lucrare fixa sau mobila? | Forumul Medical ROmedic

lucrare fixa sau mobila?

17-03-2013
cristina_mariana
Nu este medic/terapeut
cristina_mariana
in acest moment imi fac lucrari la dantura, si as dori o informatie cu privire la acest lucru.intai, in partea de jos am avut o paradontoza urata si in urma ei am mai ramas cu sase dinti, nu stiu sa le spun pe numele lor medical spre partea stanga am doi dinti si o maseluta (ca sa zic asa )un medic cred ca intelege, si spre dreapta un dinte si doua maselute lipsesc trei dinti din fata spre deapta in fine sper ca ati inteles.acum medicul la care am mers mi_a zis ca singura solutie este o proteza mobila pe care mi-a si facut-o.dar, nu ma multumeste deloc din toate punctele de vedere intai este urita se misca in toate directiile nu pot sa mananc cu ea nu pot sa beau apa cu ea nu pot sa vorbesc nu pot sa fac nimic este cel mai mare cosmar al meu este mare in gura parca am bolovani si nu face decat sa ma simt o baba ramolita si urata.cand i-am spus a zis ca este singura solutie ca dintii care mi-au mai ramas sunt paradontici si ca o lucrare fixa nu va rezista si ca arunc banii si ca in final tot aici voi ajunge adica la proteza mobila.acum eu ma gandesc ca proteza asta mobila daca se misca si ma deranjeaza si imi strica si lucrarile din partea superioara ca asta simt ma dor decand port extraterestrul asta in gura nu imi fac mai mult rau si disloca si mai mult dintii ramasi si cei superiori si cei inferiori si rezultatul va fi acelasi adica voi ramane fara dinti in partea inferioara.pe cand daca as pune o lucrare fixa nu ar fi mai protejati cimentati fiind.caci daca voi ajunge in final la proteza macar in acest timp voi avea mare grija sa mananc foarte delicat sa fac cat mai putine stricaciuni pentru ca proteza sa reziste cat mai mult timp. dintii ramasi in partea inferioara nu se misca dar medicul zice ca sunt afectati.asadar care e solutia mai buna caci trebuie sa tinem cont si de partea estetica si de cea practica
3 comentarii
0
26-08-2013, ora 12:12
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Proteza dentara mobilizabila cu mijloace speciale de mentinere, sprijin si agregare.
0
28-01-2014, ora 08:02
costel 36
Nu este medic/terapeut
costel 36
Buna ziua. Am si eu o problema cu dantura si va rog sa ma ajutati sa iau decizia corecta. Pe partea de sus nu mai am decat cei 6 dinti, aparent sanatosi. Am mers la un medic si mi-a recomandet o proteza scheletata, iar la un alt medic mi sa spus ca poate sa-mi acei 6 dinti si sa faca extensii cu inca 2 masele pe fiecare parte, dar sa am si eu putina grija dupa (sa nu musc din gutuie) Bineinteles ca vreau sa optez pentru a doua varianta, dar problema este, cat va tine aceasta lucrare!!! daca in 1-2 ani se misca si raman si cu toti dintii polizati? Prima varianta efectiv ma sperie dupa cum am citit pe aici!
0
30-01-2014, ora 14:35
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Varianta de protezare cu extensii, mai ales cate 2 "masele" este un compromis neacceptabil. Dintii vor fi suprasolicitati; nu este problema ca ramaneti cu ei polizati, problema este ca ramaneti fara ei. Varianta de proteza scheletata bine realizata pare sa fie mai potrivita pentru cazul dumneavoastra. Bineinteles, depinde de datele clinice si imagistice, nu doar ca "par sanatosi". Exista si varianta de implanturi dentare, in functie de situatie. Multa bafta in alegerea planului de tratament!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •