M-am indragostit de o persoana minunata dar cu probleme - ce sa fac?

03-04-2007
mimossaa
Nu este medic/terapeut
mimossaa
Am cunoscut de curand un barbat minunat, m-am indragostit de el, are toate calitatile din lume. Mi-a marturisit insa ca e sub tratament, ca e tot timpul sedat, sufera de depresie, atacuri de panica si, cred eu, schizofrenie. Stiu ca nu e o relatie de viitor, ca despartirea de mine l-ar durea enorm...Il iubesc si cu toate astea simt ca trebuie sa ma despart de el. Ce ma sfatuiti?
12 comentarii
0
03-04-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Eu nu inteleg de ce simti tu ca trebuie sa te desparti de acest om, din moment ce spui ca este un om minunat si ca il iubesti. Cred ca ar trebui sa-i acorzi o sansa si sa continui relatia cu el. Faptul ca are probleme cu sanatatea, nu este vina nimanui, mai ales a lui. Asa a vrut Dumnezeu si asta ar trebui sa fie un motiv in plus, pentru care nu ar trebui sa-l parasesti si ar trebui sa-i fi alaturi si sa-l ajuti sa lupte cu problemele pe care le are. Si daca este un om minunat, asa cum spui tu, el va stii sa aprecieze foarte mult gestul tau si te va iubi asa cum meriti. Asta este parerea mea, dar tu faci cum crezi si cum simti. Iti doresc numai bine!
0
03-04-2007, ora 00:00
mimossaa
Nu este medic/terapeut
mimossaa
Multumesc pentru raspuns. Si inima mea "gandeste" la fel. Mintea, in schimb, vrea sa rupa orice legatura cu acest barbat. Am citit multe in ultimele zile despre schizofrenie, lucruri care m-au pus complet pe ganduri. Nu mi-e frica de el, e un om sensibil, fire de artist, foarte inteligent si cult, dar gandul ca e mereu sedat, ca toata viata se va afla sub tratament ma intristeza profund. Il iubesc si, in acelasi timp, mi-e o mila imensa de el. Se agata de mine ca de un colac de salvare. Nu ma lasa inima sa-l parasesc. Dar ce viitor am eu cu un asemenea om? Merita sa-mi condamn copiii la o posibila boala ca a lui???
0
04-04-2007, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Te rog sa-mi spui daca ai cumva o adresa de mess pe care sa putem vorbi si care este aceasta. As vrea tare mult sa vorbesc cu tine, daca vrei si tu bineinteles.
0
04-04-2007, ora 00:00
mimossaa
Nu este medic/terapeut
mimossaa
ID-ul meu este lavilaura
0
12-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Asa cum spuneam si in alt topic, nu este obligatoriu ca in pastile sa se gaseasca toate raspunsurile...
Ca atare, ar fi important sa clarifici despre ce este vorba: depresie (insotita de atacuri de panica) / schizofrenie / etc.
Cea mai scurta cale ar fi:
- sa-l intrebi ce diagnostic exact i-a dat doctorul
- ce medicamente ia

Schizofrenia este "un ceva" atat de complicat incat si doctorii experimentati au nevoie de luni de observatie pana la acest diagnostic, deci cu atat mai mult nu poti sa-ti dai seama de asta citind carti despre schizofrenie...

Insa ceva nu mi-e clar: doar TU nu stii ce are el, sau AMANDOI nu stiti ce are el ?
0
12-04-2007, ora 00:00
mimossaa
Nu este medic/terapeut
mimossaa
Multumesc pentru raspuns.
Se pare ca am aflat intre timp diagnosticul. E vorba de schizofrenie, pentru ca stiu ce pastile ia: SEROQUEL( de 3 ori pe zi) si RIVOTRIL, SERLIFT.
NEUROTIN ia doar in caz de forta majora. Problema e, in cazul lui, ca bea alcool, cafea si fumeaza destul de mult. E convins ca nu-i fac niciun rau.
Ma tem ca eu nu-i pot fi de niciun folos...si ma doare mult constatarea asta
0
13-04-2007, ora 00:00
1234567
Nu este medic/terapeut
1234567
Buna! Probabil ca n-am ce cauta pe terenul acesta, dar vreau sa-ti spun ca intr-o perioada credeam lucruri rele despre schizofrenici, mi se pareau niste oameni foarte ciudati de care trebuie sa te feresti. Nu de mult timp am aflat ca o vecina care ne viziteaza foarte des sufera de schizofrenie, a fost diagnosticata astfel in urma unui moment in care dansa afland ca a fost inselata mult timp de catre sotul ei, si-a pierdut oarecum constiinta, nu mai stia pe ce lume era, a fost dusa de urgenta la spital si ulterior i s-a pus diagnosticul de schizofrenie nu stiu de care...pt ca exista mai multe feluri. Pot sa zic ca eu nu am nici un conflict cu dansa, se comporta chiar nomal( e drept ca se afla sub tratament), e destul de inteligenta si receptiva mai ales pentru o persoana de varsta ei, nu simt nici un fel de ingrijorare in preajma ei, vroiam doar sa-ti spun ca poate ca schizofrenia nu e ceva atat de inspaimantator cum ne imaginam noi sau cum vedem in filme...
0
13-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Schizofrenia e un domeniu foarte vast, si cunoaste foarte multe forme si interpretari.
De la schizofrenicul "de spital" (care respecta destul de mult definitia din carte, si imaginea din filme) pana la schizofrenicii 'light', nediagnosticati, cu forme usoare, care ca si depresivii 'light' sunt greu de observat de un ochi neexperimentat.
Data fiind varietatea formelor, si mai ales posibilitatea de remisie (disparitie) a simptomelor, schizofrenia nu e ceva de "speriat" ci de luat ca atare, cu respectarea de catre apropiati indicatiilor date de medicul psihiatru care i-a pus diagnosticul.
Unii schizofrenici au o voce care le ordona sa faca diverse lucruri (si aici pot deveni periculosi pentru ei insusi sau pentru cei din jur), altii au impresia ca toti cei din jur sunt sosii ale prietenilor, parintilor sau propriilor copii, altii doar se retrag intr-un loc din interiorul lor - din cand in cand sau din ce in ce mai mult, altii prezinta o aplatizare afectiva, altii au idei delirante de persecutie, de grandoare, etc...

Nu este usor traiul langa un astfel de om, insa cu multa intelegere si afectiune el poate fi acceptat ca prieten, si ajutat sa mentina contactul cu realitatea cat mai mult timp...
0
14-04-2007, ora 00:00
mimossaa
Nu este medic/terapeut
mimossaa
Aveti dreptate! "Nu este usor traiul langa un astfel de om". E un om dificil, insa, din fericire, se comspenseaza cu celelalte calitati ale lui. E cel mai profund om pe care l-am cunoscut, cel mai spiritual si cel mai carismatic...Iar tandretea cred ca a preluat-o de la toti barbatii la un loc.
Am totusi cateva nedumeriri:
1. In ce masura faptul ca bea alcool, cafea si ca fumeaza destul de mult ii afecteaza boala?
2. Daca ar duce o viata echilibrata, ar avea vreo sansa ca manifestarile bolii sa se diminueze?
Multumesc
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
tot incerc sa scriu aici, si nu reusesc
revin mai tarziu cu un comentariu...
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
raspuns (am mai scris odata dar nu s-a adaugat comentariul):

1. in masura in care alcoolul, cafeaua, tutunul ascund o acumulare de frustrari, nemultumiri, framantari.
(si in masura in care alcoolul este nociv in combinatie cu unul din medicamentele pe care le ia)

Oricine (nu numai un skizofren) poate acumula si frustrari, depresii, poate deveni rebel sau provocator fata de propria stare sau situatie. Unii isi rezolva aceste acumulari singuri sau cu ajutorul unui terapeut profesionist, altii doar le ingroapa sub diverse vicii: de la gambling pana la alcool si tutun...

Faptul ca ele (alcoolul, fumatul) mascheaza (din pacate pe termen scurt) stari psihice disforice care se cer lucrate si rezolvate, este cel mai toxic pentru persoana si pentru boala.

Asta se duce catre cea de-a doua intrebare: nu poti incepe o viata echilibrata doar propunandu-ti asta. Mai intai este nevoie de ceva:
sa sesizezi dezechilibrul, pentru ca apoi sa te poti echilibra...

Pe masura ce acumularile sunt dezamorsate cum trebuie si tensiunile psihice dispar, echilibrul astfel obtinut poate influenta in bine si afectiunea psihica principala... atunci cand incepi sa lucrezi cu tine, lucruri la care nu te-ai fi asteptat se pot intampla.
1
28-08-2009, ora 18:52
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Nimossaa, ce ai facut pana la urma? Te-ai despartit de el?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul