Lipsa ejacularii | Forumul Medical ROmedic

Lipsa ejacularii

29-12-2012
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Buna ziua, sunt barbat si am 24 de ani. Am avut acum 7 ani un herpes genital care n-a mai recidivat, iar in prezent am prostata putin inflamata, miros deranjant al zonei genitale (fara scurgeri, iritatii, etc) si lipsa ejacularii, chiar daca uneori fac si sex neprotejat (cu partenera care se protejeaza bineinteles), schimb pozitii, ma dedic si relaxez total, ma simt foarte bine si totusi ejacularea nu apare nici chiar dupa o ora. Problema este a mea, am schimbat mai multe partenere (din alte motive) si problema persista, ejacularea fiind posibila exclusiv prin masturbare, ceea ce este chiar deranjant. Pana acum cativa ani, ejacularea aparea de fiecare data. Nu stiu cum as putea sa remediez problema, mai ales ca stiu ca pe viitor o sa-mi afecteze viata de familie. Pare un dar, insa stiu ca este o problema pe care trebuie sa o rezolv. Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
30-12-2012, ora 08:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi si tu la un medic urolog.

P.S.: Partenera nu ia nici o boala de la tine daca faci sex neprotejat ?
De obicei analizele pentru partenera sunt mai ieftine decat cele prescrise pentru barbati.
0
30-12-2012, ora 12:04
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
@Clara - am inteles subtilitatea aluziei, dar crede-ma ca nici eu nu sunt inconstient, facem protejat, dar am incercat si neprotejat ca sa vad daca problema este prezervativul ;). Am specificat ca am prostata inflamata si nu puteam sa stiu asta decat daca as fi mers la urolog ;). Stiu ca prostata are un rol important la crearea lichidului seminal si ca poate bloca uretra, insa vreau sa stiu daca ar mai putea fi si alta problema. Referitor la bolile cu transmitere sexuala, herpesul n-a mai recidivat de la aparitie (acum 7 ani) si se poate transmite doar cand este activ. Am facut urocultura de doua ori si valorile au fost in limitele normale. Pentru problema cu mirosul deranjant am fost la dermato, mi s-a prescris un preparat, l-am aplicat si a avut rezultate benefice doar pe durata tratamentului, dupa care problema a revenit. Apoi am fost iar la dermato, insa am mers la alt medic si m-a intrebat ironic: "cum ai vrea sa miroase zona genitala!?" prescriindu-mi un unfuent antifungic care nu m-a ajutat deloc. Stie cineva ce examen fungic as putea sa mai fac? Referitor la anejaculare, aveti vreo sugestie? Multumesc.
0
30-12-2012, ora 12:28
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Din pacate problema ta pare sa fie una de ordin psihologic si nu fizic. Nu vreau sa iei in nume de rau ideea mea insa la asta ma duce cu gandul faptul ca ejacularea exista in anumite circumstante ( respectiv masturbarea) insa nu in timpul actului sexual. Clar e o problema de ordin psihologic, probabil ai devenit anxios si te gandesti numai la asta in timpul actului sexual asteptand sa se intample si astfel survine blocajul.
Trebuie sa te autoinfluentezi spunandu-ti ca nu-i nimic in neregula cu tine insa daca nu da niciun rezultat, atunci consulta un psiholog.
Daca analizele au rezultate in limite normale, atunci nu ai de ce-ti face griji si imagina ca esti bolnav pentru ca nu esti, doar tie ti se pare ca e ceva in neregula cu tine si asta te influenteaza in mod negativ.
Nu ai nicio problema de ordin fizic, daca ai fi avut, ejacularea nu s-ar fi produs niciodata.
0
30-12-2012, ora 12:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FiiTuInsuti

Nu.
Nici o aluzie.
E invers.

Ma gandeam ca zici de un anumit miros care de obicei e produs de o ciupercuta ceva.
Ca dovada, ca ai luat de 2 ori tratament si a trecut.

In timp ce ai facut acele doua tratamente ai mai avut probleme cand ai avut relatii cu partenera sau si atunci ?

Pentru ca daca si atunci ai avut probleme, doamna Otilia ar avea dreptate.

Daca partenera lua ceva cand nu foloseati prezervativul, ea isi putea face o analiza a secretiei, sa vada ce a luat de la tine si sa ceara automat tratamentul adecvat si pt. tine. Adica: descopereati o posibila cauza si aflati si cu ce sa o tratati.

O relatie se bazeaza in primul rand, pe incredere, comunicare si afectivitate.
Inclusiv in pat.

Pune accentul pe aceste chestiuni in viata de zi cu zi, si automat se va imbunatati si calitatea vietii sexuale.
Sexul nu inseamna numai o implicare fizica sau executarea unor miscari perfecte.
Ci trebuie sa implice si partea emotionala.
Vorbiti unul cu altul, incurajati-va, spune-i cuvinte frumoase (si ea va invata de la tine sa se simta mai bine si sa iti raspunda) si o sa vezi ca o sa fii si tu atat de relaxat si sa te simti atat de bine, incat se va rezolva automat problema ta.

P.S.: Sa stii ca nu sunt de acord cu sexul in afara unei relatii armonioase, de lunga durata (finalizata cu oficilizarea ei). Am foarte mult motive sa afirm acest lucru, nicidecum cele de ordin religios.
Dar ti-am raspuns cum am considerat ca e mai potrivit, deoarece am realizat cat de mult te framanta pe tine aceasta problema.
O sa iti revii in timp si o sa se rezolve problema.
Pune insa o baza temeinica in relatia pe care ti-ai construit-o.
Dragostea, increderea, ajutorul reciproc, respectul, comunicarea, pastrarea echilibrului.
Restul va veni de la sine.
0
30-12-2012, ora 20:16
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
Multumesc pt. raspunsuri. Mirosul a aparut de la o fosta partenera care avea si dereglare de menstruatie. Nu prea sunt adeptul relatiilor de durata, recunosc ca m-am distrat mai mult si nu sunt deloc introvertit, incerc sa nu fiu foarte nesimtit si sa pastrez macar un minim de bun simt. Comunicarea exista, a existat cu toate, chiar imi pasa ce crede si cum se simte persoana de langa mine si vreau sa aflu inclusiv cum se simte in timpul sexului. Oricum, multumesc pt. sfaturi. Revenind la sex, am incercat toate variantele, am incercat sa nu ma mai gandesc deloc, alteori sa ma relaxez total, alteori sa fiu aproapiat emotional de persoana de langa mine, sa ma gandesc cum deja imi vine si cat de bine ma simt, uneori sa exagerez gandindu-ma ca ma simt ca in paradis, insa rezultatul a fost acelasi. Intamplator imi place psihologia si imi era greu sa accept ca trebuie sa merg la psiholog pt. ca nu vreau ca cineva sa-mi ia banii fara sa am rezultate si sa ma cheme la o alta consultatie, dar totusi o sa incerc.
0
30-12-2012, ora 21:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FiiTuInsuti

Te-am prins.

Fa-ti o prietena stabila, pe care sa o iubesti si cu care sa comunici si sa te intelegi foarte foarte bine si apoi mai vorbim.
Pe celelalte, lasa-le. Poate altii care vor sa se casatoreasca cu ele nu vor sa stie ca au mai avut si alti barbati inainte. Nu e frumos.

Dai banii de pomana la psiholog deocamdata.
0
30-12-2012, ora 22:59
FiiTuInsuti
Nu este medic/terapeut
FiiTuInsuti
O sa merg la urolog si-o sa ma tin de tratament ca sa scap, iar daca nici dupa ce imi rezolv problema cu prostata nu scap, e clar, trebuie sa merg neaparat la psiholog. Imi place psihologia, de fapt ea mi-a schimbat viata, m-a jutat sa ma inteleg si sa-i inteleg mai bine pe cei din jurul meu, cat si sa-mi controlez emotiile si sa schimb sentimentele de teama, neincredere si negativism, cu incredere in sine si optimism. Insa, chiar si daca stiu anumite aspecte, cred ca ducandu-ma la psiholog o sa-mi rezolv problema. Problema n-o reprezinta atasarea emotionala deoarece ejacularea a aparut tot timpul inainte si nu tot timpul exista atasare. Ca sa-ti faci o relatie serioasa trebuie in primul rand sa vrei si eu inca nu vreau asta si mai trebuie sa ai si cu cine, insa eu inca intalnesc fete care vor acelasi lucru ca si mine (relatii libere) sau doar sustin ca vor una serioasa, cand de fapt nu sunt serioase si faptele lor demonstreaza asta (am tinut la doua persoane si ambele m-au inselat). Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •