lipsa de calciu, atac de panica sau altceva?

15-04-2014
cristina73
Nu este medic/terapeut
cristina73
Buna seara! De ceva timp, seara mai ales incep sa nu mai am aer, intru in panica, simt un nod in gat si inima incepe sa bata f tare. Am luat, 'dupa ureche' recunosc, claritin si calciu lactic prima data si a doua oara sedatif pc si calciu lactic. Simteam la un moment dat ca imi amortea gura, aveam furnicaturi in degetele de la maini, stare de neliniste si parca picam. cam la un sfert de ora dupa ce luam calciul lactic mi se usca f tare gura. Am ajuns intr-o seara la urgenta, dar de la 11 seara pana la 3 dimineata cand am fost primita, mi-a trecut orice simptom.Dr mi-a zis ca nu am decat atac de panica.
Toate aceste lucruri le-am patit dupa ce, in urma cu 2 ani am ajuns la urgenta cu o alergie...de la nu stiu ce...mi s-au pus perfuzii si mi-a trecut. Toate pb le am mai ales primavara si cand tin postul mare,
Ce analize ar tb sa fac si carui medic sa ma adresez?
Multumesc anticipat pt eventual raspuns.
3 comentarii
0
15-04-2014, ora 12:00
Psiholog Oana Alis Lup
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Oana Alis Lup
Buna ziua, Cristina! Ati constatat daca medicamentele pe care le-ati luat au avut vreun efect pozitiv sau negativ asupra functionalitatii psihice? Sau daca seara cand apar simptomele se intampla ceva mai deosebit? Adica altceva decat in timpul zilei? Sau daca gandurile si comportamentele dumneavoastra au vreo legatura cu ceea ce acuzati, daca acestea genereaza simptomele?
In alta ordine de idei, daca la urgenta nu vi s-au facut analize de sange sau le-ati facut cu mult timp in urma, este indicat sa mergeti la medicul de familie sa povestiti simptomele si sa solicitati niste analize medicale pentru a verifica nivelul glicemiei si a fierului din sange pentru eventualitatea de a nu avea hipoglicemie sau anemie. De asemenea, v-ati putea lua tensiunea atunci cand se manifesta simptomele. Daca sunt excluse alte cauze care pot conduce la simptome similare cu cele produse de atacul de panica (tahicardie, boala cardio-vasculara, astm, bronsita, intreruperea administrarii unor medicamente etc.), iar comportamentul dumneavoastra s-a schimbat de teama producerii de noi atacuri de panica (evitati sa ramaneti singura in casa, va este teama de aparitia simptomelor si dezvoltati comportamente de asigurare si atentie excesiva asupra starilor pe care le aveti), probabilitatea ca starile pe care le aveti sa fie generate de anxietate si atac de panica este mare. Parerea mea este ca daca in spital vi s-a spus ca ati avut atac de panica, dupa niste investigatii medicale banuiesc eu, ar trebui sa acordati credibilitate medicului care v-a consultat. In general medicii psihiatri sunt cei care pun diagnostice legate de functionalitatea noastra psihica. De asemenea, daca vi s-au facut toate investigatiile medicale in spital si nu au reiesit cauze organice pentru starile pe care le-ati acuzat dumneavoastra, puteti alege varianta psihoterapiei si alaturi de psiholog sa aflati raspunsul la problemele dumneavoastra. Insa in niciun caz sa nu luati tratament dupa ureche, pentru ca ar putea aparea reactii adverse. Este parerea mea ca psiholog. Insa in mod cert un medic va poate oferi mult mai multe detalii despre analizele necesare.

Numai bine!
Vezi si aici mai multe despre anxietate si atac de panica
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=189&id_cat=30&id_prod=84225&anc=421034
0
15-04-2014, ora 13:48
cristina73
Nu este medic/terapeut
cristina73
Multumesc mult pt raspuns. La urgenta nu mi s-a facut nicio investigatie si nicio analiza de sange. dupa ce m-am autoadministrat calciu lactic am simtit ca mi se usuca f tare gura si.La urgenta atata au zis ca este vb de atac de panica.
0
17-04-2014, ora 21:57
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Va recomand sa faceti niste analize de rutina, si anume glicemie, hemoleucograma, fier, calciu, calciu ionic si magneziu. Sa va masurati tensiunea arteriala si sa va faceti o elctrocardiograma. Daca toate astea sunt in regula si simptomele persista, inseamna ca e atac de panica si trebuie sa mergeti pe linia psiholog- psihiatru. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •