ca eu, fratele sau fiul meu o putem mosteni?!
Va multumesc
0
06-11-2007, ora 00:00
Irene*
Nu este medic/terapeut
Irene*
Prietenul meu a fost diagnosticat acum un an cu limfom malign non-Hodgkin cu celule T.A urmat tratament cu chimioterapice fara radioterapie.Chiar daca acum este in remisiune completa face tratament in continuare.Din cauza tipului cu celule T nu poate lua Mabthera.Am citit despre persoane care sustin ca s-au vindecat complet iar doctorii sunt la fel de optimisti sau ascund adevarul, contrar la ce citim in cartile de specialitate ca sansele de supravietuire sunt minime.Oare se poate vindeca complet?Cred totusi ca transplantul de maduva e o metoda ce duce la vindecare completa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: