lipsa orgasmului in timp afecteaza cumva ovarele?

24-11-2008
Miha1981
Nu este medic/terapeut
Miha1981
Buna, nu stiu daca e posibil asa ceva dar ma intreb.multe femei nu au niciodata orgasm.dar daca de fiecare data cand ele se excita si nu duc acest proces pana la final.de obicei raman cu o durere in ovare.sau cel putin eu asa am simtit de multe ori.pe termen lung nu ne afecteaza cu nimic acest lucru?
7 comentarii
0
24-11-2008, ora 16:11
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Efectele sunt de ordin psihic. Nu contest simptomatologia, dar nu as putea spune daca are o legatura neaparat cu lipsa orgasmului. O relatie mai deschisa cu partenerul, o schimbare a conduitei in timpul actului sexual, un sfat medical autorizat la un cabinet de planing ar putea rezolva aceasta problema.
0
24-11-2008, ora 22:13
Miha1981
Nu este medic/terapeut
Miha1981
Va multumesc pt raspunsul promt, m-am linistit in privinta acestei dileme...relatia cu partenerul ?..aceasta problema e ceva mai complicata.si cred ca multe femei procedeaza la fel... cred ca e un paradox pt ca ne iubim partenerul si nu vrem sa-l ranim insa tocmai pt ca ne iubim ar tb sa fie fericire si multumire de ambele parti.incerc sa-i spun sotului cand am ceva pe suflet dar tocmai la acest subiect parca nu-mi mai gasesc cuvintele.
0
25-11-2008, ora 13:57
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Stai linistita, nu esti singura. Milioane de femei se confrunta cu aceeasiproblema, dar prea puitine au puterea de a recunoaste. Mai exista o problema: dupa ani si ani va fi mult mai greu sa-i spui. Te va intreba ce s-a intamplat in tot acest timp: ai mimat orgasmul? Si impactul psihologic va fi si mai puternic. Trebuie sa iei o decizie si daca iti doresti si tu sa fii implinita, ar trebui sa discutati. Iubiti-va mult!
0
25-11-2008, ora 15:49
Miha1981
Nu este medic/terapeut
Miha1981
Da cam asa e.sotul mi-a fost primul meu barbat...si suntem impreuna doar de 2 ani...inca de la inceput mi-am zis ca daca nu o sa fiu multumita de ceva o sa-i spun...pana la urma vom reusi sa ajungem pe aceeasi lungime de unda insa cum e o problema delicata..o iau usurel.va multumesc pt sfaturi...
0
07-11-2009, ora 15:33
dudler
Nu este medic/terapeut
dudler
am 44 de ani, de 24 de ani de la nasterea ficei nu stiu ce inseamna placere?
0
16-03-2018, ora 08:18
mel1975
Nu este medic/terapeut
mel1975
Buna ziua!
Ma numesc Melania si am 42 ani, in urma cu 9 ani am fost diagnosticata cu depresie severa si anxietate iar in tot acest timp am luat tot felul de medicamente care sa ma tina pe linia de plutire, recomandate de medicul meu. Mentionez, deasemenea ca in tot acest timp libidoul a fost scazut iar orgasm am avut poate trei-patru ori.
Credeti ca administrarea antidepresivelor pe durata indelungata este cauza lipsei orgasmului si aparitiei frigiditatii?
0
28-03-2018, ora 12:31
Utilizator_195723
Nu este medic/terapeut
Utilizator_195723
buna! si eu am aceasi probleme orgasm foarte rar timp de un an poate doi nu am avut din mai multe consecinte...acuma dupa perioada asta vorbind deschis cu sotul am reusit sa-l am dar am notat ca dupa sex acuz dureri abdominale din ce in ce mai puternice saptamana trecuta am avut trei zile la rand dureri..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de orgasme
  •