lombosciatica si sarcina

23-12-2007
claudiav
Nu este medic/terapeut
claudiav
De vreo 2 saptamani am dureri de spate in zona lombara stanga. Durerea se mai extinde uneori si spre dreapta si de multe ori coboara pe picior. Durerea e puternica si imi limiteaza posibilitatea de a ma apleca. Am mai luat calmante, ketonal, algocalmin. Am facut o radiografie pe care scrie "amprenta discala L5-S1". Dr de interne m-a dignosticat cu lombosciatica si mi-a prescris Arcoxia, Mydocalm oral, si Diclofenac unguent. Doar ca eu am citit prospectele lor, si in conditiile in care imi doresc in viitorul apropiat o sarcina ma intreb daca e intelept sa le iau!!! Am citit ca sunt contraindicate pt sarcina, si ca pot avea efect si dupa administrare si nu-s recomandate nici pt cele ce doresc sa ramana insarcinate! Ce sa fac? Sa renunt complet sa le iau? Pot lua altceva care nu are drept contraindicatii sarcina? Sa le iau pt 1 saptamana si apoi sa fac o pauza dupa care sa reiau relatiile sexuale? (in acest caz cat trebuie sa astept dupa tratament?) Pot face ceva exercitii fizice moderate, specifice (acasa) pt ameliorarea durerilor?
1 comentarii
0
22-05-2012, ora 10:37
samela
Nu este medic/terapeut
samela
Buna si eu am avut lombosciatica in sarcina si am facut tratament local cu Ketonal spray si supozitoare indometacin.sprayul a fost o minune pentru mine. multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.