lipomatoza generalizata, ma poate ajuta cineva?

29-01-2009
genoveva marin
Nu este medic/terapeut
genoveva marin
In urma cu 2 ani de zile, am trecut printr-un cosmar groaznic. Pe scurt, ma simteam f rau, dar analizele imi ieseau bine. Medicii nu ma credeau ca sunt bolnava. Am alergat ca un caine turbat din medic in medic, in speranta ca cineva ma va salva. Am descoperit pana la urma singura ca avusesem trichinella si ca am dus-o pe picioare. In fine, tot in acel an, mi-au aparut 3 noduli pe mana stanga. Unul dintre medici mi-a sugerat sa scoatem unul si sa-l analizam. Am acceptat, desi mama mea ma sfatuise sa nu scot niciunul ca se vor inmulti. Mi-am scos unul, era adipos, m-am linistit, dar in cateva luni m-am umplut si pe maini si pe coapse. Acum nu mai pot purta mini, dar nu asta e pb. Se inmultesc in continuare si sunt incremenita de frica. Uneori ma intreb daca nu am si pe organele interne sau, si mai rau, dc nu se transforma in cancer in tp. Arat oribil, as vrea sa ma operaz, dar mi-e frica. Mi se pare ca dc le scot prin lipoaspiratie, vor aparea pe organele interne. Mi se pare o bola extrem de agresiva. Nu am niciun pic de colesterol sau trigliceride. Analizel sunt f bune, desi mananc gras. Mananc si multe legume, fructe, fac sport. In plus, mi-a aparut tot atunci un nodul fobromatos uterin, anul asta al doilea, am avut chlamidia, am rezolvat-o, rana pe col, rezolvata, mi-au aparut pcte negre pe vedere, medicii spun ca toata lumea le are si ca sunt de la batranete(39 ani). In fine, dc ma poate auta cineva sa scap de lipoame sau dc banuiti alta boala dupa aceste simptome..., va rog spuneti-mi. -. Multa sanatate.
In plus, am uitat sa va spun, am facut 2 chiuretaje biopsice in acel an. mi-ai iesit bine. Mai am o durere in partea dreapta jos, a abdomenului, care pana seara urca in tot abdomenul. Mi-am facut coonoscopie, Dar nu am rezistat pana la capat. mi-au facut doar pana la primul pliu si n-au gasit nimic. Ce ma sfatuiti?
2 comentarii
0
16-02-2015, ora 16:13
Dr. Sergiu Grosu
Chirurgie generala, Timisoara
Dr. Sergiu Grosu
Buna ziua, probabil suferiti de lipomatoza generalizata.Lipoamele se pot scoate chirurgical sau, mai nou, prin liposuctie cu laser(se topeste lipomul iar resturile se aspira).Scoaterea lor nu influenteaza aparitia altor lipoame.Daca nu le scoateti, vor creste in dimensiuni.Prin metoda lipoaspiratiei cu laser se pot extrage intre 1 si 10 sau chiar si mai multe lipoame printr-o singura incizie de 3mm.
0
31-03-2015, ora 21:48
blagaroxana
Nu este medic/terapeut
blagaroxana
Buna seara, Dl Dr. Sergiu Grosu! As fi interesata de un pret pentru extragerea lipoamelor prin metoda lipoaspiratiei. Sotul meu are pe tot corpul, foarte multe, si ar vrea sa scape de ele pentru ca sunt inestetice si nu se simte bine cu ele.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.