lipsa menstruatiei - o explicatie, va rog

15-06-2006
larisa
Nu este medic/terapeut
larisa
Timp de 10 luni am luat anticonceptionale Logest. De 3 luni am renuntat total sa mai iau anticonceptionale. In primele 2 luni de la incetarea administrarii cu Logest menstruatia mi-a venit cu intarziere de aproximativ 3-4 zile. Luna aceasta trebuia sa am menstruatie cu 15 zile in urma dar acest lucru nu se produce. Ce fac in situatia in care nu-mi mai vine menstruatia? Vreau sa mai precizez ca n-am mai avut contact sexual in perioada in care am renuntat la anticonceptionale (timp de minim 3 luni). Oricum este exclusa orice sarcina!!!
Va rog sa-mi dati o explicatie medicala.
Va multumesc!
3 comentarii
0
16-06-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Ca sa putem gasi oexplicatie ar trebui sa stim cite ceva despre dvs, cum ar fi de exemplu daca aveati ciclul menstrual regulat inainte de cele 10 luni de logest. Pentru ca daca era neregulat, aceasta este explicatia.
E destul de greu de obtinut informatii complete pe forum, cel mai nimerit ar fi sa mergeti la medic(de planning sau ginecolog) si sa discutati cu el
0
16-06-2006, ora 00:00
larisa
Nu este medic/terapeut
larisa
Dr. Evelyn, va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Daca situatia nu se va remedia ma voi duce la un medic de planning familial.
Va multumesc inca o data!
0
12-02-2007, ora 00:00
ClaudiaR
Nu este medic/terapeut
ClaudiaR
Buna Ziua/Seara

Tocmai am terminat 2-a folie de logest, si astazi (Febr.12)ar fi prima zi de menstruatie...care nu a venit.
Pastilele le-am luat regulat, la 9 seara, cu exceptia a 3 seri cand am intarziat 1h jumate.
Inainte de a folosi logest aveam menstruatie regulata.
Astazi (Febr.12) cand ar fi fost prima zi de menstruatie (care nu a venit)am avut contact sexual, iar ejacularea a fost in vagin.
1.Mai sunt protejata contra sarcinii?(pot ramane gravida?
2.Ce fac daca nu-mi vine menstruatia in urmatoarele 7 zile?incep a 3-a folie sau astept menstruatia?
Dr.Evelyn, tin sa precizez ca eu si sotul meu locuim in SUA si imi este destul de greu sa ma interesez aici despre aceste probleme.
Contez pe Dvs.
Multumes
C.R
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •