m-am lasat de condus din cauza ochelarilor

18-07-2009
danpop
Nu este medic/terapeut
danpop
buna ziua sunt sofer de meserie si in toamana am schimbat ochlearii la acelasi medic la care merg de 16 ani.am fost operat de strabism la varsta de 6 ani.si de atunci toate bune si frumoase pana asta toamna cand am fost pus pentru prima data sa ma uit intr-un aparat...mi-am luat ochelarii prescrisi si mi s-au parut destul de incomozi, m-am chinuit cu ei asa pana am repetat controlul de 3 ori( adica 3 perechi de ochealri).ajungand sa port in prezent niste dipotrii de 3, 5 si 4.problema e ca, cu ochiul drept vad bine foarte bine knd privesc doar cu el..si cu stangul la fel...dar cand ii deschid pe amandoi...jale.parca toata imaginea mi se concentreaza pe ochiul drept si cu stangul vad ceva acolo ca si cum as vedea doar cu, coltul ochiului...la ultimul control mi s-a zis ca nu tin ochealrii destul de aproape de ochi, ca am ochii bagati in orbita si fiind distanta mare.apare problema cu pricina:(.adevarat ii tin pe nas sus de tot parca as fi pinochio e mai bine..dar tot am senzatia aia ca doar un ochi si un colt am.

ce sa fac.mi-am lasat serviciul pt k imi era foarte greu sa ma incadrez cu masina pe drum:(.am fost la 5 medici toti cu reteta lor dar nimica concret sa ma ajute inafara de tinutul lor cat mai aproape de ochi.dar nu-i suficient.sa fie cum i-am purtat atata timp departati????? sa imi revina incet incet vederea la normal..
orice sfat orice oricine sa zica ceva poate ma ajuta.multumesc din suflet
sper ca m-am facut cat de cat intales k e cam greu de expicat ce simt eu parca as fi ni filme SF:(
2 comentarii
0
19-07-2009, ora 11:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Diagnosticul, in cazul dumneavoastra, ar fi anizometropie ( diferenta de dioptrii intre cei doi ochi), ea fiind si cauza strabismului ; ok, la varsta de 6 ani, s-a facut corectia strabismului;postoperator, din punctul meu de vedere, pentru a avea o vedere binoculara buna, trebuia prescrisa o corectie optica permanenta, tratament ortoptic ; vederea binoculara este un proces complex prin care imaginile percepute de cei doi ochi sunt integrate, astfel incat scoarta cerbrala percepe o singura imagine ;s-ar parea ca dumneavoastra nu aveti vedere binoculara( pentru diagnostic se pot face stereoteste, testul Worth, examen cu sticle striate Bagolini, un camp vizual computerizat-strategia Binocular Single Vision, BSV; acest camp vizual, am inteles ca se face obligatoriu in alte tari, pentru a primi carnetul de conducere); Vedere binoculara putem obtine numai in copilarie, mai tarziu, vederea nu mai poate fi educata; va recomand sa facti un camp vizual BSV, daca este bun, ati putea conduce masina; numai bine
0
23-07-2009, ora 21:25
danpop
Nu este medic/terapeut
danpop
am intales...imi puteti spune unde as putea face un asemenea test..sunt din brasov am cautat dar nimica:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.