Lucrare portelan

20-04-2010
Serban Mihaela
Nu este medic/terapeut
Serban Mihaela
Buna ziua!Ma numesc Mihaela Serban si va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Acum un an mi-a fost facuta o lucrare metalo-ceramica in care ceramica imbraca toto dintii inclusi in lucrare!Acum o sapatamana un colt al unui dinte din lucrare s-a spart!Mi s-a propus sa fie reparat dintele din lucrare sau sa fie taiata si refacuta!Nu stiu care are fi cea mai buna solutie, pentru ca nu stiu care din solutii ofera mmai multa rezistenta in timp!
Multumesc!
4 comentarii
0
20-04-2010, ora 09:58
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Exista materiale speciale pentru repararea lucrarilor de ceramica care pot reface adecvat defectul, dar orice reparatie nu este la fel ca lucrarea originala (in laborator ceramica se arde intr-un cuptor special, reparatia in cabinet este de natura chimica). Decizia trebuie sa o luati dvs., oricum banuiesc ca la lucrarea de ceramica aveti garantie si dupa ce ati platit-o merita sa aveti o lucrare bine facuta nu peticita
0
22-04-2010, ora 01:13
blondymed
Nu este medic/terapeut
blondymed
Ma numesc elena si vreau sa va intreb ce imi recomandati lucrare din portelen sau implant dentar avand in vedere faptul ca mai am doar 5 masele si dintii din fata
va multumesc
0
22-04-2010, ora 09:31
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Depinde ce masele aveti si cum sunt pozitionate pe arcada. Se poate face un plan de tratament doar la un consult stomatologic unde se vede exact situatia de pe arcada
0
08-07-2010, ora 20:08
andreea 31
Nu este medic/terapeut
andreea 31
Buna ziua. In 2003 am facut o lucrare de 12 dinti din metal cu ceramica...dupa un an mi s-a spart o fatada a unui dinte din fata. Cabinetul unde am facut lucrarea mi-a spus (verbal) ca garantia este de 5 ani...o mare minciuna. Intrebarea mea este : vreau sa-mi refac lucrarea...ce legi (daca exista) ma ajuta sa obtin o garantie a lucrarii ce urmeaza sa efectuez? Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: