lovitura la picior

06-08-2014
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Buna seara,

fetita mea a cazut duminica de pe o saltea (avem salteaua patului pusa direct pe covor) in timp ce dansa. Nu stiu cum exact a cazut pentru ca nu eram in camera in clipa aceea.

A acuzat dureri la piciorul stang, cateva ore nu a vrut sa puna piciorul jos si spre seara a inceput sa il puna. Daca la inceput zicea ca o doare si plangea, treptat a spus ca 'doare doar putin' si apoi ca n-o mai doare deloc. In prima zi a mers mai schiopatat, apoi mersul a revenit aproape de normal, dar nu e chiar normal, calca putin spre exteriorul talpii, lucru vizibil mai ales cand alearga.

Asadar alearga, se suie peste tot, dar dc ii palpez piciorul (si cand ii dau cu gel de arnica, asa cum mi s-a recomandat de la farmacie) acolo unde laba piciorului se uneste cu..piciorul (sper ca ma fac inteleasa, nu cunosc termenii anatomici adecvati) isi retrage piciorul si spune ca o doare.

Trebuie sa mergem la medic? Eu m-am gandit ca dc ar fi fost ceva fracturat, s-ar fi umflat pana acum si nici n-ar fi putut merge.
Dar ce ar putea fi care nu implica umflare ci doar o durere usoara?
1 comentarii
0
06-08-2014, ora 22:52
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Recomand consult ortopedic. Sa solicite cat mai putin piciorul afectat pana va fi evaluata. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: