Lipsa de aer. Ce trebuie sa fac?

79 comentarii 1 23 Înainte ›
0
15-10-2009, ora 14:40
livi
Nu este medic/terapeut
livi
vad ca nu mai se sufoca nimeni!toata lumea are aer din belsug?era o glumita.asteptam sa mai stiu cum va mai simtiti.
0
15-10-2009, ora 15:22
livi
Nu este medic/terapeut
livi
buna ziua tuturor.ce mai faceti dragi prieteni?stati ok cu aerul?v-ati revenit?! vad ca nu mai zice nimeni nimic.asteptam vesti de la voi.sanatate
0
15-11-2009, ora 14:07
dumitrita_maria
Nu este medic/terapeut
dumitrita_maria
buna. si eu ma confrunt cu aceste simtome lipsa de aer din cauza spasofiliei simt ca nu pot respira si dc respir mai des ma doare in capul pieptului de mor incerc sa gndesc pozitiv dar citeodata nu reusesc si simt ca mor am fost la nenumarati medici degeaba acum iau sedatif pc si calciu oare o sa ne mai revenim vrodata sa fim iar ca altadata citeoda imi pierd speranta cind vad ca atita tineret in jurul nostru se confrunta cu diferite stari trebuie sa avem inredere in dzeu ca o sa fie bine multa sanatate la toti
0
07-12-2009, ora 14:36
m33m33
Nu este medic/terapeut
m33m33
si eu am 3 zile de cand ma confrunt cu problema asta.nu pot sa dorm noaptea deoarece am senzatia ca ma sufoc.am fost racita zilele astea si neputand respira pe nas am inceput sa am acesta senzatie insa acuma pot respira si totusi mai am inca senzatia lipsei de aer.ma gandesc ca poate fi ceva pe sistem psihic.cand vad ca se apropie noaptea deja intru in panica.nu stiu ce sa ma mai fac.
0
07-01-2010, ora 19:16
chivu maria
Nu este medic/terapeut
chivu maria
salut.si eu ma confrunt cu mari probleme de sanatate. desi acum trei ani am avut o depresie, acum am simptome asemanatoare pe care totusi tin sa cred ca sunt din alte cauze decat cele psihice : lipsa de aer, ameteli fffffff puternice, nas infundat, nod in gat, cascat fara a-l duce pana la capat, respiratie in urechi, transpiratii dese, lipsa de concentrare, dureri de coloana si musculare, am slabit si abia merg pe strada. am doar 31 de ani si ma ingrozesc aceste stari. mentionez ca toate aceste simptome le am dupa o internare de 7 zile in spital cica pt raceala.dupa ce am citit ce scrie pe forum inclin sa cred ca am depersie, deoarece am facut spirometria si e ok, analize de sange ok, calciu mai mic doar ( 8 ) iar la endocrinolog nu am mers deoarece in august aveam analizele ok.totusi nu ma simt bine. iau xanax 0.25 pe zi si cred ca este ff putin dar lucrez la birou si mi-este fica ca nu ma mai pot concentra.parerea mea finala este ca sunt fff slabita. am incept sa iau septilin pt imunitate, oscilloccocinum 1 pe saptamana, calciu de 2 ori pe zi si spectrum 1 pe zi.cu toate ca ma simt in continuare ffff rau o tin asa sa vedem ce o sa iasa. bafta tuturor si va spun ca va cred din suflet.
0
19-01-2010, ora 11:50
daydr3am3r
Nu este medic/terapeut
daydr3am3r
Salut

Pe mine ma luat brusc, eram pe scaun, la servici, mancam si brusc cum m-am ridicat.:|
Acum ma pregatesc sa plec la medic sa vad care e buba. La mine lucrurile sunt putin mai complicate din cauza unui transplat renal. E aiurea rau. Nu m-am mai simtit asa de cand am avut probleme cu peritoneul si a cedat(am facut dializa peritoneala). Atunci am avut edeme si in frunte...
0
27-01-2010, ora 16:39
daydr3am3r
Nu este medic/terapeut
daydr3am3r
Revenit si eu. Atac de panica. Am luat 3 zile Sedatif PC si s-a rezolvat.
0
09-02-2010, ora 23:19
mada-linda
Nu este medic/terapeut
mada-linda
am aceeasi senzatie.ma diagnosticat cu depresie persistenta(.ptr ca dureaza de cativa ani).pentru lipsa de aer si dureri in piept mi-a recomandat lexotanil.si intradevar a dat rezultate. aceasta senzatie apare doar cand ma supar sau sunt ingrijorata, iau cate va zile un sfert de lexotanil si trece.va sigur ca este pe sistem nervos



madalina
0
10-02-2010, ora 20:34
omnia
Nu este medic/terapeut
omnia
buna! cautam disperata pe net sa vad daca mai intalnesc pe cineva cu aceeasi senzatie... imi pare rau sa aflu ca atatea persoane sunt in situatia asta incomoda. eu am devenit paranoica pe tema asta!!! nu pot sa imi revin si doar oftatul sau cascatul ma ajuta sa imi revin. si mie mi se intampla in masina dar alteori fara motiv. intr-adevar cu cat ma gandesc la asta cu atat parca imi este mai rau, dar daca mi se ditrage atentia realizez ca sunt bine-merci... as vrea sa mai afle si altii ca e pe fond psihic.. eu am suferit de tbc si asta m-a pus la pamant cu psihicul.. merg la psiholog si iau si un tratament usor..dorm bine noaptea si sunt ok a doua zi.. multa putere tuturor!! aa..!! si m-a mai ajutat mult FORTA GANDIRII POZITIVE de Norman Vincent Peale. pana la urma tot Dumnezeu be intareste! SANATATE TUTUROR!!!
0
12-02-2010, ora 13:35
darylya
Nu este medic/terapeut
darylya
buna! cred ca flavius are dreptate si imi place ca e optimist.si eu mai patesc asa uneoari simt ca nu am aer si mi s a spus ca sunt niste atacutri de panica.dar daca ma calmez si imi zic ca nu am nimik imi revin.mi am facut si eu analizele si toti doctorii mi au zis ca nu am nimik si eu parca asteptam sa am ceva mai ziceam ca nu is buni doctorii.nu doctrorii sunt buni si mi au zis sa mi scriu pe ceva ca sunt sanatoasa si asa am facut daca ma vz ca analizlele sunt bune nu am mai cautat nod in papaura.asta se numeste autocontrol asa m am tratat si de stomac ca mergeam in doua pe strada.tot pe baza de nervi si mi am impus eu niste reguli de ale mele si acu ma simt bine.bafta si voua!
0
14-02-2010, ora 22:31
Filip Ionut
Nu este medic/terapeut
Filip Ionut
In general toate aceste semne nu sunt bune dar trebuie mers si facut uncontrol amanuntit la cardiolog
0
22-02-2010, ora 06:10
andrei.gheorghe35@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
andrei.gheorghe35@yahoo.com
cu aceeasi problema ma confrunt si eu de aprox5 ani de cand am suferit o depresiesi o cadere de calciu pe sistem nervos din cauza pierderii cuiva drag, nu am putut accepta ldeea ca nu mai traieste si de atunci tot timpul oftez, gandesc negativ, simt ca am o greutate in capul pieptului si cand respir mai mult oftez, simt ca nu am aer suficient.Sunt foarte speriata si stresata de chestia asta si ii deranjez si pe cei din jurul meu.ma simt obosita tot timpul..beau multa cafea si cred ca si cafeaua imi face rau...nu stiu ce am...nu am mai fost la doctor de cativa ani, am crezut ca o sa-mi revin din acest oftat.totusi mai m-am linistit cand am vazut ca mai sunt si altii ca mine(cu capul) asa imi spune jumatatea mea..Pentru mine oftatul a devenit respiratia mea, e ceva normal pt mine sa oftez chiar si cand mananc...NU MAI SUPORT m-am saturat...vreau sa-mi revin dar nu imi iau inima -n dinti sa merg la doctor, mi-e teama sa u imi spuna ca am ceva grav..mi-e teama si de moarte.poate imi fac mai mult rau, ,...As vrea sa mai discut si cu alte pers care au aceste stari.Multumesc!
0
09-03-2010, ora 15:18
sabvio
Nu este medic/terapeut
sabvio
Buna ziua, am si eu o problema de sanatate, poate ma ajuta cineva caci nu stiu ce sa fac...
Ma sufoc noaptea in somn, ma trezesc fara aer, speriata, vai de capul meu ca nu-mi vine sa ma mai culc sau mi se usuca gatul si simt ca nu mai am aer incep sa tusesc si atunci intru in panica.
A mai avut cineva asa ceva? Ce as putea sa fac? Specific ca nu am sleepapneea, nu sant grasa...
Multumesc mult
0
09-03-2010, ora 17:17
omnia
Nu este medic/terapeut
omnia
salut! sabvio-parerea mea este ca tot pe fond psihic e chestia asta, cand te culci subconstientul tau lucreaza, e posibil sa te roada ceva si sa nu realizezi.mi s-a intamplat si mie, insa doar cand dormeam ziua, nu si noaptea. sau mai ramane varianta cu apneea. eu zic sa mergi la doctor. am vorbit din pct meu de vedere.
0
09-03-2010, ora 17:23
daydr3am3r
Nu este medic/terapeut
daydr3am3r
sabvio daca se intampla DOAR cand dormi atunci dute la medic. Lipsa de aer cauzata de atacurile de panica se manifesta cand esti treaz sau cand incerci sa te culci. Nu te trezeste din somn. Cauzele pot fi variate in situatia de fata. Cel mai bine verifica la medic.
0
12-03-2010, ora 08:28
sabvio
Nu este medic/terapeut
sabvio
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspunsuri, asa voi face, cum ajung acasa in vara aceasta in concediu ma duc la doctor.
O zi buna tuturor.
Sabina
0
30-04-2010, ora 12:57
englezu23
Nu este medic/terapeut
englezu23
Salutare tuturor. si eu ma confrunt cu aceeasi problema din cauza stresului acumulat. am avut multe probleme de sanatate si au venit toate odata... intestin iritabil, colica renala, gastrita, infectie intestinala, cadere de calciu, cu moartea mamei fe fond... si m-am ales cu problema asta extraordinar de insuportabila. Acum sunt sanatos tun "cica" dar cu nervii sunt la pamant. Beau ceaiuri antistres si iau ginco biloba.. astea ma tin cat de cat pe linia de putire. Calmul ajuta mult. Probabil ati observat si voi ca in timpul unei activitati care va distrage total atentia nu mai apare problema asta.
0
02-05-2010, ora 23:27
danemari
Nu este medic/terapeut
danemari
am un baietel de 7 ani de mult timp am observat ca face alergie la ceva din casa
nu pot sa-mi dau seama la ce, as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a face ceva analize din aerul din casa sau din colturile camerelor.nu am mucegai sau igrasie cel putin nu se vede asa ceva cu ochiul liber
curatam toata ziua sa nu fie praf si totusi cand intram in casa ii curge nasul stranuta tuseste
afara nu are nimic poate sa stea si toata ziua.daca cineva ma poate sfatui ce as putea sa fac
v-as ramane recunoscatoare
0
07-05-2010, ora 18:12
englezu23
Nu este medic/terapeut
englezu23
Eu am luat Ginkgo Biloba si ceai antistres timp de o luna si ma simt mult mai bine. Foarte rar apare lipsa de aer sau de sufocare. Iau pastilele in continuare si trebuie sa-mi revin. Daca nu, exista un remediu mult mai bun dar e si scump, avand in vedere faptul ca trebuie baut zilnic. Sucul de Noni care este miraculos. Vindeca pana si parezele, refacand chiar si neuronii.
1
27-05-2010, ora 20:17
andreia3839
Nu este medic/terapeut
andreia3839
pt danemari
draga mea.
fa-i copilului un test de alergie
se poate sa fie alergia la praf, la acarienii din covoare.
0
27-05-2010, ora 20:43
andreia3839
Nu este medic/terapeut
andreia3839
dragii mei!
constat cu stupoare cata lume se confrunta cu aceasta problema.
La mine lucrurile stau cam asa: In urma cu 1.5 ani am avut niste probl personale mai deosebite. Dupa aproape un an, am baut o cantitate mai mare de cafea, si am urmat timp de 2 zile un tratament cu pastile ce nu-mi faceau bine. Oprindu-le, s-a instalat senzatia asta de care vb voi. Am fost peste tot, raspunsul: organismul pica la cateva luni de la socul avut. Am luat vitamine, mi-am facut tot felul de investigatii. nimic. Dupa o luna de tot felul de medicamente, calmante, vitamine, autosugestie... a trecut.
Acum, de 2 luni, aceeasi problema. Din senin. In urma unei discutii mai solicitante, iar nu am aer suficient.
Un nou rand de analize. Totul e ok. Doar la mine in cap!!!!!!!!
Discutand cu div persoane, tind sa cred ca si tiroida da astfel de probleme. voi face un eco, si va voi anunta daca am descoperit ceva. va pup!
0
20-06-2010, ora 22:44
vali.tutu
Nu este medic/terapeut
vali.tutu
Salut,

Ma confrunt cu aceiasi problema - senzatia lipsei de aer.La mine a aparut dupa un tratament psihiatric, luat pentru o depresie timp de 2 ani.Dupa ce am incetat tratamentul (reducere treptata la indicatiile medicului psihiatru) au aparut tot felul de manifestari :transpiratii abundente, palpitatii, modificari ale pulsului care incet, incet au disparut dar chestia asta cu lipsa de aer nu vrea sa dispara si este foarte enervanta.Nu am mai fost la nici un medic, in nici o specialitate...am crezut ca o sa treaca...dar...nu trece deloc...asa ca o sa incep alte investigatii.Dupa cum vad suntem foarte multi care ne confruntam cu aceasta problema si... cred ca o sa trebuiasca sa ne obisnuim sa traim cu ea, desi e destul de neplacut.
0
03-04-2011, ora 10:32
popflavia
Nu este medic/terapeut
popflavia
buna ziua tuturor
sincer am inceput sa ma calmez vazand ca nu sunt singura, eu am o problema asemanatoare cu a voastra a tuturor de aici, simt uneori ca nu pot sa respir si am senzatia sa trag aer in piept in exces, simt ca ma balonez la burta dupa cateva faze dinastea, nu tot timpu am starea asta este uneori, si cand sunt emotii puternice simt ca fac un atac de panica si atunci imi este si mai greu sa respir, acum un an am mers la urgenta de vreo trei ori intr_o saptamana de la munca, spasmofilie mi-a trecut la diacnostic, am facut analize atunci ca si mg au iesit bine, mi-a trecut dupa vreo 5 luni si respiratia a devinit la normal insa dupa vreo 4 luni de bine a reaparut din nou respiratia aiurea, sincer sunt ff constienta ca autosugestia este buna, ma ajuta insa pret de cateva minute simt ca innebunesc, mentionez ca am lucrat intr-un mediu ff stresant(stat peste program in exces, munca de birou deci stres maxim, si din pacate am cedat, mi-am si dat demisia deoarece nu mai era cine sa se concentreze, cand intram pe usa biroului mi se facea rau instantaneu, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare, va doresc tuturor sanatate si mult mult aier, va pup
0
14-04-2011, ora 20:48
Blinku
Nu este medic/terapeut
Blinku
Salut la toti !
Eu am aceste stari de 2 ani, adica din momentul in care eram stresat cu bacu, admintere facultate, camin, etc.
Ca si voi am aceste stari de lipsa de aer, furnicaturi in membre, fata. Am fost la multi medici din oras de la mine, apoi din bucuresti si toti au zis ca ba am lipsa de Ca sau Mg dar analizele ieseau bine !
Eu am reusit sa le controlez acum jumatate de an cand am inceput sa ma documentez despre atacurile de panica si sa citesc diverse trairi ale unor oameni ce au experimentat aceste stari si au reusit sa scape de ele. Chiar va recomand sa citit si sa va creati un fel de mottouri care sa va ajute. Aceste atacuri de panica ale mele apar tocmai din cauza ca imi este teama sa nu ma simt din nou rau, si ca urmare exact asta se intampla !

Ca idee: Lipsa de calciu are in proportie de 90 % aceleasi stari cu atacurile de panica(lipsa de aer, furnicaturi, ameteli, apasare in piept, furnicaturi pe gat pe fata, eu am experimentat la inceput chiar si inclestarea mainilor care poate aparea atat din lipsa de ca cat si atac de panica, ameteli). Incercati sa dormiti seara macar 7 ore neintrerupt ( adica sa nu dorm acum 4 ore mai dorm si dupa amiaza inca 3 si gata s-au facut 7). Umpic de miscare nu strica, o gandire pozitiva si in cazul in care atacul de panica apare un sfat bun este acela sa il lasati sa treaca fara sa il bagati in seama chiar daca este incapatanat :P, si acesta va trece ca prin farmec ;).
Multa sanatate si o stare de spirit excelenta ! ;)
0
16-05-2011, ora 15:37
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Buna..am si eu o problema la fel..in urma unui atac de panica..am ramas cu setea asta de aer..este psihic..eu una cand vad ca nu mai am aer..si ma chinui sa casc sau sa oftez..intru in panica...ma bucur insa ca am reusit sa ma controlez...mai am stari de slabiciune.ceea ce ma deranjeaza de mor este ca uneori oricat ma chinui...nu reusesc sa ma simt plina de aer..of..oricum..acum merg la psiholog..sper sa ma ajute...eu zic ca sa faceti si voi cateva sedinte de psihoterapie..problema este numai in capul nostru pt ca ne gandim mereu ca nu putem sa respiram...respiratia fiind un proces pe care nu ar trebui sa il constientizam...insa noi exact asta facem...am facut un fel de exercitiu cu tatal meu..l-am pus sa se gandeasca la felul cum respira..si mi a zis ca e greu...ca simte ca nu are aer..asta doar pt ca constientiza...deci...totul este in capul nostru..va trece sigur...si niste exercitii de respiratie ajuta...va pup..Mult aer tuturor:)
0
29-09-2011, ora 12:00
lalu85
Nu este medic/terapeut
lalu85
Buna ziua! Citind mesajele dumneavoastra, m-am regasit total in tot ceea ce spuneti. Si eu sufar de aceasta "lipsa de aer".am cautat ajutor prin toti medicii posibili si toti imi spuneau ca sunt sanatoasa, anlizele imi ies bine, radiografii la plamani, consultatii ORL, cardiologie etc..sunt sanatoasa tun si totusi eu nu sunt bine, asa ma gandeam eu mereu. Am descoperit k problema este psihica, a aparut dupa o depresie puternica urmata de atacuri de panica si tot tacamul. Am fost ca o leguma si din aceasta cauza umblam prin toti doctorii. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu am gasit remediu in acupunctura. Sunt la a 6-a sedinta si deja aceste simptome au inceput sa dispara, acolo tratez atacurile de panica, depresia si o infertilitate cu care ma confrunt tot din cauza depresiei in care am fost. Incercati cu mare incredere chiar da rezultate si trateaza multe alte afectiuni. Va rog sa ma credeti ca eu acum sunt alt om, ma bucur de multe lucruri de care inainte nu ma putem bucura, fac multe activitati pe care inainte nu eram in stare sa le fac si am redescoperit in sfarsit, dupa ff mult timp starea de bine. Vreau insa sa va atentionez in cazul in care va hotarati sa mergeti la acupunctura sa fiti siguri ca acel acupunctor este unul bun si nu un sarlatan care sa va ia banii si atat.

Va doresc multa sanatate tuturor si sa va ajute Bunul Dumnezeu sa gasiti remediul.
0
15-11-2011, ora 03:07
Floryflor
Nu este medic/terapeut
Floryflor
Acum câteva zile am început sa mă simt rău, ameteala, simteam ca nu pot respira, am zis ca e de La oboseala si ca după un somn bun o sa mă simt bine.Din păcate nu a fost asa, am ajuns la urgente unde mi-au făcut un EKG si analize la sânge, analizele au ieşit bune.Mi-au zis ca am făcut un atac de panica, sunt disperata pentru ca simptomele tot nu dispar, am dureri in piept, ametesc tot timpul simt ca nu pot respira, nu mai am viaţa, imi este frica sa rămân singura, imi este frica sa ies pe strada, sa nu mi se facă rău.Nu reuşesc sa mă calmez, dacă cunoasteti câteva metode de relaxare va rog sa mi le indicati.
0
15-11-2011, ora 09:47
lalu85
Nu este medic/terapeut
lalu85
Pt. Floryflor, toul depinde numai de tine. Gandeste totdeauna pozitiv spune-ti mereu k totul este doar in mintea ta si ca tu esti sanatoasa. Incearca sa vezi cand ai aceste stari de unde vin, cauta putin in mintea ta si vezi dak ai avut ceva necazuri in trecut sau lucruri neterminate sau certuri cu persoane dragi, poate sa fie ceva si din copilarie...stai si anlizeaza-ti putin viata si incearca sa rezolvi acele lucruri.si cauta sa faci ceva creativ: mergi la sala, iesi cat mai mult cu prietenii si familia si povestestele prin ce treci ca sa te descarci putin.incearcca sa faci lucruri care iti plac, sa pictezi sa mergi la teatru si nu sta singura, nu te izola este ff important..Incet, incet vei reusi asa cum am reusit si eu. Este greu stiu.dar trebuie sa lupti.
0
15-11-2011, ora 16:18
Floryflor
Nu este medic/terapeut
Floryflor
Pt. lalu85, iti multumesc, o sa încerc sa imi caut un hobby, pentru ca vad ca atunci când am o ocupatie simptomele nu mai au aceeaşi intensitate.Din pacate cu apropiatii mei nu pot discuta, lor li se pare o poveste de adormit copii, nu înţeleg despre ce e vorba, cu toate ca eu încerc sa le explic.M-am bucurat când am gasit acest forum, doar citind ca sunt persoane care au trecut peste asta, mă linistesc, multumesc.
0
02-05-2012, ora 22:26
rusugabriela
Nu este medic/terapeut
rusugabriela
buna, si eu ma confrunt cu aceasta problema, lipsa de aer. Am facut analize si sunt bune, controale dupa controale dar nimic rau. Medicii spun sa ne autocontrolam starile si totul va fi bine. Sanatate tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.