ma chinui cu candidoza vaginala de 1 an si jumatate | Forumul Medical ROmedic

ma chinui cu candidoza vaginala de 1 an si jumatate

10-01-2015
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..ma chinui cu candidoza vaginala de 1 an si jumatate..am facut tratamente nenumarate..dupa ce l termin apare imediat, cateodata nici nu ma simt bine nici pe timpul tratamentului..mai ales daca folosesc prea multe ovule sau unguent, parca e si mai rau, se irita vaginul, se inflameaza, mancarimi..ma simt cel mai bine cand folosesc ovule pt refacere gen Gynophillus, un nou medicament aparut acum Zenella med, si m-am mai simtit bine de la ovule Cervugid, atat in rest nimic...spalaturi daca fac, e groaznic, asa ca ma feresc de ele..aa si am vazut ca ma calmeaza daca folosesc iaurtul intravaginal, dar doar amelioreaza nu si trateaza..m-am hotart intr un final sa mi cumpar Formula Candida de la organika si Jaro dhophillus de la Secom probiotice, fac tratamentul de 3 zile..acum ceva timp am fost si la medic, am facut antifungigrama, mi a iesit candida Krusei..si mi a dat tratament conform acesteia si nimic..acum vreau sa va intreb pe voi care stiti...daca e suficient tratamentul cu formula si probioticele...eu le iau concomitent, si ce am citit pe site uri este ca probioticele se iau la sfarsitul tratamentului cu formula?? e adevarat?ce pot sa mai iau si vaginal?sau ceva pe cala orala..sunt suficiente acestea doua?multumesc..astept raspunsuri si de la medici si de la voi, sau Mr Nick daca mai intra pe acest forum..mersi anticipat
5 comentarii
0
10-01-2015, ora 15:18
Popa Alexandru
Nu este medic/terapeut
Popa Alexandru
Imi trimiteti pe, privat o lista cu tot ce ati folosit pana acuma? Poate vad pot ajuta
0
10-01-2015, ora 18:20
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
V am trimis mesaj privat, l ati primit?
0
10-01-2015, ora 19:53
Popa Alexandru
Nu este medic/terapeut
Popa Alexandru
Buna Seara ! Da am sa va raspund in urmatoarele 2 ore ! O seara placuta !
0
20-03-2015, ora 17:12
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
Modificarea ph-ului vaginal este unul din motivele pentru care multe femei care sufera de infectii recurente, asa cum este candidoza ta care tot revine. Dupa ce faci tratamentul si simptomele dispar ai grija la produsele cu care mentii ingiena intima. Este obligatoriu sa folosesti un produs cu ph acid sau mentin ph-ul vaginal acid sau favorizeaza colonizarea vaginului cu lactobacili. De exemplu, Lactacyd, are si formula de farmacie dar se gaseste si formula cosmetica in hypermarketuri.
0
05-12-2017, ora 16:57
Gabytz
Nu este medic/terapeut
Gabytz
Buna ziua! Am efectuat cultura de col si testul Papanicolau mediu lichid.deoarece aveam mancarimi in zona vaginala, in trecut am mai avut candida.la cultura col mi.a iesit candida prezent.mi sa prescris ovule Econazol si crema canesten.insa, la Papanicolau rezultatul este : Alte modificari non neoplazice, Modificari celulare reactive asociate cu procese inflmatorii(inclusiv procese inflamatorii normale). Ce inseamna acest lucru, daca imi puteti spune? Si daca eate suficient administratea de ovule econzaol + crena Canesten.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •