Ma doare capul intruna, mai ales in zona fruntii si a ochilor

13-04-2009
Tangerine88
Nu este medic/terapeut
Tangerine88
AS avea si eu o intrebare, la care sper sa primesc raspuns! de cateva zile ma doare capul intruna, mai ales in zona fruntii si a ochilor, si nasul chiar, o durere de cap ce nu trece cu orice as lua, nas partial infundat! Sa fie oare sinuzita?Daca da va rog spuneti-mi cu ce as putea sa ma tratez? Multumesc anticipat
6 comentarii
0
13-04-2009, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este sau Nu o sinuzita.. poate sa.ti spuna numai un medic ORL.. si acela.. numai dupa ce o sa vada Radiografia SAF. !
Nimeni.. nu vede cu ochiul liber prin os si ce se petrece in sinus.
Un diagnostic de sinuzita.. pus asa.. numai ca te doare capul.. NU este Corect!
POti sa ai dureri la frunte..
1. din cauza Ochilor( ca nu vezi bine, ca nu.s alesi ochelarii corecti) incordarea muschilor oculari duce la rureri de cap.
2. tensiune mica sau mare.
3. cervicoartroza.. si un curent..
4. o gastrita sau ulcer.. tot dau dureri frontale...
0
21-02-2011, ora 13:23
balticutza
Nu este medic/terapeut
balticutza
buna ziua.am 35 de ani...am facut tomografie la cap...mi sa spus ca am sinuzita cornica in ultima faza..mi-au dat tratament...nu m-a ajutat cu nimik...sunt alergic al unul din medicamente si nu am mai luat nimik.din ce in ce se agraveaza tot mai tare..imi curge numai puroi din nas.cu miros fosrte urat si in cavitatea bucala.dar am inteles ca ar fi si alte tratamente naturiste...as dori din suflet sa ma ajutati cu un sfat..astept un raspuns -*

(*modificat de administrator)
0
21-02-2011, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati face bine sa mergeti la Stomatologie.. sa vedeti daca acel puroi din nas.. nu este din cauza radacinilor dentare de sub sinus..
in acest caz tratamentul este NUmai Chirurgical
Mergeti si la UN medic ORL..pentru punctii sinusale ( acel tratament naturist care il doriti.. o sa.si faca efectul numia dupa ce sinusul maxilar va fi curat si fara secretii purulente)
0
18-03-2011, ora 19:51
anka R
Nu este medic/terapeut
anka R
Buna ziua, am nasul infundat cred ca de o luna si nu imi mai trece.Am fost la ORL si mi-a zis ca am sinuzita, dar nu e ceva grav.Nu madoare capul, nu am febra absolut nimik decat niste ameteli de la lipsa de calciu, spuneti-mi va rog ce as putea sa mai fac am luat tartamentul prescris de medic: coxtral, erdomed, xizal si cefalexina antibiotic, tot nu mi-a trecut, intradevar s-a mai ameliorat dar tot infundat e, va rog spuneti-mi ce as mai putea face
0
20-03-2011, ora 11:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ametelile.. pot fio de la o proasta circulatie cerebrala sau de la o tensiune arteriala mica.. asa ca acea infundare a nasului poate sa nu aiba nimic in comun cu ametelile.
sunt 2 probleme separata si trebuie ratate separata
trebuie sa monitorizati tensiunea arteriala
sa faceti examen Fund de ochi la oftalmologie
O radiografie SAF.. sa vedeti daca intradevar e sinuzita sau o rinita cronica cu hipertrofia cornetelor nazale.. care necesita aerosoli, inhalatii, colargol in nas sau interventie cu Radiofrecventa
0
20-03-2011, ora 15:15
anka R
Nu este medic/terapeut
anka R
Multumesc pentru raspuns. O alta problema care mi -a aparut din nou zilele trecute :nu pot respira, intradevar am si probleme cu nasul e infundat, dar simt ca nu am aer si ma chinui sa respir si trag aer in piept la fiecare cateva secunde, mi s a spuns ca e de la lipsa de calciu iau tratament acum cu magnerot si D3 fixator, dar am zile in care ma simt bine zile in care ma simt f rau, ma simt obosita.Medicul mi -a zis ca nu am probleme cu inima, am tensiunea buna, pana si analizele la sange mi au iesit bune si nu vad unde este problema, sa iau in continuare calciu?sa-l intrerup?eu acum iau 2 pastile pe zi de magnerot 2 saptamani si 2 de D3 2 saptamani si vreaus a fac tratamentul 3 luni, e bine asa sau e prea mult, tin sa mai mentionez ca problemele au aparut dupa ce am terminat sesiunea acum 2 luni, cand am facut o criza de calciu si am ajuns la urgente, iar diagnosticul a fost spasmofilie si atac de panica, spuneti-mi ce sa fac, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •