m-a imbolnavit sotul de ureaplasma

26-07-2007
anicica
Nu este medic/terapeut
anicica
Ne pregatim de un bebe.Am dat un set de analeze, unde mi s-a depistat UREAPLASMA UREALYTICUM. Ulterior am aflat ca virusul se transmite pe cale sexuala.Nelamurirea mea este: mi-a fost sotul infidel sau sunt eu paranoica? Suntem de 7 ani impreuna si am fost virgina pina la el si alte relatii nu am avut.Deci.de unde? Va rog mult sa-mi raspundeti.Multumesc.
3 comentarii
0
27-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca veti primi un raspuns transant de la vreun medic, avand in vedere ca problema este delicata. In medicina orice este posibil !
0
11-09-2009, ora 20:29
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Exista o flora prezenta permanent in vagin, uretra, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie cat si din microorganisme potential patogene, dintre care si Dar nu este delicat deloc... Microorganismele cu rol de protectie mentin o aciditate si un mediu in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta acestor Mycoplasme care este normala si prezenta lor in exces ceea ce inseamna stare patogena.
Ureaplasma urealyticum / parvum si Mycoplasma hominis NU sunt agenti patogeni exogeni ci componente a florei vaginale normale.
Intre 60% si 80% din populatia sexual activa prezinta la nivelul mucoaselor genitale aceste bacterii, ele facand parte din flora microbiana normala. Atata timp cat se afla la nivelul organelor genitale, acestea se transmit intr-adevar intre parteneri.
0
11-09-2009, ora 20:57
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Daca tu ai fost virgina si el este unicul barbat atunci sotul tau este cel care o poate detine demult. Poate chiar de la primul lui contact sexual.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.