litiaza biliara, gastrita si ulcer duodenal

29-10-2013
merijn
Nu este medic/terapeut
merijn
Buna ziua,
Sotul meu a avut in urma cu o saptamana o criza foarte urata de stamac ( credeam noi pe atunci) in conditiile in care era la sfarsitul unui tratament de 3 luni cu Controloc. A mers la spital si in urma investigatiilor a reiesit ca re uramatoarele probleme:
Hernie hiatala tip B
gastrita cronica
ulcer duodenal
litiaza biliara ( un singur calcul de 16 mm)
steatoza hepatica
pancreaz hiperreflexiv ( glucoza in sange 107)

Medicul care a efectuat endoscopia a recomandat operatia de colecist in aproximativ 6 luni (timp in care sa slabeasca, avand acum 110 Kg si 183 cm inaltime)
Am consultat un alt medic si a recomandat operatia cat mai repede, pt ca nu au identificat daca criza avuta era de la bila sau nu si e de evitat sa se repete.
Va rog, daca ati putea sa ne recomandati o dieta sau poate ce ar trebui sa facem sa amane operatia. In mai putin de 2 saptamani urmeaza sa se nasca copilul nostru si vrem sa ne concentram pe acest aspect al vietii noastre acum. Multumesc!
1 comentarii
0
29-10-2013, ora 23:57
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
redigest inainte de masa, ajuta digestia.regim, de evitat in general prajelile, astea imi fac mie cel mai rau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament gastrită
  •