Lovitura la genunchi

16-09-2012
Zodila Cristian
Nu este medic/terapeut
Zodila Cristian
Buna ziua
Ma numesc Cristi si am 15 ani, ieri ma plimbam cu bicicleta si cand m-am ridicat sa pedalez mai repede mi-a cazut lantul si bicicleta a alunecat si am cazut in fix in rotula de la genunchi ce sa fac ca nu pot sa indoi picioru
1 comentarii
0
11-01-2014, ora 03:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am cazut. M-am lovit. Ce sa fac ? Pentru cei care in viitor se vor mai confrunta cu situatii ca cea descrisa mai sus vreau sa precizez cateva lucruri. In situatia unui traumatism, indiferent din ce cauza, cel mai bun lucru este ca sa se faca investigatii imediate asupra segmentului implicat in acel traumatism : mana, picior, cap, torace etc. Se poate incepe cu o radiografie, daca e necesara se face si o ecografie si se poate ajunge la investigatii mai complexe: CT sau RMN. Important este sa retineti ca aceste investigatii trebuie conduse de un medic cu experienta in traumatologie. Dupa ce s-a stabilit exact care este situatia, se va stabili si modalitatea de tratament. In recuperarea medicala masajele medicale si kinetoterapia pot juca un rol extrem de important. Pentru mai multe informatii despre metodele de recuperare medicala, va rog dati click sub poza mea.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.