lipsa excitatiei | Forumul Medical ROmedic

lipsa excitatiei

05-11-2006
adluiza
Nu este medic/terapeut
adluiza
Buna ziua !
Va scriu fiindca am avut o experienta tare neplacuta zilele trecute, care mi-a tras un semnal de alarma. Sunt cu prietenul meu de 3 luni de zile si acum cateva zile am avut primul contact intim.
Deosebit de jenant pentru mine, fiindca nu am reusit sa ma excit deloc. Nu stiu ce mi se intampla. Nu inteleg de ce. Sunt foarte atrasa de el si abia asteptam momentul acesta. Eu ultimul contact sexual l-am avut undeva prin aprilie si nu am avut nici un fel de probleme. Mereu m-am excitat mai greu, dar asa nu mi s-a intamplat niciodata. E posibil sa fie din cauza oboselii acumulate? Si mai e o problema: am niste secretii destul de urat mirositoare imediat dupa menstruatie. Sa fie vorba de vreo infectie? sau o boala? Sunt conectate in vreun fel cele 2? V-as fi deosebit de recunoscatoare pentru raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat !
6 comentarii
0
26-12-2006, ora 00:00
streci
Nu este medic/terapeut
streci
ar trebui sa consulti un medic pentru ca poate fi vorba de o ciuperca sau de oinfectie.
0
27-01-2007, ora 00:00
Marilene
Nu este medic/terapeut
Marilene
Am si eu ceeaasi problema nu ma excit si niciodata nu simt nevoia de a face sex sant casatorita am si un copil din cauza aceasta am probleme cu sotul.Va rog sa ma ajutati sa-mi dati un sfat.
Va multumesc
0
29-04-2007, ora 00:00
dor-el
Nu este medic/terapeut
dor-el
Am si eu aceiasi problema cu sotia mea. Ne intelegem bine in viata de familie dar a fost sincera si mi-a spus ca nu mai este atrasa de sex. Tare neplacut cand nu poti face partenera sa se simta bine !
0
30-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
lipsa apetitului sexual poate avea atat cauze pur medicale (nivelul de prolactina la femei dupa sarcina, etc), consumul de medicamente antidepresive, aparitia insidioasa a stress-ului sau oboselii, neexplorarea confortabila impreuna cu partenerul a posibilitatilor de satisfacere sexuala, etc, etc, etc...
Nu in ultimul rand, modul cum este privit actul sexual de catre fiecare partener in parte (acest aspect poate avea radacini mai adanci, sau dimpotriva mai noi), si mai ales istoria actelor sexuale deja petrecute intre parteneri... (foarte multi nu stiu de fapt cum este un act sexual 'decent').
In acelasi timp, trebuie luat in calcul ca rareori primul act sexual cu un partener nou este satisfacator (sau primul dupa o lunga perioada fara contact sexual), ca excitarea vine si dintr-un confort psihic (la femei) si o anume incredere bazata pe repetitivitate si alti cativa factori...

Cu alte cuvinte ma intreb daca cineva poate sintetiza in cateva randuri de forum adevarata problema prezenta, si mai ales daca exista macar 2 persoane care avand aceasi manifestare sa aiba exact aceleasi cauze, si implicit aceleasi solutii.

Parerea mea este ca nu ar trebui sa renuntati la ideea de a dezvolta o solutie personala, pentru ca daca stati sa va ganditi putin, fiecare isi cunoaste cel mai bine problema, contextul, istoricul...

Andrei
0
13-02-2009, ora 13:38
pisi_pink
Nu este medic/terapeut
pisi_pink
parerea mea ca sexul este ca un sport.deci nu va opriti din a-l face.pentru ca cu timpul ajungeti sa nu il mai practicati deloc.dar nah tocmai eu vb.sincer mi-am inceput viata sexuala de vreo...6 ani si nu stiu cine ma crede...dar nu am avut deloc orgasm.hai noroc si la cat mai multe orgasme.:))
0
03-09-2009, ora 19:38
Herena
Nu este medic/terapeut
Herena
Buna~As vrea sa stiu si eu ma intrebat o fata...Daca te exciti da nu in timpul menstruatiei dupa...Se intampla ceva sau poate sa aiba o infectie sau sa ramana insarcinata:)):P...plsss raspunsull Multumesk
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbaÈ›i, în relaÈ›iile pe termen lung
  • Lipsa excitaÈ›iei - de ce nu mă excit?
  •