lipsa de somn

30-11-2011
juditte
Nu este medic/terapeut
juditte
buna se poate ca din cauza anemiei de fier sa ai simtoame asemenea depresiei? mentionez ca de o luna am fost la pshihiatru pentru ca tot timpul eram agitata fara chef dansa mi/a spus ca ar fi o tulburare comportamentala ansioasa pentru care mi-a preschis anxial si sertralina seara pe care am luat de o luna acum a mai ramas sa ii-au sertralina jumatate seara ulterior am facut analize de sange care a aratat o lipsa de fier din organism acum am inceput sa i-au zilnic de 2 ori pastile de fier am intrebat deoare ce eu nu am stari de suparare numai atat ca muschi sunt contractati mai tot timpul iar seara din cauza aceasta nu prea pot sa dormi simt ca nu mi se relacseaza corpul iar uneori am si nopti albe daca cineva sa mai confruntat cu aceasi problema poate imi poate da un sfat multumesc
1 comentarii
0
03-12-2011, ora 00:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai o infectie vaginala mai veche cu e-coli. Aceasta bacterie mananca fierul din organism si asa apare anemia prin deficit de fier. Tot de la infectie este si contractura.
E posibil sa nu ai simptome local, nu este cu transmitere sexuala.
Este posibil sa fie si un enterococ sau streptococ acolo. Dupa ce scapi de infectie, fierul se reface natural.
Ar trebui sa faci o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma si o urocultura cu antibiograma.
E-coli poate sa fie si in urina.
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Nu se iau antibiotice oricum!
Altfel risti sa iei un antibiotic la care bacteria sa fie rezistenta.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Este posibil sa ai si o candidoza. Am sa iti spun ce sa faci in caz ca iti iese ca ai si candidoza.asta ca sa stii in general.
Sunt niste masuri de igiena care trebuie respectate.
Ciuperca aceasta intra in tesatura si nu scapi de ea decat daca fierbi chilotii (sau ii speli si calci uzi), dupa fiecare utilizare, in timpul tratamentului, macar in primele 5 zile.
Cand incepi tratamentul sa speli lenjeria, prosoapele si tot ce vine in contact cu zona intima (chilotii, pantalonii), la peste 60 de grade, iar dupa 3-5 zile poti chiar sa iei chilotei noi, ca sa previi reinfectarea.
Pantalonii si fustele trebuie calcate cu abur, daca nu se pot spala la peste 70 de grade.
Sa nu faci baie in cada, deoarece nu ai cum sa o dezinfectezi bine si iti face rau si la ovare sa stai atat in apa calda. Poti face infectii si la ovare. Fa-ti doar dus!
Dezinfecteaza mereu colacul de wc cu spirt, precum si in interior, cu solutii pentru wc.
Mergi la ginecolog sa iti dea trimitere pentru analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Trimiterea pentru urocultura cu antibiograma ti-o poate da medicul de familie.
Daca nu ai antibiograma, nu stii cu ce sa te tratezi si risti sa iei un medicament la care bacteria este rezistenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul