lombosciatica acuta, hiperlordoza lombara

01-09-2010
ciuriburi_2006
Nu este medic/terapeut
ciuriburi_2006
buna ziua!
am si eu cateva intrebari legate de afectiunile la coloana...
in urma cu 10 ani am avut o cazatura destul de urata pe scari...mam lovit la coloana...pe moment mi sa taiat respiratia...dar dupa cateva minute miam revenit...habar nu am avut ce urmari putea avea aceasta cazatura...
nu a avut nici un efect secundar pana acum 3 ani cand a incput sa ma doara coloana foarte tare...undeva la "noada".
miam facut o radiografie...dr a spus ca nu am nimic...dar totusi mia dat sa fac gimnastica si masaj...a intervenit ceva si nu am mai reusit sa le fac si anul viitor miam facut o alta radiografie si am fost la un medic reumatolog care mia scris la diagnostic 4 boli.LOMBOSCIATICA ACUTA, HIPERLORDOZA LOMBARA, CIFOZA DORSALA SI SCOLIOZA.
mia dat sa fac proceduri la BFT.am facut sollux, masaj si alte proceduri cu curenti...de nu le mai tin minte exact denumirile..am urmat tratamentul acesta 10 zile...durerile mau mai lasat insa au revenit cam dupa jumatate de an...
anul acesta am fost iarasi la dr. cu o radiografie esuata...am inteles ca radiologul ma tinut prea mult si nu a iesit bine.si dr. reumatolog mia dat un tratament dupa radiografia de acum 2 ani.
mia dat Mydocalm de 50mg cate 3 pe zi.omez cate o pastila pe zi si mia dat si niste injectii... neo-endusix cate o fiola pe zi.dupa tratamentul acesta de 7 zile mia spus sa revin la control si sa incep iar proceduri.
acum intrebarea mea este: Este cineva care a facut un tratament cu aceste injectii? Si daca da, sami spuna ce efecte au avut...
Si as vrea sa mai stiu de la un medic...cat de grave sunt aceste boli pe care le am...si cat de important este un RMN in acest caz.dr. reumatolog mia spus ca deocamdata nu este nevoie de un RMN...
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.