litiaza biliara

13-05-2009
oioana
Nu este medic/terapeut
oioana
buna ziua,
de curand am primit un diagnostic de litiaza biliara veziculara simptomatica. calculii sunt mici 3-4 mm. recomandarea este de colecistectomie laparoscopica. am inteles ca in timpul operatiei se poate intampla ca pietricelele sa migreze in caile biliare. m-ar interesa daca exista posibilitatea, la noi in tara, de a se realiza interventia laparoscopica + papilosfincterotomie, pentru cazul in care se constata ca exista pietre care au migrat.
3 comentarii
0
13-05-2009, ora 16:37
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga oioana, sa nu ezitati sa va operati pt ca piertele mai mici sunt mai periculoase decat cele mari, nu vreau sa va sperii, metoda laparoscopica e mult mai neinvaziva decat cea clasica, mult!
Intrebati chirurgul cat mai repede ceea ce ati postat aici ca sa faceti operatia sa scapati de pietre.
sanatate!
0
17-11-2009, ora 15:28
elis_t
Nu este medic/terapeut
elis_t
buna ziua
In urma unei ecografii, medicul mi-a spus ca am o piatra la fiere de 19.5mm si care va sta acolo mult si bine daca tin regim alimentar si iau digenzym sau bilicol.Am intrebat daca exista vreo cale sa elimin piatra si mi-a spus ca el nu stie sa existe.Pe net am vazut multe pareri despre eliminarea pietrei, si m-am gandit sa mai intreb ce pareri mai sunt despre sfaramarea pietrei (avand in vedere dimensiunea ei)cu suc de ridiche neagra, cu ceai de coada calului, ceaiul G de la fares sau alte metode naturiste. Eu in prezent pot spune ca nu am avut vreo colica, doar o durere jenanta in partea dreapta a abdomenului pana in spate mai ales cand stau pe scaun, uneori am impresia ca ametesc si ma infior cand imi masez umerii.
va multumesc
0
30-01-2013, ora 19:02
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
pentru @oioana
chiar daca petrele migreaza in timpul operatiei, dupa scoaterea colecistului eliminarea lor nu mai este o problema, nu sunt medic nu sunt chirurg, dar deduc, ca se poat elimina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: