Lubrifiere insuficienta

07-10-2011
yoyo90
Nu este medic/terapeut
yoyo90
Buna!as dori si eu un raspuns daca se poate...am observat ca de ceva timp lubrifierea vaginului indiferent de starea de excitatie in care sunt aceasta nu se produce sau se produce foarte putin. dupa care vaginul se 'usuca' si imi da o senzatie de usturime.Am fost la medic i-am spus despre problema mea si i-am cerut sa imi prescrie un lubrifiant pe care sa-l folosesc in timpul actului sexual.Dansa mi-a prescris MACMIROR COMPLEX unguent, insa cand am citit prospectul am observat ca este mentionat faptul ca trebuie evitat contactul sexual in timpul tratamentului...deci nu il pot folosi.Ce lubrifiatn imi puteti recomanda pe care il por folosi in timpul actului sexual? Multumiri anticipate.
4 comentarii
0
07-10-2011, ora 17:22
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
dute la un medic ginecolog si fa-ti un control deoarece s-ar putea sa fie vreo problema. si explica-i clar despre problema ta si despre ce ti-a recomandat medicul tau.
0
07-10-2011, ora 18:04
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Scuze ca te intreb, dar nu te poti lipsi de sex cateva zile cat folosesti MacMiror? Exista si ovule cu acelasi nume, si la fel, este interzis contactul pe perioada administrarii ovulelor..deci orice tratament faci, e bine sa te abtii 5-6 zile macar...e spre binele tau si inspre vindecarea ta. Poti lua lubrifiant de la Durex...200 ml si e cam 25 lei.
Sfatul meu, nu te supara.

Sucees.
0
07-10-2011, ora 18:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Lubrefiantele sunt foarte bune ca solutii provizorii. Dar, in timp, eficienta lor scade si apar frecvent reactii adverse. In fond, ele sunt tratament al unui efect si nu al cauzei. Avand in vedere ca medicul la care ati fost a prescris tocmai MacMirror, este probabil ca a observat la dv semnele unei candidoze, pe care a considerat-o cauza a iritatiei locale. Ceea ce ar fi foarte plauzibil.
0
07-10-2011, ora 19:21
yoyo90
Nu este medic/terapeut
yoyo90
.am urmat si tratament cu ovule si acum ca stiu pentru ce anume este acest unguent o sa urmez tratamentul.Multumesc pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.