Luxatie intre talus si tibie

30-04-2014
Loredana.D
Nu este medic/terapeut
Loredana.D
Buna ziua, am 25 de ani si acum 3 saptamani am cazut rau si mi-am luxat piciourul drept intre tibie si talus, doctorul a spus ca este deplasat osul si mi la impins un pic la loc cand mi-a pus ghipsul, initial mi-a spus sa stau 2 saptamani cu el in ghips apoi mi-a spus 4, dupa 2 saptamani piciorul nu se mai umfla si nici nu aveam dureri puteam calca pe el cu gips dar in schimb aveam dureri si vanatai de la gips moment in care l-am dat jos singura acasa, dupa ce l-am dat jos sa umflat un pic si desigur avea vanatai in zona tibiei si calcaiului, dupa o zi de la dat jos mi sa m-ai dezumflat, dar nu de tot zona tibiei este inca un pic umflata si vanata, nu ma doare cand merg pe el decat daca insist foarte mult si am o stare doar de incomfort, cu foarte putina durere daca il misc brusc de la tibie, imi puteti spune care e termenul care trebuia sa il tin in gips in cazul unei luxatii intre tibie si talus fara fracturi, si daca ar fi recomandat sa ma duc iar sa il pun in gips sau umflatura si aceste mici dureri vor trece pe masura ce mai merg pe el, sa se obisnuiasca,

Va multumesc,

Loredana
1 comentarii
0
30-04-2014, ora 11:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca este reala, o astfel de luxatie reprezinta o leziune severissima, care necesita in 99% din cazuri tratament chirurgical, deoarece se asociaza si cu alte leziuni.
Necesita obligatoriu evaluare prin Computer-tomograf (nu RMN!!!!!!) si imobilizare de minimum 6-8 saptamani, fara sprijin pe piciorul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul