Lucrare protetica portelan-metalica cu probleme!

22-01-2012
gabigowriel
Nu este medic/terapeut
gabigowriel
Buna ziua!
In urma cu aproximativ 3 ani jumatate am fost nevoit sa fac o lucrare protetica pentru 2 masele, din suport metalic si 'invelis' din portelan dar dupa aceasta perioada am inceput sa am dureri in zona acestei lucrari metalice mai ales cand musc ceva mai tare!
De asemenea gingia in aceasta zona interioara/exterioara este oarecum umflata si doare la apasare!
Va rog mult sa-mi spuneti ce s-ar putea face in cazul meu si cam cat ar putea costa o eventuala extractie a intregii lucrari!
Va marturisesc sincer ca nu mai pot suporta stressul de a merge la doctorul stomatolog si ca la efectuarea acestei lucrari cu probleme acum, aproape ca am lesinat de frica+ transpiratie rece la fiecare vizita(au fost mai multe...)!
Nu as vrea sa mai trec prin aceasta experienta inca o data si prefer sa suport doar 'sperietura scurta' a unei extractii si dezavantajul estetic si social al lipsei dintilor!
In afara de aceasta lucrare cu probleme nu mai am decat o alta masea lipsa/extrasa pe timpul liceului in partea opusa lucrarii!
Va multumesc anticipat!
Gabriel.
P.S.: de ceva timp am in permanenta si un gust metalic in gura ce ma deranjeaza destul de mult
1 comentarii
0
26-01-2012, ora 19:08
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"dezavantajul estetic si social al lipsei dintilor! "
Ar fi bine daca doar astea ar fi dezavantajele.

Poate ca ar trebui sa ascultati persoane in virsta care au renuntat prea usor la dintii lor in tinerete...si o sa aflati ca la toti le pare rau ca nu au avut grija de dinti si ca nu au facut eforturi sa-i pastreze.

Nu pot decit sa va sfatuiesc sa faceti tot posibilul pt a vi-i pastra. Exista solutii si pt frica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul