litiaza bilira si vitaminele

28-06-2011
AdrianMihail
Nu este medic/terapeut
AdrianMihail
Buna ziua

Am facut acum doi ani o ecografie abdominala completa. Se verifica daca am ceva la rinichii care ma cam intepau atunci, simtom care a disparut repede. Dar cu ocazia ecografiei medicul a depistat si "colecist septat" si ceva noroi. A spus ca ar fi posibil sa ma aleg în viitor cu o litiaza biliara in toata regula.
Deocamdata nu pot sa spun ca ma doare. Uneori am un mic disconfort in zona. Dar ma pazesc intr-o anumita masura cu mese mai mici, făra prajeli, fac sport şi nu am fluctuatii de greutate, sunt destul de slab, nu am burta.
Fac antrenamente de culturism o dată la 5 zile plus sedinta de aerobic.
M-am hotarat însa sa iau si vitamine si minerale. Adaug aici un link pentru ca este exact ce vreau sa cumpar si are si eticheta cu continutul de vitamine/minerale si cantitatile aferente:

www.esuplimente.ro/optimen-p-1906.html

www.esuplimente.ro/vitamin-c1000-bioflavonoids-rose-hips-p-2041.html

Ceea ce ma intereseaza este daca aceste vitaminele sau mineralele ar putea agrava o litiaza biliara daca exista, sau daca ar mari riscul sa dezvolt boala pe viitor? Doar vitamina C ar fi ok?

Va multumesc!
7 comentarii
0
28-06-2011, ora 14:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu influenteaza negativ.

Si daca ai grija de tine cum zici ca ai, nu face o obsesie din asta cu pietrele. Unu: pentru ca daca e sa se intample tot se va-ntampla, doi, poti sa nu faci niciodata. Eu am de multi ani aceeasi problema si n-am facut pietre.
Sunt niste tratamente naturiste ptr nisipul de la colecist, cauta pe goagal. Eu nu stiu pe care sa ti-l recomand ptr ca din cauza altor probleme nu am putut sa incerc.

Apoi, iti spun o metoda "externa" care sigur te ajuta sa iti mai cureti colecistul, eu asa fac. Ia Biter Suedez (numai ala Bano e bun, cel cu alcool) si pe o bucata de vata sau doua dischete suprapuse, din alea de machiaj cum au fetele, pune din biter sa se imbibe dar sa nu curga. Pune-l peste colecist si deasupra o folie subtire de la o punga (nu plasa din aia mai groasa de cumparaturi) cat sa nu intre aer. De preferat sa stai culcat cand pe o parte, cand pe alta, vreo 20 de min. Poti tine pansamentul cu mana, sau pune leucoplat la margini. O sa simti in 5 minute cum incepe sa chioraie pe acolo sau pur si simplu cum se descaraca colecistul de bila.
Poate ti-a recomandat colebil dupa mese, bun si ala. Ideea e ca daca vrei sa-ti cureti colecistul sa n-ai pietre care sa nu poata iesi.
Sanatate!
0
28-06-2011, ora 16:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
M-ai "bagat" in ceata?!?
colecist nu-i = cu fiere si = bila?

Numai bine,
0
28-06-2011, ora 18:48
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Deci, medical organul se cheama colecist sau vezica biliara, iar ceea ce secreta se numeste bila, popular zpus fiere.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, da semn.
0
28-06-2011, ora 19:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
' nteles..ABIA ACUM !!
Multu..
Te imbratisez cu drag...
0
28-06-2011, ora 20:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Imbratisez si eu cu acelasi drag, Lucia!
0
28-06-2011, ora 21:05
AdrianMihail
Nu este medic/terapeut
AdrianMihail
Multumesc pentru raspuns!
In legatura cu tratamentul cu Biter Suedez. Nu-i periculos in caz ca sunt si pietre mai mici, care sa fie angrenate si ele pe canal. Din cate am inteles eu, acestea mici sunt periculoase, tocmai pentru ca pot migra pe canal. In cel mai rau caz pot fi chiar fatale.
0
28-06-2011, ora 21:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Tu zici ca ai nisip, ce zici e valabil pentru pietre. Dar, sigur, cel mai bine asculti sfatul medicului care te-a investigat, eu nu-mi permit niciodata sa spun mai mult decat ceea ce stiu si am incercat eu insami.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Regim litiază biliară - dieta și tratament pentru calculi în vezica biliară (colecist)
  • Persoanele care practică culturismul riscă să dezvolte bigorexie, o tulburare compulsivă progresivă
  • Rezultatele obținute în urma exercițiilor fizice, influențate de microbiota intestinală
  • Dieta vegană poate influența rezultatele sportivilor care practică culturismul la nivel profesional
  •