Lyme- borelioza!!! Este cineva bolnav?

10-01-2018
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Buna,

Ma numesc Lucia, sunt diagnosticata cu aceasta boala relativ recent.
Urmez tratament.
Mai este cineva care are borelioza?!
Daca da, va rog sa scrieti aici.
Asi vrea din suflet, o parere, o experienta, orice.
Am mai postat 2 subiecte, legate de analize, ( pe care le-am tot facut inainte de a ajunge la acest diagnostic ) de-a lungul timpului. Nu am primit nici un raspuns :(.
Poate nu am postat intrebarile unde trebuie, de aceea va rog frumos, mutati mesajul meu oriunde considerati ca este locul lui.
Multumesc.
3 comentarii
0
10-01-2018, ora 17:18
AiRdr0p
Nu este medic/terapeut
AiRdr0p
De obicei, se răspunde mai mult la secțiune de semne și simptome. Ce simptome ai, mai exact??
0
11-01-2018, ora 06:41
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Buna, multumesc pentru raspuns.
Voi incerca sa scriu si acolo.
Adevarul este ca m-ar fi ajutat foarte mult sa pot comunica cu cinava care are aceasta boala, ca si mine.

In rest ce sa zic? Banuiesc ca este povestea " clasica ". 2 ani si ceva de umblat prin doctori, medic de familie, reumatolog, neurolog ( nu unul ci 3 sau 4 ), cardiolog, orl, endocrinolog, neurochirug, infectionisti, analize peste analize, nici eu nu mai stiu, le-am pierdut numarul, toate bune.
La fel si vizitele la urgente. Aveam zile cand nu ma puteam ridica din pat, imi era foarte rau, nu puteam sa respir. Ajunsesem sa fiu penibila, ma cunosteau cei de la urgenta. Analize bune, perfecte chiar, eu eram din ce in ce mai rau.
Intr-un final m-au trimis la psihiatru, aveam atacuri de panica. Am luat un tratament psihiatric cateva luni.
Nimic nu s-a schimbat.
Apoi din proprie initiativa, am mers la doamna doctor Cretu, unde am descoperit ca am niste virusi : Coxsackie si bacteria Bartonella.
Apoi la dna. doctor Tatiana Rosca, unde am descoperit Borelioza, virusul Zosterian, Citomegalivirusul, Herpex Simplex 1, virusul Rubeolei, sa mai fie poate unul dar nu il tin minte.

Acum urmez tratament din decembrie 2017.
Tot in aceeasi luna, am fost operata de apendicita si chist la ovar. Aveam dureri mari atunci dar analizele si eco ieseau in regula. Totusi datorita durerii au decis sa ma opereze.
Conf. Dl. Doctor care m-a operat, apendicita nu era atat de imflamata nici chistul foarte mare.
Mai apoi am aflat ca de fapt din cauza Boreliozei prezint aceste dureri.
Asa mi-a spus dna. Doctor Tatiana Rosca. Ca nu era necesara operatia.
Nici nu stiu ce sa mai cred :((.
Am dureri de cap, am facut 2 Rmn-uri, totul in regula. Dureri coloana si picior, Rmn in regula.
Acum ma doare abdomenul foarte rau, in zona unde a fost apendicita, in zona ovarelor, tot partea dreapta.
Ma sperii tot timpul, sunt la a 2-a tura de antivirale, ma simt rau.
Dna. Doctor spune ca este normal, imi spune ca sunt parazitii care umbla pe acolo :((.
La fel si starile psihice, nu pot sa dorm, plang mereu, sunt ametita.
Sper ca nu am plictisit cu atata scris, imi cer scuze, doar ca ma depaseste boala aceasta.
Multumesc pentru raspuns inca o data.
0
16-01-2018, ora 14:37
adragomir26
Nu este medic/terapeut
adragomir26
Draga Ana,

Eu sunt in aceeasi situatie ca tine, pacienta a dnei Dr Rosca, cu diferenta ca eu voi incepe tratamentul cu antibiotice intr-o saptamana. Povestea, la fel, doar ca eu m-am plimbat doar vreo 3 luni prin doctori de diferite specialitati insa cand a iesit rezultatul pozitiv (spirochete) in sange la microscopia in camp intunecat ( unde am ajuns datorita unuia dintree cei mai buni medici pe care i-am intalnit vreodata) care s-a uitat pe diverse analize si a zis: simptomele par a indica borrelia, du-te si fa microscopia. Am avut un mare noroc. Eu am ajuns in octombrie 2017 la urgente la Sanador dupa un episod de picior paralizat, mana, jumatate de fata si tulburari de vorbire. RMN, inafara de portiuni difuze demielinizate, restul perfect normal. Dna Dr Rosca opineaza ca este si un mic edem cerebral. Insa, pana sa ajung la dansa medicul m-a trimis de urgenta (deoarece nivelul oxigenului in sange era foarte mic) la 12 sedinte de oxigen hiperbar. M-au ajutat enorm cu respiratia, suflu si starea generala imbunatatita. Durerile de cap usoare sau puternice sunt un simptom normal. La fel si probleme digestive (durere, greata, stari de voma etc) deci, cel mai probabil, dna Dr Rosca avea dreptate cu operatia. Oricum (acum in calitate de pacient cu un tata medic chirurg), o operatie, cu exeptia unei urgente care puneviata in pericol, este contraindicata in afectiunea borrelioza. Din cauza ca simptomele pot fi din cauza bolii si nu a organelor respective. Recuperare mai dificila, stare generala rea etc. Oricum, acum nu prea mai conteaza. Eu am zile cand nu ma ridic din pat (dureri puternice articulare, de spate, voma, dureri de cap, sensibilitate la lumina, iritabilitate, spasme faciale, furnicaturi si dureri de oase si muschi etc) insa si multe zile bune. Cel putin dupa vreo luna de tratament naturist (care mi s-a recomandat sa il tin si pe perioada antibioticelor) + Oxigen Hiperbar (care ma face sa ma simt mult dar mult mai bine) o data la doua zile + Dieta alimentara exclusiv alcalina + apa alcalina 3l/zi, ma simt mai mult bine decat rau.
Ca suplimente alimentare iau: Fosfor, Nyrvusal (Complex de B-uri + Acid alfa lipoic+ Magneziu si Seleniu), Vitamina C (Secom), Ganoderma (ciuperca chinezeasca cu proprietati antiinflamatoare), Ginkostem (Ginkobiloba+ginseng), DHA, Extract de pelin, Curcumin (articulatii), echinaceea. Le gasesti pe toate la Farmacia Tei. M-au ajutat mult. Plus foarte multe fructe si legume proaspete, sucuri de fructe. In rest, in zilele cand nu ma simt foarte rau, incerc sa ies sa imi tin mintea ocupata si sa am activitate. Lucrez zilnic(nu am lipsit decat vreo cateva zile cand m-am simtit foarte rau insa dupa cateva ore se ameliorau), in fiecare zi dupa pranz ma apuca durerile de oase si spate (insa suportabile si deja m-am obisnuit:).Poti incerca(pe mine m-a ajutat mult in alte ocazii) Extract de sunatoare capsule. Este un antidepresiv, antipsihotic natural si crede-ma ca starea psihicului influenteaza foarte mult simptomele fizice si evolutia tratamentului. Eu eram mereu vesela, linistita si cu somnul foarte bun, in perioada cand luam sunatoare. Acum, momentan, nu am nevoie de ea. Insa fruntea sus, e normal sa te simti si mai rau si mai bine. Vor trece. Discuta cu Dna Dr si o schema de naturiste ca sa sustina organismul pe perioada antibioticelor si a bolii in general.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK