Lucrare dentara totala | Forumul Medical ROmedic

Lucrare dentara totala

13-11-2017
Alin-I
Nu este medic/terapeut
Alin-I
Buna ziua,

Urmeaza sa pun o lucrare totala in partea superioara si dat fiind faptul pozitionarea dintilor suport ( 4 in fata-incisivii si ultimul molar pe ambele parti-nu cel de 'minte') medicul imi recomanda o lucrare din semiportelan.Aceasta fiind mai rezistenta in situatia data.Dintii suport sunt perfect sanatosi.
As alege varianta de lucrare din ceramica pe suport metalic (nenobil), avand o rezistenta mai mica medicul nu o recomanda.Un al medic stomatolog la care am fost inainte de a ma apuca de aceasta lucrare imi recomanda aceasta lucrare.
Dintre cele doua solutii care credeti ca este mai rezistenta/se potriveste in situatia data?

Varsta:27
Multumesc anticipat!
4 comentarii
1
13-11-2017, ora 11:13
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua! Avand in vedere varsta dvs. as fi recomandat o lucrare pe implanturi (metalo-ceramica, adica cu portelan) nu o punte asa de mare pe dinti perfect sanatosi.care vor fi slefuiti si deci...
2
13-11-2017, ora 11:19
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Semiportelanul nu exista ca material dentar, exista acrilat, compozit, portelan.
Poate medicul s-a referit la o lucrare pe schelet metalic cu fatete din portelan, adica partea vestibulara, cea care se vede; de aceea a spus ca este mai rezistenta.
0
13-11-2017, ora 14:40
Alin-I
Nu este medic/terapeut
Alin-I
Dintii sunt deja tratati si urmeaza slefuirea si tot ce tine pentru o punte dentara.
M-am exprimat gresit, este vorba despre schelet metalic cu fatete din portelan.De aceea incerc sa ma documentez care ar fi varianta optima in cazul meu dintre cele doua.Daca la varianta cu fatete exista riscul ca acestea sa se desprinda/deterioreze.As opta pentru o lucrare metalo-ceramica integrala avand o estetica mai buna, nu cea cu fatete...dar conteaza si rezistenta.Oricum dantura nu va mai fi 'perfecta'.
Dvs ce ati recomanda intre cele doua?

Multumesc!
Imi cer scuze daca nu stapanesc bine termenii.
1
14-11-2017, ora 08:33
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Daca este sa vorbim de rezistenta, nu de lucrare trebuie sa va faceti griji ci de dintii stalp( cei pe care sta lucrarea).
Asa cum a spus si colegul meu mai sus, sunt putini dinti care sa sustina o lucrare atat de mare.
Teoretic, puteti alege ambele variante, practic, sunt multe de discutat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •