Lipsa de aer. Ce trebuie sa fac?

79 comentarii 1 2 3
0
29-03-2013, ora 00:44
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Buna!Citind mesajele dumneavoastra, m-am regasit total in tot ceea ce spuneti. Si eu sufar de aceasta "lipsa de aer". E oribil! Din ce am citit imi dau seama ca tot de la psihic este si la mine pt ca analizele sunt buna. Oftez ff des, cred ca din 2 in 2 minute. Si cand mananc simt ca obosesc, simt nevoia sa oftez ca sa "ma satur de are" si sa pot manca. Am citit pe internet de muschiul diafragma care are legatura cu respiratia. Stie cineva la ce medic tb mers pt examinare? Va doresc multa sanatate si sper sa ne revenim.
0
04-04-2013, ora 20:23
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Am mai citit pe net ca o alta cauza a respiratiei dificile ar putea fi de la o infectie a faringelui, laringelui, traheei. Si-a facut cineva investigatii?
0
31-03-2015, ora 10:05
Vlade
Nu este medic/terapeut
Vlade
Buna ziua la toata lumea!

Timp de doua saptamani m'am confruntat cu ceva ce semana a apnee de somn. Nu am dormit nopti la rand, nu reuseam sa adorm pentru ca in momentul in care dadeam sa atipesc ma treazea o senzatie de sufocare. Totul a inceput brusc, intr'o noapte dupa o perioada lunga de stres si o raceala destul de severa. Treptat a inceput sa ma afecteze si in timpul zilei din ce in ce mai rau pana cand ajunsesem sa ma chinui sa oftez din 2 in 2 minute ca sa primesc aerul de care plamanii mei erau atat de flamanzi, plus ca eram deja terminat psihic datorita lipsei de somn nopti la rand. Am inceput sa citesc ce poate fi, am trecut de la apnee in somn pana la o afectiune a sistemului nervos vegetativ. Pentru a rezista, in aceasta perioada mi'am cumparat un nebulizator pe care l'am folosit pentru tratament naturist bazat pe cimbrisor, sunatoare si pin. Rezultatele se lasau asteptate... am trecut mai departe... am inceput sa le iau pe rand, sa gandesc pozitiv, sa incerc sa ignor respiratia (desi nu ma lasa nici cum din cauza faptului ca nu aveam niciodata aer), m'am lasat de fumat (am o saptamana jumatate deja)... am amanat mersul la medic din cauza faptului ca la spitalul din oras nu mai avem pneumolog si trebuia sa ma duc in alt oras...am zis sa incerc sa gasesc eu o solutie care intr'un final a venit dupa ce m'am apucat sa iau niste antibiotice pentru o tuse ciudata care se manifesta doar uneori si destul de discret, in acelasi timp am inceput sa iau magneziu cu Vitamina C + calciu cu D3. Rezultatele pozitive s'au aratat foarte repede, noaptea trecuta am dormit ca un prunc iar astazi respir usor si ma simt extraordinar de bine, de unde am tras concluzia ca la mine aveam de a face cu o raceala la plamani insuficient vindecata plus niste amigdale umflate, de unde si o senzatie oribila de nod in gat. Precizez ca nimic nu imi dadea de gandit ca as mai fi avut ceva raceala in afara unei tuse din cand in cand. foarte rar.
Ma rog la Dumnezeu sa fi scapat definitiv, am scris acest post pentru a va da de gandit in aceasta privinta! Este posibil sa aveti o raceala insuficient tratata... de unde sa vi'se traga toate relele.
Va doresc multa, multa sanatate si respiratie usoara tuturor!
0
08-09-2015, ora 13:09
Lillyana
Nu este medic/terapeut
Lillyana
Si eu ma confrunt cu probleme de respiratie de 5 ani.Simptome:ma tine mai mult cand incerc sa respir adanc, dar in permanenta simt o jena in partea stanga sub san, un fel de presiune, contractie care se prelungeste si in sus spre san si in jos la coaste.Senzatie ca nu-mi intra destul aer in piept, prin cascat reusesc sa simt cum trebuie, dar cu mari eforturi cateodata.Am observat ca la stres sau stari emotive e mai pregnant.Dar nici la relaxare aceasta senzatie de lipsa de aer, cascat si contractura nu cedeaza, am impresia ca muschii nu mai functioneaza cum trebuie pe partea stanga.
Investigatii facute: CT, RMN, spirometrie, o groaza de analize, am fost si la gastroenterolog, ecografie totala.
Concluzie: a iesit doar o problema la spate, ceva la T11.Unii spun ca ar putea fi de la spate, altii de la sistemul nervos.Tin sa precizez ca ma tine si in spate in partea stanga in acelasi punct corespondent cu fata, dar nu tot timpul, mai mult la oboseala, dar o jena se simte si in spate tot timpul, numai ca nu ma deranjeaza asa de mult ca in fata.
Tratamente urmate: fizioterapie, kinetoterapie, masaje la osteopat, acupunctura, bioenergie, chiropractica, plus sport, plus regim alimentar cat mai sanatos, plus ca+mg si alte vitamine si naturiste.
In prezent starile s-au mai ameliorat dar nu pot sa zic ca sunt pe deplin vindecata.Va dati seama ca in urma acestor stari combinate cu o indigestie am facut si atac de panica si acum am si anxietate.
Cum au aparut simptomele:am avut 3 probleme in perioada aceea - dureri de spate in partea stanga la mijloc, depresie si stres deoarece m-am despartit de cel cu care convietuiam si era sa-mi pierd si casa, o raceala care a tinut 2 saptamani.
Deci posibil sa fie de la orice, tin sa precizez ca locuiesc in Bucuresti si am fost pe la diversi doctori renumiti, chiar si in Turcia la un doctor ce trateaza spatele de la Acibadem.Mi-a dat doar sa fac exercitii si sa iau vitamina D deoarece am o lipsa.
Din ce am experimentat pana acum, ce mi-a facut mie bine a fost:
- Ca+Mg si D3
- seara se poate bea ceai de musetel, paduce, lavanda sau chiar "somn usor" de la fares, depinde ce preferati, sau un pahar de lapte cu miere sau cu zahar, puteti adauga si scortisoara ca face bine si o sa aveti un somn linistit.
- dimineata sau in timpul zilei se pot consuma banane, catina cu miere, patrunjel, telina, sfecla rosie, lamaie cu miere, fulgi de ovaz cu iaurt sau kefir.Incercati sa mancati cat mai sanatos, fara semipreparate, sucuri acidulate, etc.Cafeaua nu prea face bine, mai bine beti un ceai verde sau cafea verde.Dulciuri mai putine si mai ales sa fie facute in casa.Consumati alimente care contin omega3.
Toate acestea ajuta sistemul nervos foarte mult.
- acupunctura e foarte buna, mai ales pt anxietate si atacuri de panica, dupa primele sedinte au inceput sa se vada rezultate, trebuie sa faceti macar 10.
- sportul e foarte bun, mai ales innotul, plimbarile prin parc va relaxeaza de asemenea si kinetoterapia ajuta in caz ca aveti probleme la coloana.
- am auzit foarte multe de yoga, dar inca nu am incercat-o, multi oameni vindecati prin yoga, o sa revin cu pareri dupa ce o incerc.
- chiropractica e buna in cazul in care aveti vreun nerv prins, ca indreapta coastele, bineanteles daca mergeti acolo nu trebuie sa fi avut coaste fracturate.chiropracticianul va incerca sa va indrepte oasele prin diferite tehnici de trosnire a coloanei.Nu doare absolut deloc, doar sperietura noastra e mai mare :) Dupa prima sedinta se face o febra musculara dar trece in cateva zile.
Deci cam astea am experimentat eu, as vrea acum sa ma apuc de yoga si poate chiar de pilates si o sa mai cer parerea unor neurologi, ca se pare ca problema noastra tine de neurologie.
Bineanteles gandirea pozitiva, rugaciunea si sa te simti confortabil, sunt foarte importante.Evitati sa va stresati prea mult din pricina acestei probleme ca nu faceti decat sa o alimentati mai mult.Gasiti-va activitati care va fac placere ca sa mai uitati de ea si incercati sa o tratati cu produse naturiste, terapii alternative si sport.
Mult noroc va doresc si o respiratie normala!
0
03-10-2015, ora 15:15
NoricaRrr
Nu este medic/terapeut
NoricaRrr
Buna. De ceva timp ma lupt cu aceasta stare de lipsa de aer. Am facut analize la plamani la imima analize de sange toate sunt bune. Am fost diagnosticata cu Astm bronsic si am luat tratament dupa care m-am simtit din ce in ce mai rau.Am chemat salvarea intr-o seara pt ca nu mai puteam rezista cu aceasta stare neplacuta. Medicul de pe salvare mi-a spus ca nici poveste sa am Astm, dansu e medic de 10 ani si cunoaste de cand intra pe usa un adtmatic, mi-a dat si ventilon pt criza dar nimic tot asa simteam. In noaptea aceea am ramas acasa si mi-am intrrrupt ttratamentul pt astm dupa care m-am simtit ceva mai bine. Acum de aseara a inceput iar aceasta sete de aer. Mentionez ca nu am dormit toata noaptea am baut ceaiuri am luat un medicament sa ma linistesc si nimic. Nu stiu ce sa mai fac..credeti ca ar fi pe baza de stres ? Nervozitate? Acum sunt calma incerc sa ma calmez sa nu mai gandesc la ce e mai rau si tot nu imi trece..ce as putea face? Recunosc ca atunci cand am mai patit incercam sa uit sa nu ma gandesc si ma lasa dar acum nu mai functioneaza..
0
08-10-2015, ora 02:52
George T
Nu este medic/terapeut
George T
Este aproximativ ora 3 iar eu nu puteam adormi din cauza acestei boli care se desfasoara la 'etajul superior '.
La mine aceasta problema a aparut ca urmare a mai multor dezamagiri.Am învăţat mult dar nu îndeajuns se pare pentru visele mari pe care le aveam si inca le mai am.La început simteam o uşoară apasare în zona inimii asa ca ai mei m-au dus la cardiolog unde a reieşit ca sunt sanatos.Ma confruntam cu o senzaţie de continua oboseala dar parca nu aveam stare, vroiam sa ma mişc, îmi era frica sa nu mor, aveam impresia ca zilele mele sunt numărate. După rezolvarea nelinistii cu inima a rasarit în cap ideea ca ma voi sufoca.Am fost si la un control la plamani.nici acolo nu au gasit ca am ceva.In cele din urmă i-am spus mamei ca vreau sa merg la un psiholog.Acolo am aflat ca sufar de atacuri de panica.De atunci încerc sa ma controlez deoarece trebuie sa recunoastem, impresia asta a lipsei de aer doar ne strica cheful de a ne traii viaţa.Nu este placut sa te rogi sa poti sa tragi o data acea gura de aer 'salvatoare'. Si mie mi s-a recomandat sa iau Mg, Ca, Sedatif PC dar eu cred ca cel mai important e sa facem lucruri care ne aduc bucurie în suflet. Sunt student si ma enervează problema asta dar vreau sa o depasesc, nu mai vreau sa ii ingrijorez pe cei dragi.Oameni frumoşi, nu vad rostul capitolului acesta în viata noastra, hai sa intoarcem pagina si sa trecem la un capitol cu adevărat frumos!
Multa sanatate si ma bucur ca am găsit acest site!
0
13-06-2016, ora 16:18
nicolledeea
Nu este medic/terapeut
nicolledeea
buna ziua. Am o luna si ceva de cand au inceput urmatoarele probleme.am dureri la sinusuri si nu pot expira sau cel putin expir o parte din aerul din plamani. am dureri de cap si cauza asta, uneori dureri in piept si simt ca ma tine ceva in zona inimii...Am fost la orl mi s a dat tratament am doua saptamanani 7 zile vibrocil, acu spray avamys si un unguent seara cu vit a...nu stiu ce sa mai fac...am si problem cu atacurile de panica de 1 an si ceva dar problema cu respiratia o am de putin timp si nu cred ca are legatura cu atacurile de panica
0
13-06-2016, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multe..daca nu chear toate simptomele descrise..au ca si origine probleme gastro-intestinale si greseli in alimentatie
faci investiagtii la Gastrologie, schimbi regimul alimentar...
faci investiagtiila stomatolog... multe dureri de cap si sinusuri defapt sunt de la radacina dintilor
0
03-04-2018, ora 20:53
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 7 luni.
De vreo 3 luni simt.ca nu respir normal, .ca inainte si, totodata, mi se formeaza des flegma pe care cand o Inghit simt din nou lipsa air.
De 2 or i pe Saptamana merg la Urgenta.
Doctorita de family a spus.ca am anxietate si iau Citalopram.
Dar mi-e frica sa nu am ce va grav. Tensiunea, EKG sunt bune. Raze la plamani bune.

Va rog sa ma ajutati !
0
06-04-2018, ora 21:39
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 6 luni.
De circa 3 luni nu respir bine. Totodata, mi se formeaza des flegma in spatele nasului.
Doctorita de familie spune.ca este anxietate. Eu cred.ca este ce va mai grav.
Tensiunea, EKG, raze plamani bune.
0
08-04-2018, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie si la orl
0
17-11-2018, ora 10:30
Stanci adrian
Nu este medic/terapeut
Stanci adrian
Am aceiasi senzație de anul trecut de când am încercat sa ma las de fumat.. Am reușit sa ma las de fumat anul acesta din 5 ianuarie.. Și senzațiile s-au intensificat... Am făcut analizele în 5 luni de 4 ori și nu a ieșit nimica... Am pauze de câte o săptămână după care apar iarăși... Și însoțite de amețeli cap greu.. Am o viata destul de agitata.. Lucrez cam 10 12 ore pe zii și dorm cam 6 7 ore
0
17-11-2018, ora 13:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele aici nu au cum sa ajute
1 se fac investiagtii la Gastrologie... sa se exclude un reflux gastro esofagian
2 se exclud din alimentatie Lactatele si fainoasele.. ca si producatoare de mucus
se exclud. otet, lamai, sosuri, usturoi, acidulate.
3 se fac tratamente cu antacide si spreiuri uleioase pentru gat
4 dupa vindecare.. incepem sa mai gustam cate putin din cele interzise, gen Diversificare la bebelus. si urmarim reactia corpului..ce nu tolereaza
0
20-01-2019, ora 19:35
apetrei_mirela
Nu este medic/terapeut
apetrei_mirela
Și eu mă confrunt cu lipsa de aer de 1 an de zile.Medicii imi spun ca e de la anxietate. Este posibil ca de 1 an, zilnic sa nu am aer? Fac psihoterapie si nu ma ajuta. Dimpotrivă, starea se agravează și în ultimul timp sunt tot timpul amețită, confuză si cu o stare de oboseala groaznică. Va rog sa mi spunet daca cineva a avut aceleasi simptome, care a fost cauza si ce tratament ati urmat.
0
20-01-2019, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vasta, inaltime KG ???
omul respira cu Diafragma... daca este ficat gras, balonari, gastrita, orice durere in abdomen... NU permite diafragmei sa coboare, LOGIC normal ca impedica respiratia..si restul ce ati facut pana acum.nu e tratamentul cauzei
Faceti consult la GASTROLOGIE
schimbati radical alimentaia si hidratarea. aici e problema
0
28-04-2019, ora 18:59
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Buna seara...de aprox 10 ani am incepit sa am lipsa de aer.cam de 2 3 ori pe an.incepe brusc si ma tine cam o luna...noaptea in schimb pot sa dorm...respir normal prin somn..simt o jena si la plamani cand inspir profund probabil ptr ca ii fortez...am facut analize...spirometrie...tiroida...la gastro cu helicobacter...nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred...am incercat tot...nu stiu de la ce apare mai exact...mananc aceleasi alimente si cand nu pot sa respir si cand pot...pot sa zis ca apare in situatii mai stresante...dar apare si fara nici un motiv...va rog frumos sa mi dati o parere...va multumesc frumos
0
30-04-2019, ora 17:52
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Sunteți fumătoare? Sunteți supraponderală/obeză? Ce alte simptome mai aveți? Vă știți și cu alte boli? Dificultatea respiratorie poate fi și de cauză cardiacă, nu doar pulmonară. Apare în general la stres sau și la efort, la aer rece, în anumite anotimpuri? Spirometria a ieșit normală, când ați făcut-o ultima dată? Aștept să-mi răspundeți la aceste întrebări, apoi vedem cum vă pot ajuta. O zi liniștită!
0
30-05-2020, ora 01:08
sor42
Nu este medic/terapeut
sor42
Buna, pentru cry_cristina si Cristina maria1 ati rezolvat ceva pana la urma si eu obosesc cand mananc aceste crize de respirati apare de 3 ori pe an si la mine sau daca cineva stie din ce cauza apare, toate investigatiile medicale iese bine iar lipsa de aer apare din motive necunoscute.Sanatate multa.
0
30-05-2020, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Citiți despre Diafragma..
Omul respira cu diafragma
O burta mare, balonări, ficat mărit, inflamații duc la Obstacol.. Și diafragma nu poat
E sa coboare în jos.
Investigațiile la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.