logest. Exista sansa sa fi ramas insarcinata?

53 comentarii 1 2
0
22-01-2012, ora 06:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoncepţionalele sunt medicamente hormonale cu numeroase reacţii adverse şi sunt factor de risc pentru câteva boli severe, citiţi mesajul de mai sus.

De exemplu, la dv, dacă nu au apărut şi tulburările de ciclu, înseamnă că faceţi parte dintre norocoase. Dar durerile acestea de sâni ar trebui să vă pună în gardă şi să nu mai luaţi niciodată anticoncepţionale. Pentru acnee, există numeroase tratamente, iar pentru durerea de sâni cea mai bună alternativă este să veniţi la un consult homeopatic.
0
22-01-2012, ora 12:47
adryana88
Nu este medic/terapeut
adryana88
Va multumesc foarte mult pentru sfaturile ce mi le-ati dat.Tulburari de ciclu nu am avut, doar k dureaza mai multe zile decat in timpul logestului si culoarea mai diferita, mai ales la sfarsitul menstruatiei, am dureri de abdomen si durere de cap inainte de ciclu si in primele zile, ceea ce cred k poate este normal.Am sa fac foarte curand un control medical in legatura cu sanii si n-am sa mai iau anticonceptionale.Sper sa nu am nici o reactie.Va multumesc foarte mult.
0
20-03-2012, ora 16:09
gabryeell
Nu este medic/terapeut
gabryeell
Buna ziua! As vrea sa va rog sa ma lamuriti in legatura cu ceva, si anume: daca iau anticonceptionale Logest si beau ceai verde in acelasi timp (sunt la regim), credeti ca e posibil ca pastilele sa-si piarda efectul? Beau in jur de 4 cani pe zi. Astept raspuns, va multumesc.
0
20-03-2012, ora 16:24
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
ceaiul verde nu interactioneaza cu anticonceptionalele, dar as fi de parere ca ar fi mai bine sa bei ceaiul pana in ora 17 18, ptr ca pana la ora la care iei pastila, sa treaca efectul laxativ.
0
25-03-2012, ora 18:56
gabryeell
Nu este medic/terapeut
gabryeell
Uuti multumesc pentru raspuns al1nush2006.
0
25-03-2012, ora 18:58
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
npc:* o zi frumoasa iti doresc.
0
27-12-2012, ora 19:07
georgi 52
Nu este medic/terapeut
georgi 52
Buna Domnule doctor am si eu o intrebare.Iau logest de cateva luni si akum o zi am avut contract sexual neprotejat sar putea sa fiu gravida ?Astept un raspuns.
0
23-01-2013, ora 21:35
Anna19
Nu este medic/terapeut
Anna19
mi-as dori tare mult daca ma puteti lamuri. iau pentru prima data ac. mi s-a prescris Logest, menstruatia mi-a venit ieri seara si am luat prima pastila abia azi la ora 20. am procedat gresit? de cand sunt protejata? va multumesc!
0
12-02-2013, ora 00:45
SilviaM1
Nu este medic/terapeut
SilviaM1
una seara. Sa va expun problema mea:

Lunea trecuta (pe data de 4 februarie la 21:00) trebuia sa incep un blister nou de Logest, dupa pauza de 7 zile pentru menstruatie. Din pacate am uitat.Mi-am amintit marti, 5 februarie, pe la 19:00 deci mult dupa cele 12 ore, dar am urmat prospectul si am luat 2 pastile in ziua aceeauna la 19:00 si una la 21:00 si apoi am continuat in mod normal.

Nu am avut contact sexual pana azi, 11 februarie, pe la 23:00, cand am facut sex neprotejat. Mi-e teama ca nu am respectat cele 7 zile de pauza, desi daca numar de marti inclusiv pana luni imi dau 7 :) Sunt cam la limita, imi dau seama. Ce trebuie sa fac in situatia asta? E cazul sa iau o pastila de a doua zi?
0
14-02-2013, ora 21:31
AndreeaNicoleta
Nu este medic/terapeut
AndreeaNicoleta
Buna seara! As dori sa stiu daca tratamentul cu ospen 1500 (3 - 4 zile) poate influenta efectul contraceptivelor Logest, in conditiile in care am avut contact sexual in aceasta perioada. Mentionez ca iau aceste contraceptive de 4 ani si nu am avut nici un efect advers, din contra, sunt foarte multumita.
0
23-03-2013, ora 09:17
clauditaa
Nu este medic/terapeut
clauditaa
buna ziua!!!
e a doua luna de cand iau logest exact cum scrie pe prospect, dupa prima zi de menstruatie.prima luna mi a venit menstruatia a doua zi dupa terminarea pilulelor iar la a doua folie de pilule mi a venit menstruatia la 10 zile dupa inceperea lor, am avut menstruatie si am luat pilulele in continuare, acum am terminat folia ce at trebui sa fac, pauza de 7 zile, ?
0
27-03-2013, ora 11:25
ana_balta
Nu este medic/terapeut
ana_balta
buna, am si eu o problema, am intrerupt sarcina prin avort medicamentos, dupa care d-na ginecolog mi-a prescris Logest, am urmat un blister apoi in pauza de 7 zile mi-a spus ca trebuie sa apara menstruatia dar nu a aparut, deja am inceput al doilea blister, in perioada de pauza am avut contact sexual de 2 ori, in ultima zi de pauza mi sa parut ca prietenul meu a scapat putin, si am luat un Escapel, vreau sa stiu cind se va regula ciclul menstrual, ma ajutati va rog!
0
02-04-2013, ora 16:15
jicky
Nu este medic/terapeut
jicky
Buna ziua! De trei zile am facut o conjunctivita si doctorul mi-a dat picaturi Netildex 6/zi, si stiu ca ele contin si un antibiotic. Folosesc anticonceptionale logest, credeti ca tratamentul afecteaza actiunea anticonceptionalului? Multumesc, O zi buna !!
0
07-05-2013, ora 10:55
andu88
Nu este medic/terapeut
andu88
Buna ziua, am si eu o intrebare:am luat luat logest de o luna, sunt in pauza de 7 zile si nu mi a venit menstruatia.in 2 zile ar trebui sa incep o noua folie si nu stiu ce sa fac.
0
27-05-2013, ora 19:22
iuliana28
Nu este medic/terapeut
iuliana28
Buna seara am si eu o problema ca fetele de mai sus.Mi-a dat ginecologul meu sa iau logest dar nu mi-a venit menstruatia doar am avut o mica sangerare si am inceput sa iau logest.este vreo problema daca il iau in continuare
0
14-06-2013, ora 22:21
Moni Spitz
Nu este medic/terapeut
Moni Spitz
Buna seara iau Logest de vreo 18 zile si azi am uitat sa imi iau pastila.Cum trebuie sa continui tratamentul si existra vreun risc sau ceva?Multumesc
0
25-07-2013, ora 23:18
ioanaionela
Nu este medic/terapeut
ioanaionela
buna seara.se poate inlocui yasmine cu logest?multumesc.
0
29-04-2015, ora 17:31
aurelia26
Nu este medic/terapeut
aurelia26
buna..am inceput sa folosesc logest din prima zi a menstruatiei..ma doare capul ingrozitor...pot sa iau o pastila de durere...nu afecteaza cu nimic?
0
28-05-2015, ora 17:59
paula11
Nu este medic/terapeut
paula11
Buna ziua!
Am si eu o intrebare.Am inceput de ieri sa iau logest fara a consulta un medic si m-am simtit foarte rau azi.ce se intampla daca renunt la ele?am luat doar o pastila si as vrea sa merg la medic pt a imi prescrie.
0
29-08-2015, ora 19:21
Ramona123452
Nu este medic/terapeut
Ramona123452
Buna ziua am 25 de ani si nu mai am menstruatie de la varsta de 12 ani
Doctorul mi-a prescris logest cand eram mica insa nu l-am mai luat. Sunt in Anglia si Medici de aici spun ca e OK sa nu AI menstruatie de atatia ani dar EU sunt ingrijiorata si as vrea sa incep sa IAU logest din nou. Pot lua fara sa MA examineze in doctor?

Multumesc
0
08-09-2015, ora 17:29
deeadia
Nu este medic/terapeut
deeadia
Buna ziua! va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent! folosesc logest, le iau in jurul orei 20:00 vineri seara am luat pastila, dar sambata seara am uitat :( duminica dupa amiaza prietenul meu a terminat in mine si imediat in cateva secunde mi-am adus aminte ca am uitat sa iau pastila...am luat-o atunci dupa ce acesta a terminat in mine iar seara am luat-o pe aceea normal la 20:00! sunt panicata daca am ramas insarcinata
0
10-04-2016, ora 11:44
deni.
Nu este medic/terapeut
deni.
Iau anticonceptionale Laurin, dar le.am inceput in a 9a zi a ciclului menstrual. In a 2a zi de la inceperea tratamentului, partenerul meu s.a terminat in mine. E posibil sa raman insarcinata?:(
0
29-12-2018, ora 17:57
Larisa 2000
Nu este medic/terapeut
Larisa 2000
Buna seara as dori și eu un răspuns am născut prin cezariana și am luat anticoncepționale logest din prima zi de menstruație in sapt 3 am avut o sângerare iar luna aceasta nu am avut menstruație (am luat in continuare logest după pauza de 7 zile )ce ar putea fi???
Adaugă un comentariu / răspuns
53 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: