lueta bifida

15-03-2007
ankutzyk
Nu este medic/terapeut
ankutzyk
As vrea sa stiu daca problema mea are rezolvare.Din nastere vorbesc pe nas.Am fost pe la mai multi medici si mi-au spus ca omuletul meu nu este inchis perfect.Se poate opera pentru al inchide???Care sunt riscurile??
6 comentarii
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca este doar o lueta bifida, adica cu doua varfuri, nu ar trebui operata. Cauza vorbirii nazonate poate fi legata de o rinita cronica, vegetatii adenoide sau deviatie de sept nazal (acestea doua din urma se pot opera cu usurinta).
0
21-03-2007, ora 00:00
ankutzyk
Nu este medic/terapeut
ankutzyk
Multumesc frumos!!!
0
06-05-2009, ora 12:40
trans10ro
Nu este medic/terapeut
trans10ro
buna ziua am un baietel in virsta de 2 ani jumate si in urma unor investigatii trebuie sa i se scoata POLIPII, dar a fost diagnosticat cu LUETA BIFIDA, ce riscuri pot aparea in urma unei interventii de POLIPI ? Ni sa spus ca poate ramine FOMFAIT LA VORBIRE este adevarat??????MULTUMIM ANTICIPAT.
0
10-05-2009, ora 08:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general operatia de polipi trebuie facuta indiferent de forma luetei, daca polipii raman pe loc si sunt de dimensiuni mari atunci apar tulburari de respiratie si de vorbire. De obicei despicarea usoara a luetei (omusorului) nu puneprobleme - am intalnit-o la 2 pacienti adulti - absolut intamplator, care nu aveau probleme de fonatie.
0
10-03-2010, ora 13:05
alcaz
Nu este medic/terapeut
alcaz
Buna ziua,
Nepotelul meu de un an si 10 luni are lueta despicata in doua, cele doua segmente fiind lipite lateral printr-o pielita de partile laterale
Intrebari:
1. Este ceva grav, cu consecinte si care ar putea fi acestea.
2. Daca e necesara o operatie si daca este recomandata la aceasta varsta.
Orice altceva ce ar fi important de stiut.
Multumesc anticipat pentru raspuns, -*

(*modificat de administrator)
0
13-03-2010, ora 05:49
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca il impiedica in vorbire sau daca prezinta amigdale marite devolum, se poate opera dupa 2 ani. Numai daca e cazul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.