Lipsa de aer-durere toracica

04-01-2018
Tomit
Nu este medic/terapeut
Tomit
Buna ziua.
Cu riscul de a fi plictisitoare am sa va descriu suferința mea cu care ma confrunt de mai bine de un an de zile.
Totul a inceput in ajunul Crăciunului cand am plecat la serviciu.Am simtit o oboseala puternica apărută instantaneu de parca alergasem 1km, (desi doar plecasem de acasa), palpitatii puternice, durere in piept, lipsa de aer.Primul lucru am mers la medicul de familie care mi-a pus diagnosticul de angina pectorala si mi-a dat tratament cu Panangin si Extravalerianic, dar in zadar, crizele continuau si durerea in piept nu-mi da pace.Am facut ecografie cardiaca, rezultatul usoara stenoza de aorta fara alte modificari. A urmat radiografie pulmonara, rezultatul fără probleme pulmonare., apoi radiografie de coloana cervicala cu rezultatul radiculopatie cervicala C5-C6, C7-C8.Am urmat un tratament de 10zile Cu Clorzoxazon si Celecoxob.
La ecografia de tiroida s-a evidențiat un nodul tiroidian lob drept de 3cm. Analizele de sânge sunt
Calcitonina 2, 36pg/mL (interval <11, 5pg/
Tiroglobulina 116, 40 ng/ml (interval 3, 5-77, 0ng/ml)
AntiTPO <10.0Ul/
FT 4 1, 01ng/dL (interval 0, 89-1.76 ng/dL)
TSH 0, 694UUI/
Pentru toate acestea nu am primit un tratament medicul endocrinolog spunandu-mi ca este doar un nodul functional, nici hipo nici hiper, dar sa fac o punctie cu ac fin.
Stările mele de rău continua si sunt din ce in ce mai supărătoare.Nu pot sa respir suficient, nu ma satur de aer şi ma doare in piept.
De ceva timp am si o durere intre omoplati, durere care coboară de pe ceafă, radiaza spre umăr, omoplat stang, brat, pectoral stang pana in zona inimii.Este parca, aceeasi durere pe care o simt in piept (stern).
Cu scuzele de rigoare pentru o descriere asa lunga, astept un raspuns, o îndrumare, o părere.
Mentionez ca am 40 de ani si sunt de sex feminin.
Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
04-01-2018, ora 11:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunteti o persoana anxioasa? Posibil sa fie somatizari de anxietate. Mergeti sa va evalueze un medic psihiatru.
0
04-01-2018, ora 11:51
Tomit
Nu este medic/terapeut
Tomit
Da, am o stare de anxietate, iar cand simt ca vine criza ma sperii foarte tare.
0
11-01-2018, ora 09:45
Tomit
Nu este medic/terapeut
Tomit
Buna dimineata.
In sfarsit ieri am ajuns la un psihiatru.I-am povestit de stările pe care le am de mai bine de un an si diagnosticul a fost direct :ATAC DE PANICA.De azi am inceput tratamentul cu Cipralex 1/2-0-0 pentru 6zile, dupa care 1-0-0 alte 6zile si Anxiar 1/2-0-1/2 pentru 12 zile.Sper din tot sufletul sa fie cu noroc si fara reacții adverse.
Întrebarea mea este:mai este cineva care a urmat tratament cu aceste medicamente?A mers?
0
11-01-2018, ora 13:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt multi care au urmat acest tratament si a mers.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  •