lombalizarea ultimei vertebre sacrale

23-03-2007
capsuna
Nu este medic/terapeut
capsuna
fiul meu, 22 ani, a acuzat dureri in zona lombara si imobilizare la anumite miscari, diagnosticul radiologic este sacralizarea ultimei vertebre lombare, usoara pensare L3-L4(zona nedureroasa).Mentionez ca sta foarte mult pe scaun si in ultimul an a luat destul de mult in greutate.Primele dureri au aparut in ianuarie 2007 iar acum au fost declansate de ridicarea unor greutati.A luat ARCOXIA de 60 mg.una pe zi.Durerile au disparut pentru cateva zile, timp in care a aparut o durere violenta la coloana si muschi in zona T3-T4 cu afectarea pentru cateva ora a capacitatii de respiratie.Pentru asata a luat midocalm si aulin.Acum a cedat durerea din zona T3T4 dar areaparut durerea si jena in zona sacrala.nici nu mai stiu ce medicament ar fi mai eficace pentru a reduce durerea.Pot primi un sfat competent, mai ales privind refacerea pentru ca nu poate lua la infinit antiinflamatoare.S-a sugerat gimnastica medicala.aceasta ar putea fi inlocuita de innot?
2 comentarii
0
28-03-2007, ora 00:00
Cornel.Susu
Identitate neconfirmată
Cornel.Susu
Trebuie sa slabeasca la greutatea ideala!
Gimnastica medicala este obligatorie, chiar si facuta acasa dupa ce a fost invata de un medic kineto-terapeut.
Innotul este ok, dar adaugat gimansticii nu ca inlocuitor!
0
28-03-2007, ora 00:00
capsuna
Nu este medic/terapeut
capsuna
Multumesc foarte mult pentru raspuns, dar indraznesc sa intreb daca imi puteti recomanda in Bucuresti un medic kineto terapeut competent sau un cabinet pentru ca pe site sunt foarte multe.Inca o data, multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.