Lipsa Erectie | Forumul Medical ROmedic

Lipsa Erectie

26-01-2018
fabinho
Nu este medic/terapeut
fabinho
Buna Seara ! Am o problema, acum cateva zile am vrut sa fac dragoste cu prietena mea si nu a vrut sa se trezeasca deloc, intr-un final sa trezit cu ajutorul ei si cand am introdus-o a murit dinou. Ce pot sa fac ? E o situatie foarte urata. Am momente cand ne sarutam cand parca simt ca ma termin unpic ( o picatura) dar nu mult. Sa fie de la stres, masturbare? O pot pune in erectie dar e moale ! Multumesc
2 comentarii
0
26-01-2018, ora 08:35
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Tulburările de erecție pot fi cauzate de
– starea de sănătate generala
– lipsa de experiență, la debutul vieții sexuale
– inhibiția paradoxală, datorată unei stări de excitații intense, ce produce efectul invers
– teama, îngrijorare, supărare, alte emoții sau trăiri puternice, datorate stresului, suferinței, etc.
– teama datorată ideii ca nu va putea satisface partenera (anxietatea de performanță)
– sentimente de vinovăție, de rușine, de teamă, de suferință, asociate durerii, riscului, responsabilității, de sarcină, de boala etc.
– atitudine nepotrivita asupra corpului propriu (imagine de sine nesănătoasă asupra corpului propriu), asupra celui al femeii (reprezentare nerealista asupra corpului femeii), asupra actului sexual în sine.
– așteptări nerealiste legate de sine, parteneră sau situație
– trăiri și sentimente asociate culturii, credințelor religioase etc.
– oboseală, surmenaj
– masturbarea în exces (de mai multe ori pe zi)

Dacă problema se repetă, ia o trimitere de la medicul de familie pentru urologie, iar dacă în urma examinării medicul constată că nu sunt probleme clinice, mergi la un psihosexolog.
0
26-01-2018, ora 11:46
fabinho
Nu este medic/terapeut
fabinho
Cat priveste mastubarea, nu a fost in exces dar e posibil sa existe si acest motiv ? Daca renunt de tot la masturbare isi va revenii? Multumesc Mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: