m-am curentat si nu mai pot indrepta laba piciorului

27-04-2012
binemita2003@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
binemita2003@yahoo.com
in urma cu aproximativ 5 saptamani lucram pe un stalp la aprox 4 m inaltime si am atins din greseala un cablu de 380V dezizolat.M-a curentat cam 10 secunde si mam trezit jos.Ma lovisem la cap, ambele maini si piciorul stang dar puteam merge si totul parea in regula.Dupa o jum de ora incepuse sa se umfle gamba dreapta dar nu avea nici un semn sau vanataie, am fost la spital iar acolo au zis ca am ruptura de muschi din cauza electrocutarii, iar din cauza umflaturii nu mai circula sangele in picior.A doua zi mi-au operat, de fapt mi-au facut o taietura pt circulatia sangelui pe care au inchis-o abia dupa 4 zile.Problema e ca au trecut 4 sapt de cand am iesit din spital si inca nu-mi pot indrepta laba piciorului si nu pot calca deloc pe picior.La inceput cand incercam sa indrept laba piciorului ma durea dar acum durerea nu mai e, pur si simplu nu se mai indreapta.La spital mi-au zis ca e normal dar imi fac griji pt ca a trecut atata timp si nu s-a schimbat nimic.Ce pot sa fac?
5 comentarii
0
28-04-2012, ora 16:27
binemita2003@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
binemita2003@yahoo.com
Precizez ca am 23 de ani, 1.86 inaltime, 85 Kg, conditie fizica buna si nu am avut nicioadata vreo problema medicala.
Iar 'operatia' (daca se poate numi asa) a fost pentru 'prevenirea trombozei venoase', sper ca m-am exprimat bine.
Momentan stau intr-un scaun cu rotile cu piciorul ridicat, iar fara scaun ma pot deplasa doar cu ajutorul carjelor si fara sa calc pe piciorul cu probleme.Incerc incet sa-l folosesc dar fara rezultat, daca incerc sa ma sprijin pe el nu are deloc stabilitate, pur si simplu se inmoaie, durere si simt un fel de intepaturi in muschi(gamba), Iar zona muschiului cu durere ste tare si se simt niste denivelari pe muschi.
Sper ca detaliie va pot ajuta in a intelege problema.
Va multumesc!!!
0
28-04-2012, ora 16:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise se pare ca ati suferit o leziune a nervului sciatic, care determina paralizie musculara si picior equin.
Se impune un consult neurochirurgical, pentru evaluarea corecta a situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-04-2012, ora 16:49
binemita2003@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
binemita2003@yahoo.com
Va multumesc pentru atentia acordata!!
Problema este ca eu am insistat la spital dar au zis ca este in regula si se vindeca de la sine.Trebuie sa mentionez ca eu sunt in Italia si banuiesc ca nu am fost tratat cu atentia necesara.V-as ruga sa-mi spuneti daca ce detalii aveti nevoie pentru un "diagnostic" cat mai exact pentru a putea merge la doctorul "potrivit".Am diagnosticul ecografiilor (dar sunt in italiana) si imaginile ecografiei.
Va multumesc!!
0
28-04-2012, ora 17:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru leziunea nervului sciatic aveti nevoie de o examinare DIRECTA din partea unui neurochirurg. Echografia nu are absolut nici o relevanta fara examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-04-2012, ora 18:21
binemita2003@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
binemita2003@yahoo.com
Va multumesc pentru informatii!
O sa fac ceea ce mi-ati recomandat, sper ca se poate rezolva si nu este o problema grava.
Va rog sa-mi mai spuneti, daca se poate, cum este recuperarea, este 100% sau pot ramane probleme?
Va multumesc inca o data!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: