Ma deranjeaza gatul

27-04-2010
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
buna seara.de aproape doua luni am o problema cu gatul.Este rosu si tot timpul simt ca am ceva in gat ca si praf..Mai ales noaptea (am observat ca mai ales daca dorm cu gura in sus) am senzatia ca nu mai am saliva si vreau sa inghit dar nu pot.Si atunci simt ca ma sufoc.Doctorul de familie m-a vazut acum o luna si mi-a zis ca gatul este foarte rosu dar nu are infectie sau rana si mi-a dat un mucolitic.Acum o saptamana m-a vazut un doctor la urgenta si mi-a zis ca este tot rosu si sa iau antiinflamatoare.Nici un rezultat.Am crezut ca poate fi din cauza stomacului si de o luna iau ranitidina dar degeaba.Problemele au inceput intr-o seara cand am facut o reactie alergica la tobramicina si m-a luat salvarea dar atunci nu mi-a spus ca as avea ceva in gat.Amluat si aerius o saptamana si nici o schimbare.Tot timpul simt nevoia sa ingit si imi e foarte greu sa inghit si saliva.Si cand mananc trebuie sa mestec foarte bine caci daca nu ma innec.Ce imi recomandati?Sunt disperata.Mentionez ca am fost operata acum 15 ani de amigdalita si polipi.Acum am 26 ani.Si acum cand scriu acest mesaj imi este teama sa adorm si sa ma sufoc in somn.Va multumesc
10 comentarii
0
27-04-2010, ora 06:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neaparat trebue sa vada un medic ORL.. nasul si gatul.
Un nas infundat duce la o respiratie bucala.. care duce la uscaciunea mucoasei.
unele probleme a glandelor salivare duc la salivatie mai putina si ca urm, are uscaciunea mucoasei..
sunt si alte posibilitati.. Mergi la ORL...
0
27-04-2010, ora 07:49
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
va multumesc pentru raspunsul imediat domnule doctor si am sa va urmez sfatul.Astazi am programare la doctorul de familie si il rog sa-mi dea trimitere pentru un consult de specialitate.O zi buna
0
27-04-2010, ora 11:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Klauddiytza: simptomele tale arata foare clar catre un anumit remediu homeopat care te poate ajuta enorm si imediat. Aceste remediu reiese din simptomele mai aparte pe care le-ai descris foarte plastic mai sus. Daca vrei sa-l incerci contaceaza-ma pe messenger dand un click pe id-ul meu si stam de vorba.
0
27-04-2010, ora 13:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problemele legate de inghitit au aparut de la MEDICAMENTELE luate mai inainte, in special de la antibiotice. Este ceva FOARTE DES intalnit si chiar aici in forum intra multi cu aceste simptome.
Aici un caz asemanator:
http://forum.romedic.ro/prod/problema_psihica_sau_fizica_la_6_ani_si_jum?_042573.html

Numai un remediu homeopat va mai poate ajuta in acest caz, caci nu exista medicamente chimice care sa anuleze efectul de la antibiotice si nici toxine chimice care sa anuleze alte toxine chimice fara efect negativ.
0
27-04-2010, ora 14:30
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
iti multumesc pentru raspunsuri.Momentan urmez sfatul domnului doctor Flueraru caci am incredere in dumnealui.Am mai avut probleme cu sinuzita si urmand sfatul dumnealui am reusit sa scap cat de cat de probleme.Eu locuiesc in Spania caci altfel m-as fi dus personal sa ma consulte domnul doctor.
0
28-05-2010, ora 18:50
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
am revenit cu aceeasi problema dar acum mi s-a pus un diagnostic.Am fost saptamana aceasta la ORL.Mi s-a efectuat o fibroscopie si mi-a diagnosticat reflux faringolaringian;laringe normal si uscaciune importanta.Mi-a prescris Monolitum nu stiu daca in tara are aceeasi denumire principiul activ este lanzoprazol(mi s-a explicat ca inhiba bomba de protoni) timp de 3 luni.As vrea sa stiu dupa cat timp apar primele ameliorari pentru ca eu nu observ nici o schimbare.Am acelasi nod in gat si dificultate la inghitit si uneori simt ca ma sufoc.Va multumesc
0
28-05-2010, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important si regimul alimentar..
NU rece, acidulate, acru.. si fructe citrice
INhalatii si gargara cu ulei volatil de eucalipt.
Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore in nas.
0
22-06-2010, ora 16:32
klauddytza
Nu este medic/terapeut
klauddytza
Va multumesc pentru raspuns domnule doctor.Nu am avut acces un timp la aceasta pagina ca sa vad raspunsul dumneavoastra.Momentan incerc sa imi elimin din alimenmtatie produsele ce observ ca imi agraveaza starea.Dar vreau sa imi cumpar si ce mi-ati recomandat dumneavoastra.Ma simt aproximativ a fel ca si acum o luna in sensul ca sunt zile cand nu imi simt gatul asa uscat si iritat dar am dificultate la inghitit si senzatia aceea de corp strain in gat.De cateva zile ma supara si o tuse ma gandesc ca din cauza gatului uscat si iritat..Doctorul de familie mi-a spus ca poate sa dureze si cateva luni pana apar rezultate in urma tratamentului dar nu stiu ce sa mai cred.Va multumesc inca o data si o zi buna
0
22-06-2010, ora 18:54
AndaLia
Nu este medic/terapeut
AndaLia
Buna ziua. Am si eu o ntrebare.Acum doua zile, in urma unui efort nu prea mare, am baut o sticluta de cafea cu lapte care era putin rece. Pe urma mi-a ramas in gat o senzatie ca si cum as avea un nod, e ceva care simt si cand inghit si cand nu. nu ma doare si nici nu simt decat foarte putin ca o mica jena.. Tin sa specific ca inainte cu ceva timp am fost si racita, drept urmare mi-a fost nasul inchis, si o ureche... pe urma mi-a trecut. nasul in schimb mi se mai inchide destul de des, iar cu urechea nu mai am problema mare, decat ca o simt foarte usor infundata, dar aud, nu ma doare. Ce credeti ca poate fi in legatura cu gatul ?
0
22-06-2010, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pe o raceala nevindecata total.. acea cafea rece a reacutizat inflamatia faringelui.
TRebui e sa faci inhalatii si gargara
sa ei pastile de supt.. sa tii regim alimentar fara rece, acru si acidulate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •