lovitura la ureche

01-09-2008
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Aseara m-am lovit in ureche cu un betisor, destul de tare. Am avut dureri suportabile, iar in dimineata aceasta am vazut ca imi curge din ureche o secretie portocalie, sau cu usoare urme de sange. Aud cu urechea si nu am altfel de simptome doar ca atunci cand apas parca vajaie. Va rog a imi spuneti, as putea avea timpanul perforat? Trebuie sa iau ceva medicamente?
9 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Din cele relatate..Nu, nu este timpanul perforat, ati traumatizat pielea conductului..si atat.
Nu dati apa in ureche 7-10 zile. nu mai traumatizati conductul.
Mergeti la ORL..pentru aspiratia secretiilor si tratament local.
0
03-09-2008, ora 00:00
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Va multumesc pentru raspuns si pentru faptul ca m-ati linistit in aceasta problema.
0
15-01-2011, ora 22:53
antoniomihail
Nu este medic/terapeut
antoniomihail
Acum o zi am primit o lovitura in ureche in urechea stanga. Nu mai aud destul de bine cu ea, parca ar fi infundata. Ce pot face?
0
15-01-2011, ora 23:03
antoniomihail
Nu este medic/terapeut
antoniomihail
Tin sa mentionez ca mi-a mai trecut dar tot aud infundat
0
16-01-2011, ora 16:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
maine la ORL. obligatoriu
0
16-01-2011, ora 22:06
antoniomihail
Nu este medic/terapeut
antoniomihail
Exista posibilitatea ca timpanu sa fie spart ?? purtam un fes in cap
0
27-03-2012, ora 12:03
ionela90
Nu este medic/terapeut
ionela90
buna ziua.am si eu o problema.m'am sters in ureche cu un betisor si am dat cu cotul de masa si am impins betisorul destul de tare in ureche incat am simtit o durere pe moment..nu am bagat de seama dar dupa 2 minute am sesizat ca imi curgea sange din ureche..nu foarte mult dar e umeda si sangereaza in continuare.as vrea sa stiu daca e grav sau pot sa ma tratez acasa cu ser fiziologic (sa fac spalaturi). o zi buna astept raspuns !
0
28-03-2012, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e grav
sibdaca ai avea putina gandire logica.. ai intelege ca nu se pun picaturi in ureche fara sa stii daca ai perfirat timpnul si cu acea solutie risti sa impingi infectia din conduct in urechea medie.
un consult orl. e obligatoriu
0
20-05-2012, ora 13:54
Teodor1990
Nu este medic/terapeut
Teodor1990
Buna ziua. Dle Doctor, am o problema aproape asemanatoare cu "aalice"(cea de mai sus) insa eu am ceva in plus care ma cam ingrijoreaza,..cand sughit parca ma inteapa ceva in ureche pe moment, este o senzatie neobisnuita parca, am ceva spart inuntru... nu stiu cum sa explic..poate stiti dv despre ce este vorba...Astept raspuns...va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •