lucrare de portelan

12-01-2011
deedee02
Nu este medic/terapeut
deedee02
buna ziua.. in luna decembrie mi am imbracat in portelan 10 dinti... lucrarea nu a iesit asa cum imi doream deoarece nici forma si nici nuanta nu imi place pt ca nu sunt destul de albi cum imi doream.. lucrarea mi a fost adusa si pusa..iar acum nu stiu ce sa fac deoarece sunt cimentati permanent si nu stiu daca exista vreo varianta de a mi fii dati jos ca sa imi fac o noua lucrare la un alt medic.
va multumesc.
9 comentarii
0
12-01-2011, ora 13:46
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Lucrarea poate fi data jos prin taiere cu freza, si apoi facuta alta.
Problemele de culoare si de forma ar fi trebuit rezolvate la proba, inainte de cimentarea definitiva.
0
12-06-2011, ora 22:27
rozalia rozalia
Nu este medic/terapeut
rozalia rozalia
buna ziua !!! mi-am facut lucrare la partea de sus am inbracat 8 dinti si au legatura cu masele ar fii 14 dinti dar acuma o saptamana mi-au fost cimentati definitif am inpresia ca mise misca ieste posibil sau ieste doar o inpresie din cauza ca nu sunt obisnuita...!!! va rog din sufletul datimi un raspus trebuie sa plec la munca inafara tari si nu stiu ce sa fac vas fi foarte recunoscatoare daca mati putea ajuta.. va multumesc din suflet..!!!
0
16-06-2011, ora 09:53
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
consultati medicul care v-a realizat si cimentat lucrarea. fara un consult nu se poate spune daca este sau nu o problema.
0
06-09-2011, ora 18:52
iuliaiulics
Nu este medic/terapeut
iuliaiulics
Acum un an si jumatate mi-am pus mai multi dinti de portelan. Unul dintre ei mi-a cazut acum doua luni.M-am dus sa il cimenteze din nou, insa la alt dentist deoarece respectivul a plecat din oras si i s-a spus ca nu mai poate fi pus pentru ca nu mai incape, ca s-au apropiat dintii. Alta varianta nu mi-a dat aceasta doamna dentist decat sa-mi puna altul nou.Este posibil ca in doua luni sa se4 apropie dintii atat de rau sau alta solutie ca pilirea dintelui de portelan pe care deja il am nu exista?
0
10-09-2011, ora 21:27
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
da, este posibil ca migrarea dintilor vecini sau a dintelui antagonist ( cel de pe arcada opusa, cu care coroana cazuta intra in contact cand muscati) sa fie atat de mare, incat lucrarea sa nu se mai potriveasca. nu stiu in ce masura s-a produs aceasta migrare dentara la dvs, deoarece viteza cu care se produce acest fenomen, variaza de la pacient la pacient. nu este exclus ca migrarea sa fie atat de avansata incat sa nu se mai poata ajusta coroana cazuta.

daca nu sunteti convinsa de ceea ce v-a spus medicul care v-a vazut ultima data, puteti cere si o alta parere... mergeti la alt cabinet.
0
11-09-2011, ora 14:26
iuliaiulics
Nu este medic/terapeut
iuliaiulics
Multumesc frumos!
0
27-09-2011, ora 22:34
gicapana
Nu este medic/terapeut
gicapana
Doresc sa stiu daca implanturile de portelan, sunt de durata mai mare si daca sunt cele mai recomandate.
0
02-10-2011, ora 15:49
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu exista implanturi din portelan. materialele din care se fac la ora actuala implanturile dentare sunt de obicei aliajele de titan sau oxidul de zirconiu (mai putin frecvent folosit)
0
24-10-2011, ora 19:29
Xplor3r
Nu este medic/terapeut
Xplor3r
Buna seara am si eu o intrebare foarte scurta..ma intereseaza sa stiu daca merita sau nu
c'am cat ma costa o lucrare de 3 dinti din portelan sau semiportelan...va multumesc anticipat de pret asa nu neaparat ceva fix..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •