Lipsa Sexului in viata de cuplu | Forumul Medical ROmedic

Lipsa Sexului in viata de cuplu

21-09-2018
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge sa scriu despre problemele mele, dar iata-ma!
Am 31 de ani si sunt intr-o relatie de aproximativ 9 ani de zile. Pot spune ca avem compatibilitate foarte mare ca si caractere, ceea ce a contat mult, il iubesc dupa toti anii acesti, nu am avut probleme grave niciodata, de genul: inselat, abuzat in vreun fel, etc. Pot spune ca suntem un cuplu model, cel putin asa parem din afara. Problema este ca de cativa ani de zile(3-4) viata noastra sexuala s-a diminuat si din ce in ce devine inexistenta:) Desigur ca in fiecare an discutam despre asta, el spune ca este din cauza stresului, nu vrea sa recunoasca, ca s-a dus din chimie! Ma face sa cred ca el nu isi mai doreste sex deloc cu nimeni! Iar eu sunt la polul opus, ma masturbez din ce in ce mai des si deja imi doresc pe cineva care sa ma satisfaca din acest considerent! Nu sunt o femeie urata, proasta nu ma consider, imi place sexul si sunt convinsa ca si lui!
In alta ordine fe idei, sunt in stare sa fac orice imi cere, sunt o femeie open mind si as accepta multe lucruri daca el le-ar dori! Dar... nu isi doreste nimic. Ar fi gelos si pe mine cu o alta femeie! Nu stiu ce sa mai fac! Am nevoie de sex, ma frustreaza, ma face nefericita! Nici macar nu comunica, sa imi spuna daca vrea ceva de la mine, sa fac, sa schimb, orice! Spune ca stresul este de vina!
Am momente cand sunt atat de stresata incat simt ca cedez! Mai nou doctorul mi-a zis ca sufar si de vaginism. Ma doare vaginul, la contactul sexual. Simt ca ma distruge treaba asta! Repet, eram o fire foarte activa sexual! Nu vreau sa stric totul din cauza aceasta dar simt ca nu mai pot! Unde imi recomandati sa merg? La cine anume?
18 comentarii
0
21-09-2018, ora 20:11
dickinson28
Nu este medic/terapeut
dickinson28
Ehe, ai face chiar orice? Daca ti-ar cere sa-i faci un anilingus, te-ai avanta la ochiul maro? :))
0
21-09-2018, ora 20:19
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Fiți serioși sa nu exprimare pe forum va rog.
0
21-09-2018, ora 20:20
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergi.la un psiholog sexolog si discuta problema ta
0
21-09-2018, ora 20:27
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Dickinson, ai gasit terapeutul de care aveai nevoie? Succes!
0
21-09-2018, ora 20:31
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Domnule dr.Matusa, speram la o recomandare mai exacta. Ca sunt foarte multi psihologi sexologi.
Multumesc
0
21-09-2018, ora 21:21
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Suntem în mediu virtual recomandarea mea nu ar fii de folos fara să știu în ce orașul locuiți Am lăsat la latitudinea dv să alegeți un psihoterapeut
0
21-09-2018, ora 22:44
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Sunt din Bucuresti. Multumesc!
1
22-09-2018, ora 15:55
Tomoonlight
Nu este medic/terapeut
Tomoonlight
Daca deja te gandesti la altcineva înseamnă ca e iubire mare intre voi ce sa zic...unde sa te duci? Pai aici te plangi de lipsa de pla, eu zic sa cauti pla daca asta iti lipsește.:)
0
22-09-2018, ora 18:07
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Ce zici tu, gasesc foarte usor! In 9 ani de relatie gaseam daca asta cautam. Fiecare intelege ce poate...
1
22-09-2018, ora 18:52
Tomoonlight
Nu este medic/terapeut
Tomoonlight
De asta te plangi madam, nu ca fiecare intelege ce poate. Spui mirata ca ar fi gelos pe tine daca te ar vedea si cu o femeie??? După mintea ta, asta ar trebuii sa il bucure!!?? Repet daca te ai gandit deja la altu, asta o sa faci pana la urma...na fiecare face fix cat il duce capu.
1
22-09-2018, ora 22:18
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Iertati-ma ca va intreb, dar ma intreb, dupa atatia ani impreuna si la varsta ce o aveti, de ce nu v-ati casatorit? Ma intreb ce inseamna relatie propriu zis? Un angajament in fata cui?

Eram sinngur, cand aveam in jur de 47-49 de ani sotia pleca ptr 2 luni in strainatate si revenea doua luni. Castiga foarte bine. Si eu sunt tot o fire foarte activ sexual. Dar sa stiti ca cea mai mare nevoie am realizat ca era mai mult afectiv, de a o tine in brate, de a o imbratisa.Da erau grele aceste doua luni.
Deci inteleg ca afectiv va simtiti foarte bine impreuna, asta e un lucru foarte important, sa il considerati ca atare.
Legat de stresul sotului, de fapt nu e sot, nu stiu cum sa-i zic, prietenului. Da stresul e o mare problema in zi de azi. Tehnologia evolueaza foarte mult, si vad niste lucrari in domeniul in care lucrez, sunt "praf". Sau pierdut niste oameni cu experienta, si cei care le-au preluat tineri cred ca au fost pusi la lucrari mai mari decat pot duce. M-am lovit de doua lucrari dinastea intr-o zi. Daca le-as lasa si nu as da un feedback, vezi ca nu e bine, o sa faca o lucrare cu probleme mari.
Pe de alta parte trebuie discutat, bani sunt limitati si ceea ce vrem sa facem, de multe ori nu acopera ce vrem sa facem. Stiu familii care totdeauna merg la allinclusive in concedii, asta inseamna un pret la bilete. Au fost destule concedii in care am fost cu cortul si ne-am simtit foarte bine. Am stat si la casute si ne-a placut. Fericirea poti sa o ai in suflet nu in hotelul cu nu stiu cate stele in care stai. Sau cunosc multe familii cu casa cu doua etaje, dar nu sta nimeni la etajul doi? Ptr ce atata deranj, ptr ce atata efort?

In general vorbesc persoanelor casatorite. Celor casatoriti le recomand totdeauna sa existe o colaborare continua in special in doua probleme. La contraceptie femeia nu trebuie lasata sa se otraveasca cu anticonceptionale-sunt un pericol public, medicamente impotriva vietii. Aici nu exista ca sunt problemele ei. Sunt ale noastre. Barbatul sa se ocupe de prezervative.
La fel in viata sexuala parerea mea ca nu exista problemele sunt la el, sau la ea. Vorbim despre RELATIA INTR-UN SINGUR TRUP. Deci eu vad ca o apropiere cel activ sexual se infraneaza, uneori si cu gura, ( adica nu ii spune sotului, a vreau si aia, vreau si ailalta, masina asta vezi ca e depasita, ar fi bine sa luam alta, altfel spus sa ne limitam la cam cat e "plapuma").
Deci cel activ sexual se infraneaza cu post, pe langa cele doua zile putand merge pana la 5-6 zile pe saptamana. Cel mai moale sexual se hraneste absolut normal, carne la discretie, am inteles ca telina, vinul ar ajuta, eu vorbesc din auzite, ca nu am avut nevoie.
Ar mai fi metode experimentate de psihiatrul de mare succes Viktor Frankl. Dar sa stiti ca ideea este introducerea unei interdictii imaginare pe care o impunea celor care mergeau la tratament la el. O femeie care ii spunea sotului ca este un iubit mizerabil si il ameninta ca merge sa se culce cu altii, au mers la Viktor Frankl, care le-a spus ca nu au voi sa aiba relatii sexuale, dar puteau sta goi unul langa altul si se puteau imbratisa dar nu puteau avea actul sexual propriu zis. Stiti a trecut saptamana si au spus ca au incercat sa respecte intredictia dar a fost absolut imposibil. El(Frankl) s-a dat suparat, zice macar aceasta a doua saptamana sa o respectati, l-au sunat din nou si iau spus ca de aceasta data le-a fost imposibil sa respecte interdictia si au avut contact de cateva ori.

Deci unui om care are problemele astea, nu ii spune-ti ah eu iti fac si sex oral si nu mai stiu ce. Nu dimpotriva interdictia, se pare ca creste interesul si il scapa pe el de teama de esec. El o numeste hiperintentia barbatului aceasta dorinta de a satisface femeia dar nu poate. Stiti cum e aia cu fructul oprit, ca atunci creste interesul.
Dumnezeu sa va ajute, sa aud candva sunteti mai bine si mai mult, chiar ca v-ati casatorit!
0
22-09-2018, ora 22:58
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Nu stiu ce anume nu se intelege... abstinenta ma duce cu gandul, da, e uman! Ma plang de barbatul de langa mine, nu ca nu ma culc cu tine.. ce e asa greu?

Iar legat de casatorie, ce importanta are un act? Deviem de la subiect.
0
22-09-2018, ora 23:17
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Raspunzand atat de repede, s-ar putea sa nu apucati sa ganditi suficient! Mai cititi odata si concentrati-va!
0
23-09-2018, ora 00:10
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Am observat ca nu sunteti terapeut si ati inceput cu casatoria. Ca idee, jobul nu ii este foarte stresant, ne permitem orice, avem o viata usoara as putea spune. Nu ii spun ce sa faca, nu il stresez cu nimic. Recunoaste ca avem o problema dar nu imi spune ce anume isi doreste si de ce considera ca ne aflam in aceasta situatie! Eu trebuie sa ghicesc, impreuna cu dvs., stam si ne dam cu parerea. So, stiti pe cineva la care sa mergem la terapie?
0
23-09-2018, ora 23:29
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Am avut un cunoscut apropiat cu o problema semanatoare cu a sotului. Oamenii astia sunt afectati ca barbati, ca oamenii trebuie tratati cu delicatete, se simt ca nu sunt barbati intregi, orgoliul lor masculin are de suferit, cred. Le e teama sa nu auda cineva problema lor. Deci vorbiti dar cu o oarecare delicatete, despre problemele astea.

Daca stiu unde sa va indrum? Mai curand as stii unde sa nu va indrum. Cu mai multi ani in urma cand eram lovit de stres si cu anumite probleme familiale, am avut cateva tentative de cautare psihiatru/psiholog, din care doar una sa ridicat cat de cat la un anumit nivel. Un psihiatru mi-a spus direct dupa ce am vorbit catva, ca ce duhovnic, ca e perimat, si vroia sa ma bage doua saptamani cu internare pe medicamente tari. Cand ai vorbit cu mine cu superficialitate de Dumnezeu, cu mine ai terminat-o ! I-am platit sedinta si am plecat.
Un alt psihiatru consiliere Ioc, absolut nimic, si mi-a dat un medicament foarte tare si cu o recomandare tampita de genul:"Ar fi bine sa nu cititi prescriptiile medicamentului inainte ca sa nu va faceti o parere gresita, este un medicament extraordinar. Vorbim dupa o luna doua!" Dupa vreo saptama de o doza minimala de jumate de pastila ma simteam groaznic, parca imi venea sa imi trag un glonte in cap. Nu mai spun ca parca intre picioare nu mai aveam nimic. Cred ca deveneam si impotent. Medicamentul asta minune(Cipralex) dupa o saptamana l-am lasat si mi-a fost foarte bine. Dumnezeu mi-a ajutat si nu mai am nevoie ptr stres de aproape nimic, decat uneori, rar, de ceai de tei sa dorm bine sau un extraveral. Ma rog munca in aer liber la casa ma ajuta sa imi pastrez mintea echilibrata.

Cand eu aveam problemele amintite nu stiam de Romedic. Cu siguranta aici sunt psihologi care v-ar putea ajuta, am vazut unele raspunsuri foarte bune.
Totdeauna am fost intr-o cautare, dupa rateurile astea... am tot cautat...am citit nenumarate carti de psihologie in top fiind Viktor Frankl. Mult m-au ajutat si cartile religioase, spovedania si impartasania.

V-am vorbit de casatorie ptr ca traiesc cu senzatia ca vreti cu adevarat sa face-ti ceva sa fiti alaturi de dansul. Si ma bucur de asta. Daca nu, deschidea-ti topicul dupa ce ati fi intalnit persoana cu care ati fi "cazut", cum au facut alte persoane tot aici. Si se intrebau dupa, cu cine sa ramana?
0
24-09-2018, ora 23:30
Florentina007
Nu este medic/terapeut
Florentina007
Ma consider o persoana destul de realista incat sa stiu ca psihologi ca in filme, nu exista! Sau daca exista, sunt foarte putini. Am zis de la inceput ca acest pas ar fi fost ultimul( sa scriu pe un astfel de site), mai ales stiind in ce lume ne aflam si la ce raspunsuri sa ma astept! Dar, speranta moare ultima! Speram ca cineva sa empatizeze si sa stie exact unde sa ma trimita( prin experienta proprie).
In alta ordine de idei, probabil s-a inteles gresit cand am spus ca ma gandesc la sex cu alte persoane; ceea ce nu mi se pare deloc anormal, atat timp cat la mine in cuplu nu se intampla nimic. Aceste ganduri sunt generale, nu ma gandesc la cineva anume! Da, mintea mi-o ia razna din cand in cand, sunt om, dar nu am calcat niciodata stramb( altfel nu as fi fost aici).
Eu voiam sa stiu daca mai trece cineva prin aceeasi problema si mai ales daca se rezolva!? Si cum as putea rezolva?!
Legat de frustrarea lui, nu prea stiu ce sa raspund... din punctul meu de vedere nu ar avea motive, plus ca este un barbat sigur pe el si un barbat puternic, care a trecut prin viata!
Chiar doresc si sunt alaturi de el, fara sa ne lege actele sau taina casatoriei.
0
28-09-2018, ora 15:01
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca nu-ti e usor Florentina insa inteleg ca nu ati incercat ceva inca pentru a remedia situatia voastra.
Pare a fi in primul rand o problema de comunicare in cuplu…ramane insa de vazut ce anume sta la baza acestei probleme. Poate fi o stare depresiva, poate fi altceva. El ar fi de acord sa vina cu tine la terapie de cuplu?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
28-09-2018, ora 16:05
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbaÈ›i, în relaÈ›iile pe termen lung
  • Cât de frecvent fac sex cuplurile, în funcÈ›ie de vârstă (conform studiilor)
  •