Litiaza biliara si chist

11-01-2018
korynna
Nu este medic/terapeut
korynna
Buna, in urma unui ecografii abdominal am descoperit un calcul biliar de 18mm si un chist lob stang hepatic de 13 mm, posibil biliar asa mi s-a spus. Sa vazut si ca fierea este strangulata.
Dr mi-a spus ca va fii nevoie de operatie, va rog dati-mi o speranta macar...nu se poate trata ca sa se dizolve apoi sa se elimine? Stiu ca sunt medicamente pt dizolvarea calculilor si anumite ceaiuri.
In iunie anul trecut am facut o curatare ficat cu sare amara, ulei masline, suc grepfruit am eliminat pietre mari, mici o gramada...am avut o durere insuportabila dupa care a durat cateva ore, stiu ca este periculos ce am facut pt ca se putea bloca vreo piatra, dar per total mi-a facut bine pt ca am inceput sa am scaune de culoare normala, si nu am mai avut dureri f extreme, dar nici nu am scapat de ele. Ajutati-ma cu un sfat daca se poate, multumesc.
1 comentarii
1
12-01-2018, ora 06:48
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Afectiunea are indicatie chirurgicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Calculii biliari

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pietrele la fiere pot crește cu o cincime riscul apariției bolilor de inimă
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK