LIMFONODULI SUBMANDIBULARI

21-07-2010
educatoarea
Nu este medic/terapeut
educatoarea
Buna ziua,
am nevoie urgenta de un raspuns de natura medicala, va rog, acordati putina atentie mesajului meu: de vreo doi ani de zile am o durere in gat, deranjanta. Am fost la diferiti medici ORL-isti, care in urma investigatiilor, au raspuns invariabil ca nu am nimic si mi-au dat ca tratament Tantum verde. Degeaba am insistat, mentionand ca duredile continusa, ba chiar aveam sangerari superficiale in saliva. Am decis sa fac pe cont propriu un RMN si rezultatul este:-rino-orofaringe, laringe fara modificari patologice
- limfonoduli submandibulari de maxim 18mm pe stg, respectiv 16mm pe dr. si latero-cervicali bilateral de maxim 1 cm
- glande parotide, submandibulare, tiroida cu aspect normal.
- rectitudine de profil a coloanei cervicale
- fluid inchistat in sinusul maxilar drept
- canal spinal si continutul sau cu aspect normal
- plaman normal
- fara adenopatii mediastinale, axilare, supra sau sub claviculare.
- cord aspect normal
- artera pulmonara, aorta toracala de calibru normal
- glande suprarenale de aspect normal
Concluzii: microadenopatii submandibulare

Va rog mult, interpretati rezultatul examenului RMN referitor la limfonodulii submandibulari si fluidul inchistat in sinusul maxilar.
Va multumesc mult!!!
4 comentarii
0
21-07-2010, ora 22:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durerea din gat poate avea cateva origini ( secretiile din nas care vin spre posterior, refluxul gastroesofagian... ambele NU dau marirea ganglionilor limfatici !!!
2.Trebuie sa faceti un consult la gastrologie si investigatii
3.Pentru problema din sinusul maxilar.. trebuie facuta o endoscopie sinusala, , ,
4. o analiza a sangelui la Hematologie...
0
21-07-2010, ora 23:08
educatoarea
Nu este medic/terapeut
educatoarea
Va multumesc mult, d-le doctor! Am asteptat cu nerabdare raspunsul dv. si m-am mai linistit.Cand am citit limfonoduli submandibulari am suspicionat ce e mai rau...Voi solicita analizele recomandate si voi face investigatiile.Sunt constienta ca, din aproape in aproape, pana la urma vom vedea despre ce este vorba.Va multumesc mult, inca odata!
0
22-07-2010, ora 00:22
educatoarea
Nu este medic/terapeut
educatoarea
Mai am o intrebare, d-le dr.! Limfonodulii, sunt ganglioni limfatici inflamati, sau sunt formatiuni tumorale? Multumesc.
0
24-07-2010, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglioni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •